EN

Zmarła Halina Kwiatkowska

Ze smutkiem informujemy o śmierci w wieku 99 lat Pani Profesor Haliny Kwiatkowskiej – znakomitej aktorki, wykładowczyni krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (obecnie AST). Była aktorką naszego Teatru (wówczas połączonego administracyjnie ze Starym Teatrem) w latach 1948-1954. Zagrała na naszej scenie znakomite role, m.in. Irinę w Trzech siostrach A. Czechowa (w dublurze z Haliną Mikołajską), Alinę w Balladynie J. Słowackiego (na zmianę z Kazimierą Szyszko-Bohusz), Helenę w Obcym cieniu K. Simonowa,  Warwarę w Jegorze Bułyczowie M. Gorkiego. Jako aktorka naszego Teatru, Starego Teatru i innych scen polskich współpracowała z najwybitniejszymi reżyserami.Występowała też w kabarecie Jama Michalika, w radiu i w filmach. W ostatnich latach wielokrotnie gościła w Krakowskim Salonie Poezji działającym w naszym Teatrze do roku 2019.

Najbliższy jej sercu był Teatr Rapsodyczny, który współtworzyła od początku jego istnienia w okresie okupacji i po wojnie oraz  trwająca kilkadziesiąt lat przyjaźń z kolegą z tego teatru – Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II. Początki tej przyjaźni sięgały czasów licealnych w Wadowicach, gdzie oboje – Halina (wówczas Królikiewicz) i Karol Wojtyła, występowali w szkolnym teatrze amatorskim prowadzonym przez Mieczysława Kotlarczyka. Gdy w 1941 roku Kotlarczyk utworzył w Krakowie konspiracyjny Teatr Rapsodyczny, zaprosił do niego, między innymi, swoich dawnych uczniów. Wśród uczestników pierwszych Rapsodycznych spotkań i spektakli był też późniejszy mąż Haliny Kwiatkowskiej, pisarz i publicysta Tadeusz Kwiatkowski.

Halina Kwiatkowska była też autorką książek wspomnieniowych, w tym licznych poświęconych swojej przyjaźni z Karolem Wojtyłą. Była aktywną działaczką ZASP.

Dla nas była znakomitą Aktorką, Przyjaciółką, Autorytetem, wspaniałym Pedagogiem krakowskiej szkoły teatralnej – wychowała wiele pokoleń polskich aktorów.