EN
image/svg+xml

Uroczyste otwarcie sezonu teatralnego 2018/2019

W piątek 14 września w naszym Teatrze odbyło się uroczyste otwarcie sezonu teatralnego 2018/2019. Sezonu dla nas wyjątkowego, podczas którego nasz teatr obchodzić będzie swoje 125 urodziny.

Szanowni Państwo,

Przed nami kolejna teatralna jesień. Rok 2018 jest jednak rokiem szczególnym, bo wszyscy obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a nasz teatr świętuje 125–te urodziny. Te dwie rocznice są ze sobą nierozerwalnie związane, bo w teatrze zawsze mówiło się o potrzebie Wolności. Tutaj działa się historia. W sierpniu 1914 r. szable i stare powstańcze pałasze z teatralnej zbrojowni stały się częścią uzbrojenia formujących się Legionów Polskich. W listopadzie 1916 r., po wydaniu przez cesarzy Austro-Węgier i Niemiec aktu zapowiadającego powstanie niepodległej Polski to właśnie w gmachu teatru świętowano wraz z Józefem Piłsudskim powrót Rzeczypospolitej na mapę Europy. Równocześnie tutaj rodziły się i wzmacniały niepodległościowe aspiracje Polaków. To w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego udawało się artystom mówić głośno o tym, co oficjalnie było niedozwolone. Dawać głos i świadectwo tematom niewygodnym, ale dotkliwie aktualnym, w których jak w zwierciadle odbijały się twarze naszych widzów.

Dzisiaj sięgamy po wydarzenia sprzed 100 lat, chlubimy się odzyskaną Niepodległością, a przecież za naszymi oknami, na ulicach Polski współczesnej toczy się spór o Konstytucję, widać protesty w obronie podstawowych praw. Nasze społeczeństwo jest skłócone, słychać język nienawiści, wzajemne poniżanie i oskarżenia. Jesteśmy podzielni. Również my, artyści. Również WY, widzowie. Ale właśnie po to jest scena, by szukać dialogu ponad podziałami. Bo TEATR TO EMANACJA WOLNOŚCI. Miejsce zobowiązujące do tolerancji, myśli i bezkompromisowej rozmowy. Zawsze w duchu pojednania. Z szacunkiem i wolą zrozumienia, których tak bardzo brak w naszej publicznej debacie.

Czołowym twórcą związanym z krakowską sceną był Stanisław Wyspiański. Nie doczekał listopada 1918, ale jego wizje, idee i myśli wzmacniały postawy obywatelskie, wprost krzyczały, że o Polsce i jej przyszłym kształcie decydować nie będą puste celebracje ani deklarowana duma z bycia Polakami, ale praca dla dobra współobywateli, szacunek i szeroka społeczna empatia. Jego myśl sięgała głębiej niż wezwanie do zbrojnego czynu. Wyspiański mówił o tym, że musimy kształtować się od środka, uwierzyć w swoją kreatywność, indywidualną wyobraźnię, wewnętrzną wolność, bo tylko wtedy nie runiemy w otchłań nacjonalizmu. Dlatego jesienią tego roku zapraszamy Państwa na kumulację wydarzeń inspirowanych jego twórczością. Wzorem lat poprzednich realizujemy projekt WYSPIAŃSKI WYZWALA. Całoroczny festiwal poświęcony człowiekowi, który swoją wizją i niezwykłą siłą ducha pokonywał niemoc i obojętność świata. Nadchodzące wydarzenia będą bardzo zróżnicowane artystycznie. Sięgamy po teatr, muzykę, ruch, tworzymy dramat, baśń, koncert, performance i instalacje. Każdy znajdzie dla siebie drogę zbliżenia z twórczością Wyspiańskiego.

Wyspiański pisał w Wyzwoleniu: Musimy zrobić coś, co by od nas zależało, zważywszy, że dzieje się tak dużo, co nie zależy do nikogo.

Więc róbmy!

Krzysztof Głuchowski - Dyrektor Naczelny i Artystyczny
Bartosz Szydłowski - Kurator Programu Artystycznego

 

Informacja prasowa

do pobrania >

Teatr im. Juliusza Słowackiego ma swoją monetę!

6 września 2018 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł w związku z 125-leciem działalności Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Monety kolekcjonerskie upamiętniają m.in. ważne wydarzenia i rocznice związane z polską kulturą. Na srebrnej 10-złotówce znajduje się z jednej strony fasada budynku Teatru, a z drugiej postaci ze słynnej kurtyny Henryka Siemiradzkiego oraz autoportret Stanisława Wyspiańskiego. Cena emisyjna monety to 140 zł, jej uroczysta prezentacja miała miejsce 14 września w Teatrze, w czasie inauguracji sezonu teatralnego.

Więcej >