EN
na zdjęciu w centralnej części trzy osoby, dwie kobiety i mężczyzna. Siedz na drewnianej podłodze koloru czarnego. Mężczyzna siedzi tyłem do zdjęcia. Ubrany jest w czarną bluzę oraz ma głowie ma czapkę z daszkiem. Po prawej stronie kobieta w średnim wieku. Patrzy przed siebie. Palce wskazujące rąk trzyma na brodzie. Usta ma zaciśnięte. Ubrana jest w czarną bluzkę i spodnie. Obok niej kobieta w średnim wieku. Patrzy w kierunku podłogi. Ma długie włosy spięte w warkocz. Ubrana jest w czarną bluzkę i biały rozpinany sweter.  Na podłodze rozrzucone są białe kartki.  Za nimi brązowa sztaluga. Tło jest czarne.

Poszerzamy kompetencje w zakresie dostępności

06.03.2023

W lutym, w naszym Teatrze, odbyły się warsztaty teatralne, na które zaprosiliśmy osoby niesłyszące i niedosłyszące. Z uczestnikami spotkali się twórcy, którzy na co dzień prowadzą zajęcia w Królewskim Konserwatorium Szkocji na kierunku aktorstwo w brytyjskim języku migowym oraz języku angielskim. Wspólnie z Markiem Stevensonem, aktorem i reżyserem, na warsztatach była Rita McDade, Głucha dramaturżka i ekspertką BSL.

Uczestnicy warsztatów pracowali nad słynną sceną balkonową z „Romea i Julii” Szekspira. Zgłębiali metody analizy oraz interpretacji tekstu. Uczestnicy indywidualnie oraz w duetach pracowali nad rolą oraz działaniami scenicznymi. Prowadzący mówili o ważnej roli komunikacji pomiędzy aktorami oraz zwracali uwagę na potrzebę budowania napięcia na scenie.

Teatr dba o to, żeby pokonywać bariery i stawać się dostępnym dla wszystkich. Realizujemy szkolenia dla pracowników prowadzone przez niepełnosprawnych trenerów, którzy przedstawiają sytuacje i ograniczenia stojące na ich codziennej drodze. Poprzez zajęcia praktyczne uczestnicy szkolenia doskonalą swoje umiejętności pomocy osobom z niepełnosprawnością słuchu, wzorku czy narządów ruchu.

Warsztaty były zrealizowane w ramach przedsięwzięcia grantowego „Dostępny Teatr im. J. Słowackiego - poprawa dostępności oferty kulturalnej Teatru”,

finansowanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z grantu „Kultura bez Barier” w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.