EN
Łukasz Pipczyński, rzeźbiarz i modelator Teatru im. J. Słowackiego, fot. Klaudyna Schubert © Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Hamlet i Ofelia na 23. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

10.10.2019

9 listopada na Dużej Scenie Teatru im. J. Słowackiego odbędzie się premiera „Hamleta” Szekspira/Wyspiańskiego w reżyserii Bartosza Szydłowskiego. Głównych bohaterów sztuki będzie można poznać już 27 października na 23. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.

Tego dnia, w godz. 10.00-11.30 na Scenie w Hali Dunajec pojawi się Łukasz Pipczyński, rzeźbiarz i modelator Teatru im. J. Słowackiego, który wyrzeźbi maski Hamleta i Ofelii, a dokładnie maski Marcina Kalisza i Agnieszki Judyckiej – aktorów, którzy dwa tygodnie później wcielą się w nich podczas premiery.

Podczas tego półtoragodzinnego spotkania będziecie mogli Państwo przyjrzeć się pracy Łukasza, posłuchać opowieści o jego zawodzie, a także… samemu spróbować swoich sił w rzeźbiarstwie i modelatorstwie. 
 

Spotkanie będzie również okazją do poznania szczegółów dotyczących warsztatów „Jak działa teatr?”, prowadzonych regularnie przez Teatr im. J. Słowackiego. Warsztaty te są zaproszeniem do świata kulis i pracowni rzemieślników teatralnych: krawców, tapicerów, garderobianych, rekwizytorów, charakteryzatorek, inspicjentów, akustyków i oświetleniowców. Ludzi, którzy są dla publiczności anonimowi, ale bez ich talentów i twórczej pracy nie byłoby materii i magii teatru. To właśnie oni, realizują pomysły tandemu: reżyser i scenograf. Szyją kostiumy, budują dekoracje, tworzą rekwizyty, przygotowują charakteryzacje, dbają o oświetlenie i udźwiękowienie spektakli, czuwają nad ich prawidłowym przebiegiem. Dzięki warsztatom – po raz pierwszy – można zobaczyć ich pracownie, poznać tajniki rzemiosła teatralnego, i zanurzyć ręce w teatralnej materii.

Hamlet

Autor: William Szekspir / Stanisław Wyspiański

Reżyseria: Bartosz Szydłowski

Premiera: 08.12.2019

Spektakl

Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

120 minut
> 15 EN UKR

Na podstawie "Hamleta" Williama Szekspira w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka oraz idei i fragmentów tekstów Stanisława Wyspiańskiego (Studium o "Hamlecie", Śmierć Ofelii).

"W Polsce zagadką Hamleta jest to: co jest w Polsce – do myślenia". 


To słowa Stanisława Wyspiańskiego z gorączkowo pisanego przez kilka dni Studium o „Hamlecie” – niezwykłego dzieła, będącego źródłem inspiracji dla wielu polskich reżyserów. Wyspiański zawarł w nim swoją fascynację fenomenem teatru, miłość do genialnego tekstu oraz wielkie pragnienie rozczytania go tak dotkliwie, aby wstrząsnąć sumieniami swoich rodaków.

Bartosz Szydłowski o Hamlecie