EN
Na zdjęciu w centralnej części praktycznie na całej powierzchni zdjęcia grupa starszych kobiet. Stoją w rzędzie, jedna obok drugiej. Poruszają się. Wyglądają jakby tańczyły. Patrzą przed siebie, niektóre się uśmiechają. Są skupione. Zdjęcie jest w ciemnych, przyciemnionych światłach. Tło jest czarne.

Wydarzenie sceniczne "Przyjaciółka"

06.03.2023

3 marca o godz. 18:00 na Scenie Domu Machin w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbyło się wydarzenie sceniczne pt. „Przyjaciółka”.

„Przyjaciółka” jest gazetą wydawaną od 1948 roku w Polsce. Czasopismo posiadało bardzo egalitarny charakter ze względu na zapisane tam życiowe historie, wiele praktycznych porad, a także rubrykę̨ „Listy do redakcji”. 

W nostalgii i z sentymentu za tymi czasami we foyer Teatru im. Juliusza Słowackiego zrekonstruowano „Klub Miłośników Przyjaciółki”, gdzie zaprzyjaźniona grupa seniorów poświęciła się lekturze archiwalnych numerów, którym towarzyszyły teatralne etiudy i zadania aktorskie. Efekt ich spotkań został zaprezentowany w formie wydarzenia scenicznego z wieloma artystycznymi i kulinarnymi atrakcjami.

Wystąpili: Krystyna Herej-Szymańska, Mirosława Gruca, Beata Grzejdziak, Krystyna Kruk, Anna Malkiewicz, Marina Belokoneva-Shiukashvili, Maria Marzec, Krystyna Maciurzyńska, Danuta Namaczyńska, Henia Nowak, Danuta Oczkowska, Wiesława Porębska, Józef Potrzebowski, Neli Rokita-Arnoud, Małgorzata Santorska, Nina Stepanko, Alicja Skotnicka, Barbara Sztandara, Danuta Walecka.

Koncepcja i realizacja: Daria Kubisiak, kompozycje muzyczne: Weronika Krówka, produkcja: Oliwia Kuc

Projekt zrealizowano w ramach Stypendium Miasta Krakowa.