EN
Na zdjęciu aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Dominika Bednarczyk. Fotografia przedstawia głowę i klatkę piersiową kobiety. Tło jest białe. Spokojna twarz kobiety wypełnia większą przestrzeń zdjęcia. Znajduje się w centralnej części. Aktorka w wieku około czterdziestu pięciu lat patrzy prosto przed siebie. Ma brązowe oczy wąsko rozstawione, jasne krótkie włosy. Spojrzenie melancholijne. Szerokość twarzy kobiety jest mniej więcej na każdym poziomie taka sama. Podbródek kanciasty. Nos wąski. Ubrana jest w czarną koszulę w białe kwiatki.

Dominika Bednarczyk aktorka

Czasem sobie tak zamarzę - chciałabym być jak Joanna Kołaczkowska z Kabaretu Hrabi… Mieć taką lekkość, flow wewnętrzny i flow z publicznością. Bo ta wymienna energia scena-widownia kręci najbardziej. Bez niej nie ma nic.

Widzowie Kochani, przychodźcie do nas jak najczęściej, a nuż się uda „powymieniać".

Biogram

Urodziła w się w 1972 roku w Krakowie. Skończyła krakowskie PWST. Choć debiutowała w 1992 roku rolą Julii w Romeo i Julii Williama Szekspira (w reż. Krzysztofa Orzechowskiego) w Teatrze Ludowym w Krakowie, to z Teatrem Słowackiego związana jest od 1996 roku, czyli od początku swojej drogi zawodowej.

Zagrała tutaj m.in. w: Śniadaniu u Tiffany’ego w reż. Pawła Miśkiewicza (1994), Księciu Niezłomnym w reż. Andrzeja Pawłowskiego (1998), Rzeźni w reż. Remigiusza Brzyka, Czarownicach z Salem w reż. Barbary Sass (1999), Jordanie w reż. Mai Kleczewskiej (2000), Abelardzie i Heloizie w reż. Agaty Dudy-Gracz (2001), Idiocie Fiodora Dostojewskiego w reż. Barbary Sass (2002), Nożach w kurach Davida Harrowera w reż. Mai Kleczewskiej (2002),  Czarodziejskiej górze w reż. Barbary Sass (2004), Urodził się i to go zgubiło w reż. Antoniego Libery (2006), w Całe życie głupi w reż. Macieja Wojtyszki (2007), Rozmowach poufnych Ingmara Bergmana w reż. Iwony Kempy (2008), Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna? wg Króla Leara Williama Szekspira w reż. Pawła Miśkiewicza (2015), Dziejach upadków według Honoré’a de Balzaca w reż. Małgorzaty Warsickiej (2016).

Grała w Lunatykach Krystiana Lupy (w wersji z 1995 i 1998 roku) w Starym Teatrze w Krakowie. Współpracuje z Teatrem STU.

W 1996 roku otrzymała nagrodę XIV Festiwalu Szkół Teatralnych; w 2001 roku dostała Ludwika za rolę Shirley w przedstawieniu Jordan Anny Reynolds i Moiry Buffini. W 2002 roku otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa za twórczość teatralną. W tym samym roku została laureatką Nagrody im. Leona Schillera; w 2003 roku powtórnie otrzymała Ludwika, a także Złotą Maskę za rolę Agłaji w Idiocie wg Fiodora Dostojewskiego. Otrzymała nagrodę aktorską z rolę Jenny Von Westphalen w spektaklu Narodziny Fryderyka Demuth w reż. Macieja Wojtyszki na Festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona Zabrze 2015. Za tę samą rolę otrzymała Nagrodę Aktorską na Festiwalu Teatrów Telewizji Sopot 2017. W 2017 roku po raz kolejny została laureatką Ludwika za rolę Baronowej Hulot w Dziejach upadku w reż. Małgorzaty Warsickiej. Publiczność XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, oddając swoje głosy (internetowo oraz tradycyjnie – wypełniając karty plebiscytowe), przyznała tytuł Najlepszej Aktorki dla Dominiki Bednarczyk za rolę Konrada w spektaklu "Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej, otrzymała nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszej aktorki w sezonie 2021/2022 za rolę Konrada w "Dziadach" w reż. Mai Kleczewskiej. Subiektywny spis aktorów teatralnych Jacka Sieradzkiego 2022, czyli ranking najlepszych kreacji aktorskich, a wśród nich Dominika Bednarczyk-Krzyżowska za rolę Konrada w "Dziadach".

Grała w licznych spektaklach Teatru Telewizji, np. w Antygodnie w reżyserii Andrzeja Seweryna (2005). Poza działalnością teatralną jest związana także z filmem. Ma na swoim koncie role m.in. w: Liście Schindlera w reż Stevena Spielberga (1993), Spisie cudzołożnic w reż. Jerzego Stuhra (1995), Ono w reż. Małgorzaty Szumowskiej (2004), Wspomnieniu lata Adama Guzińskiego (2016).

Aktualnie w obsadzie

Państwo

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Najbliższe terminy

styczeń
pt 19 19:00
Spektakl zarezerwowany
styczeń
sob 20 17:00
styczeń
nd 21 17:00

"Spóźnione odwiedziny" w Tychach

XLIX Tyskie Spotkania Teatralne

Spektakl - Poza siedzibą: Teatr Mały Tychy

Rola: Daria

80 minut
> 15

Więcej

Balladyna

Spektakl - Scena MOS - Scena MOS

Rola: Goplana

2 h
EN UKR

Dziady

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: Konrad

Najbliższe terminy

styczeń
śr 24 19:00
Wyprzedane
Bilet do teatru
styczeń
czw 25 19:00
Wyprzedane
Bilet do teatru
styczeń
pt 26 19:00
Wyprzedane
Bilet do teatru
styczeń
sob 27 15:00
Wyprzedane
Bilet do teatru
2 h 45 minut
> 15

Dziady

wydarzenie towarzyszące obchodom 130lecia Teatru

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: Konrad

2 h 45 minut
> 15

Lalka

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: BARONOWA KRZESZOWSKA

3 h 40 min, 1 przerwa
> 15 EN UKR

Spóźnione odwiedziny

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Dom Machin

Rola: Daria

80 minut
> 15