EN
Na zdjęciu kierownik literacki Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Jakub Roszkowski. Fotografia przedstawia głowę i klatkę piersiową mężczyzny. Tło jest białe. Twarz mężczyzny wypełnia większą przestrzeń zdjęcia. Znajduje się w centralnej części. Mężczyzna patrzy prosto przed siebie. Ma duże oczy, gęste szerokie brwi. Twarz okrągła. Ma zaokrąglony podbródek. Włosy proste, ciemne, krótkie. Mężczyzna ma zarost. Ma okulary korekcyjne z brązową oprawką. Poważny wyraz twarzy. Ubrany jest w siwy t-shirt oraz granatowa kurtkę z suwakiem.

Jakub Roszkowski Kierownik Literacki

Lubię pisać, czytać, tworzyć, rozmawiać, odkrywać, poszukiwać, uczyć się, bawić się, myśleć, kombinować… Lubię też teatr. Zazwyczaj.

Biogram

Urodzony w 1984 roku w Gdańsku. Reżyser, dramaturg, dramatopisarz. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie na Wydziale Reżyserii Dramatu. Od września 2016 roku kierownik literacki Teatru im. Słowackiego w Krakowie. W latach 2007-2015 pracował jako dramaturg w Państwowym Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.


Wyreżyserował spektakle: Stalker, Wielka improwizacja [oba w Teatrze Wybrzeże], Lepszy świat [Lubuski Teatr], Wesele, Księgę dżungli [oba w Teatrze im. H. Ch. Andersena], Krzyżaków [Teatr Miniatura], Rabację [Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie]. Jako dramaturg współpracuje m.in. z Grzegorzem Wiśniewskim i Adamem Nalepą. Wystawione zostały dodatkowo trzy jego dramaty: Morze otwarte, Zielony mężczyzna i W popielniczce diament [Teatr Śląski, reż. Waldemar Patlewicz].


Laureat nagród w konkursie Klasyka Żywa za adaptację powieści Faraon Bolesława Prusa i za reżyserię Wesela i Krzyżaków.

Rabacja

Tekst i reżyseria: Jakub Roszkowski

Premiera: 21.10.2017

Spektakl

Teatr im. Juliusza Słowackiego - Dom Machin

90 min.
> 15

W całym kraju wrze. Nie da się już stać obok i tylko patrzeć. Przemoc psychiczna zmienia się w przemoc fizyczną. W dążeniu do wolności, do suwerenności nikt nie uznaje już kompromisów.

Smok!

Autor: Jakub Roszkowski

Tekst i reżyseria: Jakub Roszkowski

Premiera: 04.11.2019

Spektakl

Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

90 minut
> 7 EN UKR

Zafascynowani światami z Hobbita, Harrego Pottera czy Gry o tron zapominamy o naszej rodzimej mitologii: o naszych prasłowiańskich bogach, bohaterach i bestiach. Żyją oni w naszej świadomości najczęściej tylko w zinfantylizowanej, odpustowej formie. A gdyby spróbować faktycznie wybrać się do tamtego świata?

Wielki Gatsby

Autor: Francis Scott Fitzgerald

Tłumaczenie, adaptacja, reżyseria: Jakub Roszkowski

Premiera: 20.04.2024

Spektakl

Scena MOS - Scena MOS

1h 45min (bez przerwy)

Wielki Gatsby Francisa Scotta Fitzgeralda – jedna z najważniejszych powieści XX wieku – na deskach Teatru Słowackiego! Opowieść o wielkim marzeniu, wielkiej miłości, wielkim rozczarowaniu i wielkiej pustce. Opowieść o świecie, który otrząsa się z mrocznych czasów wojny, rzucając się w wir uciech epoki jazzu.

Rezydencja Jaya Gatsby’ego, Dolina Popiołów, Long Island, USA. Lato 1924 roku. Około godziny 20.00. Na podjazd zajeżdżają kolejne eksluzywne limuzyny. Służba wita gości szerokim uśmiechem i szampanem. Ze środka słychać gwar i dźwięki strojącej się jazzowej kapeli. Wszechogarniający, oszałamiający zapach perfum, kwiatów, pożądania i pieniędzy. I te ciągłe pytania: gdzie jest gospodarz?, jak udało mu się sprosić tutaj całą śmietankę Nowego Jorku?, i wreszcie: kim tak naprawdę jest Wielki Gatsby? Nagle rozbrzmiewa muzyka – swingująca, porywająca. Wszyscy pospiesznie zrzucają drogie płaszcze i biegną na parkiet. A ty? Na co czekasz? Wchodź i baw się razem z nami!