EN
image/svg+xml

Warsztaty MYŚLĄCA RĘKA 2019

 

MYŚLĄCA RĘKA to wieloletni cykl działań edukacyjnych zapoznających uczestników z procesem powstawania scenicznego świata, ze szczególnym naciskiem na rolę i znaczenie teatralnego rzemiosła, jego historię, tradycję, wykorzystywane materiały i technologie. Chcemy przybliżyć widzom prace tych ludzi, których na co dzień nie widują na scenie, a których praca jest kluczowa dla artystycznego sukcesu.

 

Pobierz plan warsztatów z rzemieślnikami w pdf >

JAK DZIAŁA TEATR?
Spójrzmy na teatr z zupełnie innej perspektywy. Nie z wygodnego fotela widowni, ale z poziomu teatralnych pracowni, zaplecza. Skupmy się nie na „magii”, a na „materii” teatru. I na ludziach, którzy z tą materią pracują. I którzy mogą nas w ten skomplikowany i piękny świat wprowadzić – na rzemieślnikach teatralnych. Wspaniałych, często ukrytych w cieniu mistrza, którzy odkryją przed nami tajniki swojej profesji. Jak działa teatr? To cykl warsztatów, podczas których uczestnicy – pod kierunkiem mistrzów teatralnego rzemiosła – w praktyce nauczą się tworzyć elementy kostiumów, czy scenografii. Posiądą umiejętność skrojenia spódnicy, rękawa męskiej koszuli albo uszycia i udrapowania teatralnej kotary. Poznają różne obecne na scenie materiały, ich możliwości i zastosowania. Posiądą wiedzę jak tworzyć świat z materii. Dodatkowo każdy z warsztatów będzie współprowadzony przez osobę, która – poza wiedzą praktyczną – poszerzy też dany temat o kontekst historyczny i perspektywę współczesną.


KWESTIA CZASU
W czasie tych warsztatów przeniesiemy się z teatralnych pracowni, bliżej sceny, na zaplecze. Przyjrzymy się ostatniej fazie przygotowań do prezentacji spektaklu przed publicznością. Tu spokój pracowni zastępuje już gorączka przedspektaklowych przygotowań, podczas których trzeba zgrać w czasie szereg elementów, wiedzieć jak pracować w zespole, jak się nawzajem wspierać i pomagać. Garderobiane, charakteryzatorki, inspicjenci, rekwizytorzy są akuszerami spektaklu, i – choć niewidoczni dla publiczności – są absolutnie niezastąpieni w złożonym organizmie teatru.

PROWADZENIE: Rzemieślnicy teatralni: charakteryzatorki/fryzjerki: Elżbieta Orłowska, Irena Kowal garderobiane: Celina Gajek, Ewa Jędrzejewska-Balicka, Jolanta Kita, Beata Repetowska

W świat rzemieślników pracujących za sceną, ukrytych wśród kulis, niewidocznych dla widzów, wprowadzi Bartosz Jelonek, teatrolog, producent przedstawień i entuzjasta rzemiosła teatralnego.

Warsztat zostanie poprzedzony wykładem dr hab. Doroty Jarząbek Wasyl, który przybliży widzom krótką historię charakteryzacji teatralnej. Bohaterami wykładu będą przedstawiciele „teatru gwiazd” drugiej połowy XIX wieku, m.in Helena Modrzejewska, Alojzy Żółkowski, Wincenty Rapacki oraz... pudełko ze szminkami marki Leichner

Terminy:

24 STYCZNIA 2019 / 11:30
27 LUTEGO 2019 / 9:00
14 MARCA 2019 / 9:00
Teatr im. J. Słowackiego, pl. Św. Ducha 1 
BILET: 10 zł


NIEŚMIERTELNE KOTARY
To niepowtarzalne spotkanie z jednym z ważniejszych rzemieślników– z teatralnym tapicerem. Czym zajmował się, a czym zajmuje się teraz tapicer. Czym różni się kotara od zasłon w naszych oknach? Jak uszyć podłogę sceniczną? Praktykę i tajniki fachu tapicerskiego odkryje przed uczestnikami mistrz fachu, wieloletni rzemieślnik sceny krakowskiej – Tadeusz Sobucki. Pod jego kierunkiem uczestnicy dowiedzą się jak dobrać materiał, jak uszyć i jak udrapować własną kotarę.

PROWADZENIE: Rzemieślnik teatralny, tapicer – Tadeusz Sobucki. O roli tapicera w teatrze opowie Bartosz Jelonek, producent Teatru Im J. Słowackiego w Krakowie, teatrolog, producent przedstawień i entuzjasta rzemiosła teatralnego.

Terminy

19 STYCZNIA 2019 / 11:00–13:00
23 LUTEGO 2019 / 11:00–13:00
Teatr im. J. Słowackiego, pl. Św. Ducha 1 
BILET: 15 zł


LABORATORIUM ZMYSŁÓW to niesamowita podróż po świecie materii teatralnej. Przez wieki tradycji, przez zawiłości egzystencji kostiumów i rekwizytów teatralnych poprowadzi nas Pani Irena Mirek, kierowniczka magazynu kostiumów. Otworzy ona przed nami sekrety swojej pracy i da wskazówki, jak poruszać się w żywiole materii scenicznej uwięzionej w teatralnych magazynach. Uczestnicy poznają historię kostiumów, historię opowiedzianą nietypowo, językiem materii z której powstały: „niezwyciężony aksamit”, „niezłomna wełna” i „niewidzialny tiul”.Wprowadzeniem do warsztatów będzie wykład dr hab. prof. nadzw. Diany Poskuty-Włodek o krakowskiej szkole rzemiosła teatralnego.. Jej twórcami byli legendarni mistrzowie Teatru Miejskiego (obecnie im. J. Słowackiego) z przełomu XIX i XX w. - teatrmajster Jan Spitziar i kostiumer Ludwik Rozwadowicz realizujący wizje artystyczne m.in. Stanisława Wyspiańskiego, oraz ich następcy i wychowankowie.

