EN

YouTube Dni Kultury - wyjątkowy weekend w sieci z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

Już w piątek, 26 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, rozpocznie się druga edycja festiwalu online - YouTube Dni Kultury. Dzięki współpracy z ponad 30 teatrami, grupami teatralnymi i twórcami, internauci przez trzy dni będą mogli oglądać premiery i archiwalne przedstawienia, operę, spektakle muzyczne, miniatury choreograficzne, a także materiały zza kulis i wyjątkowe wywiady. Wszystkie treści będą dostępne za darmo na oficjalnych kanałach teatrów i twórców na YouTube. Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie www.youtubednikultury.pl 


W marcu ubiegłego roku świat, w tym również kultury, się zatrzymał. Festiwale i wydarzenia  zostały odwołane. Instytucje artystyczne zostały zamknięte na kilka miesięcy, aby ponownie otworzyć swoje drzwi dla publiczności i rozpocząć nowy, jesienny sezon. Niestety pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna wymusiła kolejną przerwę, wiele premier zostało przeniesionych lub ponownie odwołanych. W oczekiwaniu na możliwość spotkań na żywo, teatry utrzymują kontakt z widzami online.


Międzynarodowy Dzień Teatru online

W programie tegorocznego wydarzenia YouTube Dni Kultury widzowie będą mogli obejrzeć propozycje aż 29 teatrów i grup teatralnych z całej Polski. Na wirtualnej scenie zagości różnorodność tematyki, stylu i formy. Będzie zarówno poważnie jak i śmiesznie, nostalgicznie oraz nowatorsko. Spektakle przedstawią wiele niesamowitych historii, sylwetki wybitnych ludzi, zmuszą do refleksji, ale i pozwolą odetchnąć od codzienności. Emocje do domów wprowadzą zarówno znani aktorzy polskich scen, jak i amatorzy.

Wśród tak wielu propozycji znajduje się również produkcja naszego Teatru - Fantazja o Ludwiczku.

Ludwiczek
Tekst i reżyseria: Daniel Malchar, Rafał Szumski

Posłuchajcie rozmowy z twórcami spektaklu: Danielem Malcharem, Rafałem Szumskim i Pawłem Penarskim w Radio Kraków. Rozmawia Katarzyna Fortuna.

Śledźcie nasz kanał i oglądajcie!

Festiwal online YouTube Dni Kultury potrwa od 26 do 28 marca.

W ramach wydarzenia swoje treści udostępni ponad 30 teatrów, grup teatralnych i twórców, w tym: Teatr 21, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatr Montownia, Teatr Muzyczny Roma, Teatr Nowy w Poznaniu, Och Teatr, Opera Wrocławska, Teatr Papahema, Teatr Polonia, Teatr Powszechny w Radomiu, Studio Buffo, Studio Teatrgaleria, Teatr Syrena, Teatr Wielki Opera Narodowa, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Współczesny w Warszawie, Grupa Ad Hoc i Klub Komediowy. Swoje premiery online zaprezentują teatry i grupy teatralne, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu grantowego Cyfrowej Polski i YouTube: Teatr Capitol, Teatr Dziewiątka, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr Mały w Tychach, Mumio, Teatr na Ostrowie we Wrocławiu, Grupa Teatralna Pingwiny, Grupa Teatralna Start oraz Teatr Ucieczkowy. Ponadto, internauci będą mogli obejrzeć materiały specjalne na kanałach YouTube Karola Paciorka, Pauliny Mikuły, a także Tomasza Raczka.

Pełny program wydarzenia YouTube Dni Kultury oraz informacje o wszystkich spektaklach i materiałach znaleźć można na stronie www.youtubednikultury.pl