EN
Na pierwszym planie młody mężczyzna ubrany w pomarańczowy garnitur, pomarańczowy krawat, czarne lakierowane buty bez skarpetek i czarną koszulę. Mężczyzna siedzi na barierce, na tyle w tramwaju. Dłońmi podpiera policzki, nogi ma rozszerzone, opiera stopy na parapecie. Patrzy przed siebie w obiektyw.

Debil

Zobacz wszystkich
1 h

To będzie opowieść o Kubie. O mężczyźnie z niepełnosprawnością intelektualną, który ma „czterdzieści lat skończone”. Kuba lubi zupę, swoich przyjaciół ze Stumilowego Lasu i chce żeby wszyscy byli "dobzi". Kuba nie lubi bigosu, schodów i złych ludzi. Dlatego Kuba marzy, by zmienić świat, by zrobić go lepszym. I kiedy zdobywa taką możliwość, to robi to. Tak jak potrafi.

Debil to prapremiera dramatu uhonorowanego Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną za najlepszy tekst 2020 roku. Dramatu, który w przewrotny i dowcipny sposób porusza złożony temat osób z niepełnosprawnością i temat świata, który próbuje – a czasem nie próbuje wcale – z tym tematem dialogować. A dialogować trzeba; byle robić to mądrze, z empatią i czułością.

Piotr Ratajczak, reżyser:

Dramat Maliny Prześlugi Debil to jeden z pierwszych polskich tekstów, gdzie głównym bohaterem staje się mężczyzna z niepełnosprawnością intelektualną. Autorka oddaje głos niepełnosprawnemu czterdziestoletniemu Kubie i jego słowami, jego oczami pokazuje nam świat, który nie rozumie potrzeb i wrażliwości osób z niepełnosprawnością.

Debil to tekst który pokazuje mechanizm wykluczania grup społecznych, który może uruchamiać w tych grupach skrywane i wypierane resentymentalne akty buntu za doznane upokorzenia i krzywdy. A z drugiej strony ukazuje nam zakłamanie dzisiejszych elit, ich skrywaną pogardę dla wykluczonych, przykrytą wszelkiej formy akcjami, hasłami wsparcia, benefitami finansowymi dającymi im – elitom, celebrytom – jedynie dobre samopoczucie i medialną sławę.


Paradoksalnie Debil, mimo że mówi ustami niepełnosprawnego jest bardziej obrazem braku empatii i pogardy "zdrowego społeczeństwa", niż ukazaniem wnętrza bohatera, który jak sam o sobie mówi "jest debilem wykreowanym na potrzebę chwili".


Spektakl jest próbą oddania głosu niepełnosprawnemu mężczyźnie, ale ze świadomością, że nie mamy dostępu do jego świata wyobraźni i wrażliwości. Obraz sceniczny jest światem wykreowanym, sztucznym i abstrakcyjnym, a niepełnosprawność jest oddana symbolicznie z naciskiem na kreowanie jej na potrzeby spektaklu, nie oddając i nie aspirując do oddania "prawdy psychologicznej".

Obsada:

  • Bożena Adamek – Kangurzyca, Matka
  • Alina Szczegielniak – Prosiaczek, Ciotka Staszka
  • Dominika Feiglewicz – Królik
  • Rafał Szumera – Kubuś Puchatek, Kuba
  • Grzegorz Łukawski – Kłapouchy, Ojciec
  • Antoni Milancej – Krzyś, Maciek Andrzejak

Czytaj wszystko

Nagroda dla spektaklu „Debil”

Na XX FESTIWALU DRAMATURGII WSPÓŁCZESNEJ „RZECZYWISTOŚĆ PRZEDSTAWIONA” w Zabrzu zdobyliśmy główną nagrodę za spektakl „Debil” Maliny Prześlugi w reżyserii Piotra Ratajczaka. 

Nagrodę główną za rolę w spektaklu „Debil” zdobył nasz aktor Rafał Szumera, natomiast wyróżnienie otrzymała również nasza wspaniała aktorka Bożena Adamek.

Trailer teatralny

Trailer filmowy

Spektakl powstał w koprodukcji z Festiwalem Łódź Czterech Kultur

Dziękujemy za pomoc w realizacji sesji Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu S.A. w Krakowie