EN
image/svg+xml
Andrzej Grabowski w obiektywie Magdaleny Hueckel.

Jubileusz 45-lecia pracy artystycznej Andrzeja Grabowskiego

Andrzej Grabowski jest jednym z najwybitniejszych i zarazem najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów teatralnych, filmowych, telewizyjnych i estradowych. W roku 2020 Andrzej Grabowski obchodzi jubileusz 45-lecia pracy artystycznej. Uroczystość odbędzie się w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie 16 stycznia 2020 r.


Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Debiutował w 1974 roku w Teatrze im. J. Słowackiego, z którym związany jest od wielu lat (1974-1975, 1979-1992 i od roku 1997 do chwili obecnej). Był członkiem zespołów artystycznych Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie (1975-1979) i Starego Teatru w Krakowie (1979-1982). Od początku kariery związany był z eksperymentalnym teatrem MW 2, z którym występował niemal w całej Europie oraz w USA.


Zagrał około 70 ról teatralnych, w tym wiele głównych, wysoko cenionych przez krytykę i publiczność. Wśród najważniejszych należy wymienić Petrukia w Poskromieniu złośnicy W. Szekspira, Michała Strawińskiego w Listopadzie H. Rzewuskiego w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, rolę w Opisie obyczajów J. Kitowicza (reż. M. Grabowski), Jaśka w Weselu S. Wyspiańskiego (reż. Andrzej Wajda), Majora w Damach i huzarach A. Fredry (reż. M. Grabowski), Calogero w Wielkiej magii E. De Filippo (reż. Bogdan Hussakowski), Valene’a w Na zachód od Shannon M. McDonnagha (reż. Katarzyna Deszcz), Starego Aktora w Karierze Artura Ui B. Brechta (reż. Remigiusz Brzyk).


Fenomenem i swoistym rekordem teatralnym jest rola Argana w Chorym z urojenia Moliera (reż. Giovanni Pampiglione) którą Andrzej Grabowski kreuje w Teatrze im. Słowackiego, zawsze przy pełnej widowni, od 2002 roku i którą zagrał dotąd ponad 400 razy.

Zagrał też kilkadziesiąt ról w teatrze telewizji i wiele ról filmowych. Szerszej publiczności znany jest z seriali, m.in., z wybitnej roli Gebelsa w Pitbullu w reż. Patryka Vegi.


Ważniejsze nagrody:

  • 1993: XVIII Festiwal teatralny Klasyka Polska - za rolę Jaśka w Weselu” w Starym Teatrze w Krakowie;
  • 2001: I Festiwal Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu - wyróżnienie jury w kategorii ryzyka za rolę Valene'a w spektaklu Na zachód od Shanon Martina McDonagha w Teatrze im. Slowackiego w Krakowie;
  • 2004: - V Festiwal Dobrego Humoru w Gdańsku - dla najlepszego aktora komediowego;
  • 2006 - Kryształowy Grant dla Najkomiczniejszego aktora sezonu na XI Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu
  • 2009 Gwiazda Uśmiechu na X Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku
  • 2010 Victor – w kategorii nagroda publiczności
  • 2013 – Victor w kategorii aktor telewizyjny
  • Ponadto liczne nagrody dla spektakli z udziałem Andrzeja Grabowskiego