EN

Wolałbym nie… czyli sezon 2021/2022 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

15.09.2021

W połowie września przedstawiliśmy ogólnopolskim i krakowskim mediom plany na nowy sezon artystyczny. „Wolałbym nie” staje się hasłem przewodnim sezonu 2021/2022.

W nadchodzącym sezonie Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie skupi się na indywidualistach, sceptykach i ekscentrykach – osobowościach, które nie idą ani z prądem, ani pod prąd. Pozostają w miejscu, pozostają sobą, nie zmieniają swoich przekonań.

Dyrektor Teatru Krzysztof Głuchowski udziela wywiadu podczas spotkania z dziennikarzami.

Żyjemy w czasach, w których zachowanie własnego zdania i własnej postawy stało się szalenie trudne. Panująca dychotomia jak w klinczu zmusza nas nieustannie do opowiadania się za jedną lub drugą „ważną” sprawą lub - nie wiem co gorsze … przeciw jednej lub drugiej stronie. Jakby świat w okamgnieniu utracił przestrzeń i stał się dwuwymiarowy.

Śniadanie dla prasy.

Panująca powszechnie pandemia jeszcze bardziej to zaostrzyła, dodając do upiornego katalogu problemów konieczność ustawiania się w odpowiednich szeregach politycznej poprawności. Często ten wybór jest bardzo drastyczny i często też logicznie sprzeczny. Nie rozmawiamy już i nie myślimy, potwierdzamy tylko zasłyszane opinie. Przekonujemy przekonanych i plujemy jadem na tych drugich. Taka sytuacja budzi nasz głęboki sprzeciw.

Postanowiliśmy dlatego zająć się tymi, którzy zostali wyparci z tego świata lub świadomie się od niego zdystansowali. Słowa „wolałbym nie” odnoszą się do ludzi, którzy się powstrzymują, pozostają w miejscu, kiedy pozornie trzeba się ruszać. Którzy, nie zmieniają swoich przekonań i próbują pozostać sobą. Stają się swego rodzaju falochronami. To w nich trafia największy impet gniewu jedynych „słusznych poglądów” z obydwu stron. Taka postawa dzisiaj często wymaga heroizmu i łączy się z rezygnacją z wielu możliwości, jakie daje oportunistyczny świat naszej, kończącej się cywilizacji.

Takim ludziom chcemy się przyjrzeć i dać im głos w naszym Teatrze.

PREMIERY 2021/2022

 • DEBIL
  REŻ. PIOTR RATAJCZAK
  Premiera 8.10.2021 Dom Machin

 • DANTON
  REŻ. RADOSŁAW STĘPIEŃ
  Premiera 22.10.2021 Scena MOS

 • DZIADY
  REŻ. MAJA KLECZEWSKA
  Premiera 19.11.2021 Duża Scena

 • OPOWIEŚĆ WIGILIJNA
  REŻ. MARIA WOJTYSZKO / JAKUB KROFTA
  Premiera 3.12.2021 Scena Bank Opowieści – Krakowski Salon Ekonomiczny NBP

 • PANI BOVARY
  REŻ. MAŁGORZATA JAKUBOWSKA
  Premiera 4.12.2021 Dom Machin

 • CZERWONE I CZARNE
  REŻ. BARTOSZ SZYDŁOWSKI
  Premiera: 02.2022 Duża Scena

 • BOTTICELLI
  REŻ. PAWEŁ ŚWIĄTEK
  Premiera: 03.2022 Scena MOS

 • O DWÓCH DOKTORACH  I JEDNEJ PACJENTCE
  TEKST I REŻ. MACIEJ WOJTYSZKO
  Premiera: 04.2022 Dom Machin

 • WŁASNY POKÓJ
  REŻ. ZOFIA GUSTOWSKA
  Premiera: 04.2022 Dom Machin

 • ZNACHOR
  REŻ. JAKUB ROSZKOWSKI
  Premiera 06.2022 Scena MOS