PROWADZENIE: kierowniczka magazynu kostiumów – Irena Mirek

Terminy:
26 STYCZNIA 2019 / 11:00–13:00
9 MARCA 2019 / 11:00–13:00
Dom Rzemiosł Teatralnych, ul. Radziwiłłowska 3
BILET: 10 zł


KURTYNY KRAKOWSKIE
Od szkicu do kurtyny Uczestnicy warsztatu spotkają się z malarzem Tadeuszem Bystrzakiem, pod którego kierownictwem stworzono w Teatrze nową kurtynę według nigdy niezrealizowanego projektu Stanisława Wyspiańskiego. Opowie on o rzemiośle kopisty wielkoformatowego oraz przybliży tajniki przeniesienia szkicu na powierzchnię kurtyny teatralnej. Warsztat ten połączony jest ze zwiedzaniem, a poprzedzi go wykład dr hab. prof. nadzw. Diany Poskuty-Włodek o krakowskich kurtynach teatralnych – począwszy od projektów z konkursu na kurtynę teatru Miejskiego z 1891 r., poprzez słynne dzieło Henryka Siemiradzkiego, zapomnianą kurtynę Antoniego Tucha, aż po odsłoniętą niedawno kurtynę Wyspiańskiego.

Termin:
20 MARCA 2019 / 15:00–17:00
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, pl. Św. Ducha 1
BILET: 10 złZ NOTATNIKA INSPICJENTA
Jest to warsztat mający na celu przybliżenie uczestnikom osoby, która jest niezwykle ważna w procesie powstania i eksploatacji przedstawień – teatralnego inspicjenta. Jest to osoba, która spaja pracę zespołu artystycznego i technicznego. Jest obecna na wszystkich próbach i spektaklach dbając o ich prawidłowy i niczym niezakłócony przebieg. Inspicjent opowie uczestnikom o swojej teraźniejszej pracy na scenie, a także o zmianach jakim podlegał ten zawód na przestrzeni lat.

PROWADZENIE: inspicjent Teatru im. J. Słowackiego – Anna Wójcicka oraz Bartosz Jelonek.

Termin:
15 LUTEGO 2019 / 10:00
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, pl. Św. Ducha 1
BILET: 10 zł
PŁEĆ SUKNI to warsztaty skupione na kostiumach kobiecych. Jakich strategii można użyć do szycia spódnicy? Jak traktować materiał i tworzyć stylizacje? Jak krój wpływa na kształt sylwetki?Uczestnicy pod opieką mistrzyni krawiectwa damskiego zostaną przeprowadzeni przez etapy szycia elementu stroju kobiecego. Nauczą się dokonywać praktycznych wyborów, których efektem będzie stworzenie stroju według własnego, indywidualnego pomysłu. Przekazywana wiedza i zajęcia praktyczne staną się również punktem wyjścia do oglądania damskich kostiumów z magazynu teatralnego – na przykładzie różnych stylizacji i techniki ich wykonania.

PROWADZENIE: Kierowniczka Pracowni Damskiej – Grażyna Cichy. W narrację Myślącej Ręki oraz kontekst historyczny stroju kobiecego, wprowadzi scenografka i kuratorka wystawy – Małgorzata Szydłowska. 

Termin:
2 MARCA 2019 / 10:00
Dom Rzemiosł Teatralnych, ul. Radziwiłłowska 3
BILET: 15 złOBYCZAJE KOSZUL to propozycja praktycznej pracy nad formami i wariantami męskiego stroju. W jakich odsłonach można zobaczyć męską elegancję? Jak zmieniała się ona na przestrzeni czasu? Jak układać, wiązać, zszywać lub zaprasowywać najważniejsze elementy koszuli męskiej, kołnierze, mankiety, żaboty? Uczestnicy warsztatu wezmą udział w praktycznym szkoleniu, podczas którego nauczą się przygotowywać wykrój i dopasowywać go do gabarytów ciała. Stworzą swoje indywidualne projekty, a teatralni rzemieślnicy będą dbać o technikę i jakość ich wykonania.

PROWADZENIE: Kierowniczka Pracowni Męskiej – Stanisława Baran. W narrację Myślącej Ręki oraz historyczny kontekst męskiego stroju, wprowadzi scenografka i kuratorka wystawy - Małgorzata Szydłowska.

Termin:
30 MARCA 2019 / 10:00
Dom Rzemiosł Teatralnych, ul. Radziwiłłowska 3
BILET: 15 złREKWIZYTY NA MIARĘ
Warsztat o rekwizytach. Czyli o wszystkich przedmiotach, które pojawiają się na scenie. Jak się je tworzy, preparuje, obsługuje? Gdzie się je przechowuje? Kto i w jaki sposób odpowiedzialny jest za ich dostarczenie do rąk aktorów? Na te i inne pytania (tak z teraźniejszej praktyki, jak i z czasów historycznych) odpowiedzą Państwu wykwalifikowani i niezwykle doświadczeni teatralni rekwizytorzy.

PROWADZENIE: rekwizytorzy teatralni – Jerzy Gabriel, Waldemar Szostek oraz Bartosz Jelonek.

Termin:
21 STYCZNIA 2019 / 14:00
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, pl. Św. Ducha 1
BILET: 10 złDODATKOWE INFORMACJE I REZERWACJA:

jakdzialateatr.blogspot.com  • www.teatrwkrakowie.pl 

tel. +12 424 45 25, +48 603 235 231