EN
image/svg+xml
Scenografia do spektaklu "Odprawa posłów greckich", 1923 r.
Jadwiga Żmijewska w spektaklu "Odprawie posłów greckich", 1930 r.

Wokół SMOKA - wawelskie przedstawienia Teatru Słowackiego

8 czerwca odbyła się premiera spektaklu "Smok!" w reżyserii Jakuba Roszkowskiego, który zaprezentowaliśmy w niezwykłych okolicznościach - na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu.

Przy tej okazji przypominamy legendarne spektakle naszego Teatru im. Słowackiego zrealizowane na Wawelskim dziedzińcu. Do historii przeszło monumentalne przedstawienie Odprawy posłów greckich J. Kochanowskiego grane po raz pierwszy 16 czerwca 1923, zrealizowane przez ówczesnego dyrektora Teofila Trzcińskiego, powtórzone kilka razy w l. 1923, 1924 i 1930 (scenografię zaprojektował Adolf Szyszko-Bohusz, wielką rolę Kasandry zagrała Stanisława Wysocka).

Później były następne wawelskie widowiska: w roku 1933 Książę Niezłomny wg J. Słowackiego i P. Calderona w reż. Juliusza Osterwy, w sierpniu 1939 - Hymn na cześć oręża polskiego L.H. Morstina w reż. Karola Frycza, a w 1948 dyrektor Bronisław Dąbrowski pokazał na Wawelu Wieczór Trzech Króli Szekspira z Tadeuszem Łomnickim w roli Błazna.


Więcej o Odprawie posłów greckich na Wawelu można się dowiedzieć z encyklopedii teatru polskiego: http://www.encyklopediateatru.pl/przedstawienie/40271/odprawa-poslow-greckich 

Smok!

Tekst i reżyseria: Jakub Roszkowski

Premiera: 04.10.2019

Spektakl

Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Najbliższe terminy
90 minut
< 15 EN

Zafascynowani światami z Hobbita, Harrego Pottera czy Gry o tron zapominamy o naszej rodzimej mitologii: o naszych prasłowiańskich bogach, bohaterach i bestiach. Żyją oni w naszej świadomości najczęściej tylko w zinfantylizowanej, odpustowej formie. A gdyby spróbować faktycznie wybrać się do tamtego świata?