EN
image/svg+xml
Wystawa "Myśląca ręka", Dom Rzemiosł Teatralnych, fot. Bartosz Cygan © Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Zwiedzanie wystawy "Myśląca ręka"

Zapraszamy do Domu Rzemiosł Teatralnych na oprowadzanie po wystawie "Myśląca ręka" i wizytę w magazynie kostiumów przy ul. Radziwiłłowskiej 3.

 
Teatr określany jest często, jako sztuka ulotna. Kurtyna opada i powracamy do rzeczywistości dnia powszedniego. Pozostaje wspomnienie scenicznych obrazów, gry aktorów, niezwykłej atmosfery. Jednak tak naprawdę pozostaje więcej, znacznie więcej. Świat sceniczny jest paradoksalnie światem bardzo materialnym.

W 1896 roku trzy lata po otwarciu Teatru przy pl. Św. Ducha 1 przy ulicy Radziwiłłowskiej 3 powstał magazyn środków inscenizacyjnych. Skromna fasada i funkcjonalna przestrzeń zaprojektowanego przez Jana Rzymkowskiego budynku, podkreślały jego pragmatyczne przeznaczenie. Magazyny są tajemniczymi miejscami, tylko nieliczni wiedzą, co skrywają przepastne wnętrza. To teatralne sezamy, żeby wejść, trzeba znać tajemne hasło.

Tym hasłem jest Myśląca ręka wystawa poświęcona teatralnym rzemieślnikom i ich sztuce. Magiczny, trochę surrealistyczny świat rzeczy powołanych do scenicznego życia przez ludzi pracujących za kulisami, w pracowniach, warsztatach, garderobach. To ich wiedza, doświadczenie, zręczność, wyobraźnia i ciężka praca pozwalają scenografom i reżyserom realizować swoje wizje. Zapraszamy do zwiedzania wystawy i magazynu teatralnych kostiumów. Wszystko na wyciągniecie ręki, można dotknąć, poczuć, przymierzyć. Sprawdzić jak bardzo materialna jest teatralna iluzja, wsłuchać się w głosy ludzi teatru opowiadających o swojej pracy.

Godziny otwarcia:

poniedziałek → nieczynne
wtorek - niedziela → 12.00-17.00

Ceny biletów:

Bilet normalny – 10 zł
Bilet ulgowy – 6 zł
Bilety grupowe (grupy od 10 osób – 8 zł)

Bilety dostępne w kasie Domu Rzemiosł Teatralnych przy ul. Radziwiłłowskiej 3, jak również w kasie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przy pl. Św. Ducha 1. 

Oprowadzanie grupowe poza godzinami otwarcia możliwe po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji pod tel. 12 424 45 25, 12 424 45 28, lub osobiście w Biurze Informacji i Rezerwacji Biletów  Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przy pl. Św. Ducha 1 (pon. – pt. w godz. 9.00 – 16.00). 

Dom Rzemiosł Teatralnych znajduje się w budynku, który przez ponad 100 lat był  magazynem dekoracji, rekwizytów i kostiumów Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Po pieczołowitej  rewitalizacji  stał się przestrzenią przeznaczoną na ekspozycje, działania edukacyjne, warsztaty i  spotkania. Aktualna wystawa „Myśląca ręka” poświęcona jest teatralnemu rzemiosłu i jego mistrzom, ludziom pracującym za kulisami, ludziom „cieniom”, bez których nie powstałby żaden spektakl. W teatralnych pracowniach; krawieckich, tapicerskich, modelarskich, stolarskich, w garderobach, maszynowni, rekwizytorni pracują ludzie, którzy są mistrzami swojego fachu.
Wiele niecodziennych i umieszczonych w nieoczywistym kontekście historycznych narzędzi, rekwizytów i kostiumów – zabiera widzów we frapującą podróż w miejsca, do których zazwyczaj nie mają dostępu. Przybliża fascynujący, a zarazem mało znany świat teatralnego zaplecza. Odwiedzający mogą  się  tutaj przekonać, jak skomplikowanym organizmem jest teatr i na czym polega proces tworzenia przedstawień, w którym oprócz aktorów, reżysera, scenografa czy kompozytora uczestnicz: krawcy, charakteryzatorzy, tapicer, stolarz, rekwizytor, inspicjent, fryzjer-perukarz, modelator, maszynista, oświetleniowiec, akustyk. 

Zapraszamy do niezwykłej  przestrzeni pełnej rzeczy niecodzienny, tajemniczych, osobliwych, fantazyjnych i nieoczekiwanych. Można nie tylko je oglądać, można ich dotknąć i przymierzyć, zanurzyć się na moment w teatralnej rzeczywistości. Istnieje również możliwość (po wcześniejszym uprzedzeniu) zwiedzania znajdującego się w budynku magazynu kostiumów teatralnych.