EN
Młody mężczyzna widoczny do pasa, w gęstych krótkich włosach, z czarną brodą średniej długości. Ma okulary, oprawki w kolorze brązowym. Uśmiecha się. Przed sobą trzyma wielki voucher ze swoim nazwiskiem i z informacją o wygranej oraz szklaną statuetkę z informacją o przyznanym stypendium. Ubrany jest w czarną bluzkę. Stoi na tle niebieskiej ściany we wzory.

Stowarzyszenie im. S. Wyspiańskiego wybrało laureata stypendium

Szymon Zakrzewski, student warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych otrzymał stypendium im. Stanisława Wyspiańskiego. Jest ono przyznawane młodym, zdolnym ludziom, którzy myślą oryginalnie i często działają pod prąd. Laureat otrzymał 12 tys. zł i wsparcie mentorów – członków kapituły Stowarzyszenia im. Stanisława Wyspiańskiego. Zaproszenie do programu mentoringowego otrzymało 10. finalistów. To drugie, od momentu powołania Stowarzyszenia, przyznane stypendium.

 
Co roku, 15 stycznia, w rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego Stowarzyszenie jego imienia będzie wyłaniało 10 finalistów, spośród których zostanie wybrany ten, kto otrzyma przelew na 12 tys. zł. W tym roku kapituła wyróżniła Szymona Zakrzewskiego, studenta wzornictwa na warszawskiej ASP. Szymon zajmuje się designem krytycznym,  projektuje przedmioty po to, by poprzez nie zadawać pytania i zwracać uwagę na problemy społeczne, ekonomiczne. Przykładowo zaprojektował półkę, która ugina się pod ciężarem jednej książki, by zwrócić uwagę na coraz niższy poziom czytelnictwa w Polsce.

"W tej edycji stypendium otrzymuje osoba, która wydaje mi się być bardzo bliska idei Stanisława Wyspiańskiego, bo łączy nonkonformizm i upór w czynieniu świata lepszym przez własne projektowanie i przez odsłanianie rzeczy, których nie chcemy widzieć. A na dodatek wygląda jak Stanisław Wyspiański” – z uśmiechem podsumował Krzysztof Głuchowski, członek kapituły przyznającej stypendium, dyrektor naczelny Teatru im. J. Słowackiego.

W skład jury weszli członkowie kapituły Stowarzyszenia: Piotr Buła, Michał Glijer, Krzysztof Głuchowski, Joanna Heidtman, Marek Kamiński, Przemysław Powalacz, Artur Rzepecki, Zuzanna Skalska, Krzysztof Wróbel i Szymon Ziobrowski.  

Stypendium przyznano po raz drugi. O jego uzyskanie walczyły 154 osoby, spełniające kryteria, a więc w wieku 18-26 lat, z których wybrano dziesięciu finalistów: siedmiu studentów (architektury, biologii, medycyny, badań nad sztuczną inteligencją, wzornictwa oraz szkoły filmowej) oraz trójkę wyróżniających się uczniów szkół średnich.

Wszyscy finaliści będą mogli przez rok spotykać się z mentorami i korzystać z ich wsparcia. Laureat dodatkowo otrzymuje 12 tys. zł.

Więcej na https://stypendiumwyspianskiego.pl/