EN
Zdjęcie czarno-białe, z lat 50-tych. Na zdjęciu kobieta i mężczyzna w średnim wieku widoczni do pasa. Mężczyzna obejmuje prawą ręką kobietę i całuje ją w policzek. Mężczyzna ma włosy zaczesane do tyłu, widoczne zakola, zamknięte oczy. Ubrany elegancko. Kobieta uśmiecha się, jest zadowolona, patrzy w górę. Ubrana jest w sukienkę ze stójką we wzory, włosy średniej długości, falowane, zaczesane do tyłu. Twarz atrakcyjna, regularne brwi, duże oczy, dołeczki w policzkach kiedy się uśmiecha.

Zmarła Pani Profesor Marta Stebnicka

Zmarła Pani Profesor Marta Stebnicka, aktorka i reżyserka, wielka dama scen krakowskich, wybitny pedagog krakowskiej PWST. Obdarzona urodą, błyskotliwym poczuciem humoru i dystansu do świata, była w postacią legendarną.

Z naszym Zespołem była związana w latach 1947-1960 (pracując w l. 1947-1949 w Miejskich, 1949-1954 w Państwowych Teatrach Dramatycznych, 1954-1960 w Teatrze im. J. Słowackiego).Wystąpiła na scenach Teatru im. J. Słowackiego w  kilkunastu świetnych  rolach - zagrała m.in. Królową Izabellę w Owczym źródle L. de Vegi (reż. Bronisław Dąbrowski, 1948), Idalię w Maskaradzie J. Iwaszkiewicza (reż. Karol Frycz, 1949), Marynę w Weselu S. Wyspiańskiego (reż. B. Dąbrowski, 1956), Adę w Dowodzie osobistym M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (reż. Kazimierz Fabisiak, 1957), Beatrycze w Widoku z mostu A. Millera (reż. Jerzy Goliński, 1959). W roku 2000 zrealizowała na naszej scenie spektakl muzyczny Zabłąkane gwiazdy, wielokrotnie występowała w Krakowskim Salonie Poezji Teatru im. J. Słowackiego.

Urodzona w 1925 roku we Lwowie, w wieku 18 lat debiutowała w krakowskim podziemnym teatrze Tadeusza Kantora, gdzie zagrała w spektaklach, które przeszły do historii: Skierkę w Balladynie J. Słowackiego i Telemaka w Powrocie Odysa S. Wyspiańskiego. Debiutowała po wojnie w Starym Teatrze rolą Elwiry w Świętoszku Moliera (1945), uczyła się zawodu w Studiu Teatralnym przy Starym Teatrze- jej profesorami byli m.in. Maria Dulęba i Juliusz Osterwa, kolegami z roku - Tadeusz Łomnicki,  Andrzej Szczepkowski, Marian Cebulski, Wiktor Sadecki. Od 1960 była aktorką Starego Teatru. Jako znakomita wykonawczyni piosenek i tekstów kabaretowych przez wiele lat występowała w Jamie Michalika. Była wybitnym pedagogiem, znawczynią klasycznej piosenki francuskiej, wychowała kilka pokoleń aktorów i reżyserów.

Należała do najbardziej malowniczych i charyzmatycznych osobowości krakowskiej kultury, przez długie lata wraz z mężem - poetą, dziennikarzem i satyrykiem Ludwikiem Jerzym Kernem tworzyli rozpoznawalną, niezapomnianą parę.

Bez Pani Profesor Marty Stebnickiej Kraków już nie będzie taki sam.

Fotografia

Marta Stebnicka, Kazimierz Fabisiak, Dowód osobisty M. Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej, 1957, fot. A. Drozdowski