EN
image/svg+xml

Wielkie aktorki – seria monet w kolekcji Narodowego Banku Polskiego

Helena Modrzejewska będzie pierwszą aktorką, której wizerunek zostanie upamiętniony na srebrnej monecie w ramach serii Wielkie aktorki.  Narodowy Bank Polski wyemituje monetę 11 czerwca 2019 roku, a jej uroczysta prezentacja obędzie się 14 czerwca na scenie Teatru im. J. Słowackiego.  Uroczystości rozpoczną się o godzinie 20:00, będzie im towarzyszył  program artystyczny, a około 21:30 rozpocznie się mapping na trzech stronach budynku Teatru.


Wstęp wolny (bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Teatru).


Teatr im. Juliusza Słowackiego kontynuuje współpracę z Narodowym Bankiem Polskim i po wybiciu monety upamiętniającej 125-lecie działalności Teatru, tym razem rozpoczyna, zapowiadaną wcześniej, serię Wielkie aktorki. Pierwszą z artystek uwiecznioną na monecie, będzie Helena Modrzejewska, związana ze sceną przy placu św. Ducha nie tylko jako aktorka ale też propagatorka powstania tego Teatru, która w 1891 roku zaangażowała się w zbiórkę pieniędzy na jego budowę. Wraz z Antoniną Hoffmann  została matką chrzestną Teatru Miejskiego w Krakowie (obecnie Teatru im. J. Słowackiego) własnoręcznie kładąc kamień węgielny pod fundamenty.  Na tej scenie pokazywała swoje wybitne kreacje, m.in. szekspirowskiej Lady Makbet, Marii w Warszawiance, Marii Stuart, Kamili z  Damy kameliowej A. Dumasa-syna i wiele innych.

Helena Modrzejewska zostanie upamiętniona na prostokątnej srebrnej monecie o nominale 20 złotych. Na rewersie monety umieszczono wizerunek aktorki z portretu Franka Fowlera z 1884 r., z lewej strony autograf, a w prawym dolnym rogu kolorowy – wykonany z porcelany - wachlarz sceniczny aktorki.


Na awersie pokazano fragment kurtyny Henryka Siemiradzkiego przedstawiający grupę Natchnienia, Piękna i Prawdy oraz Tragedię, Komedię i Błazna bawiącego się marionetkami.

Nominał 20 zł
metal: Ag 925/1000
stempel: lustrzany, wklejka porcelanowa
wymiary: 40,00 x 28,00 mm
masa: 28,28 g
brzeg (bok): gładki
nakład: do 16 000 szt.

Projektant monet: Anna Wątróbska-Wdowiarska

Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A., emitentem jest Narodowy Bank Polski, cena emisyjna monety wynosi 210 zł, monetę można kupić od 11 czerwca 2019 roku w oddziałach okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.


W piątek 14 czerwca, w godzinach 19.00-22.00 będzie ją można także zakupić w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

Współorganizatorem pokazu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Wielki mapping na budynku Teatru

Świętujcie z nami!

Autorem pokazu mappingu towarzyszącego emisji monety jest Aleksander Janicki, twórca instalacji multimedialnych.

Organizatorzy