EN

Jubileusz Bożeny Adamek-Nurkowskiej

Jubileusz 45-lecia pracy artystycznej obchodzi wybitna aktorka naszego Teatru Bożena Adamek-Nurkowska. Jako absolwentka krakowskiej PWST debiutowała w Teatrze Ludowym w roku 1976. Jednak… tak naprawdę nie był to jej pierwszy debiut, a kariera artystyczna Bożeny Adamkówny zaczęła się kilka lat wcześniej.

Biogram Aktorki >

Była uczennicą liceum, gdy w 1970 po raz pierwszy wystąpiła na zawodowej scenie - w roli Nel, w inscenizacji W pustyni i w puszczy w reżyserii Marii Billiżanki. W lubelskim Teatrze im. Juliusza Osterwy. Grała tę rolę aż do ukończenia szkoły średniej.

Już podczas studiów PWST odnosiła ogromne sukcesy w filmie, teatrze i telewizji: w 1972 była w naszym Teatrze im. J. Słowackiego Franią w Weselu Figara P. de Beaumarchais w reż. Piotra Paradowskiego; rok później zagrała w filmie, który jest zaliczany do czołówki światowego kina artystycznego – Sanatorium pod Klepsydrą Wojciecha Jerzego Hasa. W 1974 po raz pierwszy wystąpiła w teatrze TV, jako Julia w duecie z Krzysztofem Kolbergerem, w znakomitej inscenizacji Romea i Julii w reż. Jerzego Gruzy. Była związana m.in. z krakowskimi teatrami Ludowym i Bagatela, występowała w Teatrze Powszechnym w Warszawie – m.in. w głośnej inscenizacji Kopciucha Janusza Głowackiego w reż. Kazimierza Kutza; grała także w Teatrze STU i na innych scenach. Jest też wybitną aktorką telewizyjną i filmową.

Od 1986 roku jest związana z Teatrem im. J. Słowackiego – zagrała na naszej scenie wiele wybitnych ról - m.in.  Annabellę w Szkoda, że jest nierządnicą J. Forda w  reżyserii męża - Włodzimierza Nurkowskiego, Mirandę w Burzy W. Szekspira w reż. Jerzego Golińskiego, stworzyła znakomite role w kilku spektaklach Barbary Sass,  grała niezapomniane postaci:  Truvy w Stalowych magnoliach R. Harlinga, Halinę w Powrocie J. Łukosza w reż. Pawła Miśkiewicza, Matkę w Pułapce T. Różewicza w reż. Krzysztofa Babickiego, Marię w Rozmowach poufnych I. Bergmana, postać w Za chwilę, Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć, P. Asmussena (oba spektakle w reż. Iwony Kempy) iwiele, wiele innych.

Bożenę Adamkównę można podziwiać na naszych scenach w spektaklach: