EN
Mężczyzna w średnim wieku, uśmiechnięty, widać zęby. Włosy krótkie, okulary w czarnych oprawkach. Ubrany w niebieską marynarkę z butonierką w czerwono-białą kratkę. Pod spodem biały T-shirt. W prawej ręce trzyma statuetkę.

Łukasz Maciejewski ponownie z nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

18.09.2019

17 września 2019 roku po raz dwunasty odbyła się gala wręczenia Nagród PISF – jedynych polskich nagród za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Uroczystość miała miejsce podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W prestiżowej kategorii „krytyka filmowa” zwyciężył Łukasz Maciejewski, ubiegłoroczny laureat, nominowany do Nagrody PISF już po raz czwarty.


Łukasz Maciejewski:

Nie wierzyłem że można tę nagrodę otrzymać rok po roku.
Przecież w zeszłym roku ex aequo z Barbarą Hollender otrzymałem Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za "Aktorki. Odkrycia".
A jednak - dzierżę w dłoni kolejną statuetkę PISF - tym razem dla najlepszego krytyka filmowego.
Wielki zaszczyt, zobowiązanie i radość. Jestem wybrańcem losu. Kocham to, co robię. I dzielę się tą miłością. Najszczęśliwsze lata mojego życia.

 
Pozostali laureaci to m.in. Kino Fenomen w Kielcach, 26. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa CAMERIMAGE, „Opus Film” za promocję filmu „Zimna wojna” na 72. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, Akcelerator dla młodych przedsiębiorców z sektora audiowizualnego (KIPA), Dyskusyjny Klub Filmowy „Kinochłon” w Augustowie oraz Anja Pölk, autorka plakatu do filmu „Książę i Dybuk”.


Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. Nagrody PISF to jedyne polskie odznaczenia, których celem jest wyróżnienie szczególnych osiągnięć osób i instytucji wspierających rozwój polskiej kinematografii, promujących jej dorobek, ułatwiających społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej. Nagrody przyznawane są od 2008 roku. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty oraz osoby działające w sektorze kultury.


Podobnie jak w ubiegłych latach autorem wręczonych statuetek jest krakowski artysta rzeźbiarz Xawery Deskur Wolski.


To wyjątkowy sezon w dorobku dziennikarza. W ubiegłym roku Łukasz Maciejewski otrzymał m.in. Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za tom „Aktorki. Odkrycia” (ex aequo z książką Barbary Hollender „Od Munka do Maślony”), Nagrodę „artKciuka” na „Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd” a także Medal „Polonia Minor”, przyznany przez marszałka Małopolski za wieloletnią pracę na rzecz wzbogacania życia kulturalnego Małopolski i jej mieszkańców.