Wydawnictwo „Myśląca Ręka” 2017-2020
10.12.202010 grudnia to data premiery książki o rzemiośle teatralnym pt. "Myśląca ręka 2017-2020".
Pobierz książkę w formie pdf-a >
Wydawnictwo w formie książkowej. Zawiera dokumentację projektu: kalendarium dotychczasowych działań warsztatowych i edukacyjnych, dokumentację fotograficzną, wywiady przeprowadzone z rzemieślnikami pracującymi w Teatrze im. J. Słowackiego przybliżające ich sylwetki i tajniki ich rzemiosła, opracowania naukowe i wnioski badawcze, opracowane na podstawie ankiet (pkt. 4) oraz teksty autorytetów z dziedziny teatru.
Wśród autorów, których teksty ukażą się w wydawnictwie, znajdą się m.in.:
- Małgorzata Szydłowska - scenografka, pomysłodawczyni i kuratorka cyklu edukacyjnego „Myśląca ręka”. Autorka aranżacji wystawy Myśląca ręka zrealizowanej w Domu Rzemiosł Teatralnych w Krakowie (2017).
- Prof. Diana Poskuta – Włodek, teatrolog, która aktualnie sprawuje opiekę nad archiwum Teatru im. Juliusza Słowackiego.
- Maciej Wojtyszko – reżyser teatralny i filmowy, pisarz, autor sztuk.
- Prof. Paweł Dobrzycki – scenograf teatralny, architekt i malarz. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Wydawnictwo zawiera słowniczek podstawowych terminów teatralnych i przedmiotów, które znalazły się w scenariuszach prowadzonych warsztatów, tj.: kulisy, kreza, kurtyna, zapadnia, interkom, proscenium i wiele innych.
Planowany nakład – 300 egzemplarzy. Publikacja będzie bezpłatnie dystrybuowana w teatrach i innych instytucjach kultury w całej Polsce.
Część publikacji będzie stanowiło kalendarium warsztatów, które odbyły się w Teatrze w Krakowie im J. Słowackiego w latach 2017-2020, których scenariusze opracowała Małgorzata Szydłowska, kuratorka projektu „Myśląca Ręka”. W ramach cyklu zrealizowano 60 scenariuszy warsztatów. W wydawnictwie znajdzie się foto-galeria wraz z opisem tematów z którymi zapoznali się uczestnicy warsztatów.
Sylwetki rzemieślników teatru przybliżą wywiady i rozmowy, przeprowadzone z pracownikami zaplecza Teatru w Krakowie im. J. Słowackiego w latach 2017-2020.
W wydawnictwie znajdzie się również opracowanie historyczne, ukazujące rolę Teatru im J. Słowackiego w edukacji rzemieślników teatralnych na początku XX-tego wieku.