EN
image/svg+xml
fot. Jacek Poremba

Bożena Adamek
aktorka

Teatr mnie nie rozczarował. Wybrałam go świadomie jeszcze w liceum, po 2 latach grania w Nel w teatrze im. Osterwy w Lublinie. Wiedziałam, że będą chwile wzniosłe i upokarzające. Najmilej wspominam role filmowe, intensywną, udokumentowaną pracę, spotkania z najlepszymi ówczesnymi twórcami. Teraz, po 47 latach, nie mogę pojąć "celebryctwa", brzydzi mnie ono i oburza. Przecież moi wielcy mistrzowie - W. Łuczycka, R. Hanin, B. Pawlik - byli skromnymi ludźmi.

Aktorstwo nadal mnie cieszy, lubię eksperymenty, gram z radością w Teresice, nagrywam poezję dla portalu internetowego, a w wolnych chwilach uzupełniam pokaźny zbiór moich tłumaczeń poezji Anny Achmatowej.

Biogram

Urodzona w 1952 roku w Zaklikowie. Absolwentka PWST w Krakowie. W teatrze zadebiutowała w 1972 roku. Grała na scenach Teatru Ludowego, Teatru Bagatela, Teatru STU i Opery Krakowskiej, z którą współpracuje do dzisiaj. Można zobaczyć ją tam w operze Teresica – una pasión w inscenizacji Freda Apke w głównej roli Donny Anny. Współpracowała także z Teatrem Powszechnym w Warszawie oraz ze Starym Teatrem w Krakowie.

Na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego debiutowała w 1972 roku, a na stałe związała się z Teatrem w roku 1986.

Grała m.in. w: Procesie Franza Kafki w reżyserii Jerzego Jarockiego w Starym Teatrze (1973), Kopciuchu Janusza Głowackiego w reżyserii Kazimierza Kutza w Teatrze Powszechnym w Warszawie (1980), Marii Izaaka Babela w reżyserii Piotra Cieślaka w Teatrze Powszechnym w Warszawie (1981), Damach i Huzarach Aleksandra Fredry w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1992), Czarownicach z Salem Arthura Millera w reżyserii Barbary Sass Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1999) oraz w Miłości Fedry Sarah Kane w reżyserii Bartosza Szydłowskiego w Łaźni Nowej (2001).

W 1985 roku została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi. W 2000 roku otrzymała Nagrodę ZASP im. Jacka Woszczerowicza za najlepszą rolę drugoplanową za rolę Haliny w przedstawieniu Powrót Pawła Miśkiewicza. W 2008 roku została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Ma na swoim koncie liczne role w Teatrze Telewizji, m.in. rolę Julii w głośnej adaptacji Romea i Julii w reż. Jerzego Gruzy (1974). Zagrała w blisko czterdziestu serialach i filmach telewizyjnych, w tym w: Spisie cudzołożnic w reż. Jerzego Stuhra (1995), Wszyscy jesteśmy Chrystusami w reż. Marka Koterskiego (2006), Jutro idziemy do kina w reż. Marka Kwiecińskiego (2007), Rezerwacie w reż. Łukasza Palkowskiego (2007).

Aktualnie w obsadzie

Czarnoksiężnik z krainy Oz

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: Ciocia Emilia

140 min.
EN

Więcej

Dom dźwięku

Spektakl - MOS Małopolski Ogród Sztuki - Scena MOS

70 min.
> 15 EN