EN

Foyer

Przedsionek teatru przypomina westybul Opery Wiedeńskiej. Strop podtrzymują kariatydy. Schody mają kształt litery T. Po bokach, pod ozdobnymi lampami, herb Krakowa.

W niszach ozdobne kinkiety: postacie kobiece trzymające zwisające pnącza. Ten roślinny ornament powtarza się w umieszczonym wysoko żyrandolu. W westybulu oraz w foyer na I piętrze widać akcenty klasycystyczne, neobarokowe oraz wyraźną już tęsknotę za ornamentyką secesyjną. Polichromia na suficie, utrzymana w stylu pompejańskim, została wykonana przez Antoniego Tucha.

Na wprost wejścia znajduje się tablica marmurowa z wyrytym napisem: "Gmina miasta Krakowa wsparta pomocą kraju, ofiarnością Karola Kruzera, darem krakowskiej Kasy Oszczędności gmach ten wzniosła według planów i pod kierunkiem budowniczego Jana Zawiejskiego Krakowianina w 1893 roku".


Foyer na I piętrze jak echo powtarza elementy zdobnicze westybulu: polichromia Tucha, ornamentyka, kinkiet i żyrandol. Pomieszczenie to zostało zaprojektowane, zgodnie z założeniami dziewiętnastowiecznej architektury teatralnej, jako sala redutowa. Dziś odbywają się tu ważne spotkania oraz bankiety teatralne.