EN
Grafika inspirowana postacią z obrazu “Narodziny Wenus” Botticelliego. Kobieta bez twarzy, z długimi, falowanymi rudymi włosami. Kobieta wytyka język, który jest w kolorach tęczy. Twarz jest pomazana jakby długopisem w nieregularne mazgaje. Grafika ma żywe kolory, jest bardzo ekspresyjna.

"Botticelli" w reżyserii Pawła Świątka - spotkanie z autorem scenariusza - Jordanem Tannahillem i reżyserem - Pawłem Świątkiem!

13.01.2023

Ogromnie cieszymy się, że autor naszej prapremiery "Botticelli" w reż. Pawła Świątka, przekład: Marta Orczykowska, odwiedzi Teatr Słowackiego!

Zapraszamy Państwa na spotkanie z Jordanem Tannahillem i reżyserem Pawłem Świątkiem już 21 stycznia (w sobotę) po spektaklu "Botticelli" na Scenie MOS, przy ul. Rajskiej 12.
Spotkanie poprowadzi: Remigiusz Ryziński.

Spotkanie dodatkowo będzie transmitowane na naszym teatralnym Facebooku.

Jordan Tannahill

Fot. Alejandro Santiago

- ur. w 1988 r. dramatopisarz, reżyser teatralny, filmowiec, autor powieści, aktywista queer. W 2016 roku dziennik „Toronto Star” napisał o nim: „powszechnie uznany za jednego z najzdolniejszych kanadyjskich młodych dramatopisarzy, filmowców i artystów interdyscyplinarnych”. Jego sztuki zostały przetłumaczone na wiele języków; były wielokrotnie nagradzane w prestiżowych konkursach dla kanadyjskich twórców, został uhonorowany m.in. Governor General’s Literary Award oraz kilkukrotnie Dora Mavor Moore Award.
Jego filmy i multimedialne performanse były prezentowane w galeriach i na festiwalach, m.in. na Toronto International Film Festival, Tribeca Film Festival, w Art Gallery of Ontario. W latach 2012-2016 Tannahill i William Ellis kierowali torontońską przestrzenią performatywną nazwaną Videofag. W 2017 r. sztuka "Late Company" została zrealizowana na londyńskim West Endzie, a "Draw Me Close", performans z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości (koprodukcja brytyjskiego National Theatre z National Film Board of Canada), miał premierę na Biennale Sztuki w Wenecji. Tannahill współtworzy również projekty poświęcone tańcowi – do tej pory pracował z Christopherem Housem i Akramem Khanem. Jego debiutancka powieść, "Liminal", została opublikowana przez House of Anansi Press w styczniu 2018 roku. Napisana w roku 2019 powieść "Listeners" zdobyła liczne nagrody i została przeniesiona na scenę Narodowej Norweskiej Opery przez Missy Mazzoli i Royce'a Vavreka.
W Polsce znany teatralnym widzom z przedstawień realizowanych przez Iwonę Kempę: "Spóźnione odwiedziny" (Teatr im. J. Słowackiego) i "Szklarnia" (Collegium Nobillium). W miesięczniku „Dialog" opublikowano dwa jego dramaty: "Szklarnię" (tłum. K. Puławski) i
prezentowanego wkrótce w naszym teatrze "Botticellego" (tłum. Marta Orczykowska).