EN
Na zdjęciu aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Sławomir Rokita. Fotografia przedstawia głowę i klatkę piersiową mężczyzny. Tło jest białe. Twarz mężczyzny wypełnia większą przestrzeń zdjęcia. Znajduje się w centralnej części. Aktor patrzy prosto przed siebie. Ma siwe włosy obcięte bardzo krótko. Lekki zarost. Mężczyzna ma okrągłą twarz, zaczerwienione policzki. Ubrany jest w białą koszulę oraz ciemno siwy płaszcz z kołnierzem.

Sławomir Rokita aktor

Przyjechałem do Krakowa „na chwilę”. Co roku przeprowadzałem się coraz bliżej dworca z myślą, że któregoś dnia wrócę do Warszawy. I w ten sposób do dziś zostałem w Krakowie.

Lubię Teatr, choć bywały chwile, że On mnie nie lubił. Ale dzięki niemu miałem i mam możliwość pracy z młodzieżą licealną, dziećmi ze szkół podstawowych i przedszkoli oraz z dziećmi niepełnosprawnymi. Od 20 lat współpracuje z Filharmonia Krakowską przy realizacji Koncertów dla dzieci, gdzie nie tylko muzyka, ale i teatr jest ważny.

Biogram

Urodzony w 1948 roku. Absolwent PWSTvFT w Łodzi. W zespole Teatru im. Juliusza Słowackiego jest od 1971 roku.

Grał tutaj m.in. w: Co się komu śni Ernesta Brylla w reż. Krystyny Skuszanki (1972), Rewizorze Mikołaja Gogola w reż. Jerzego Krasowskiego (1972), Metafizyce dwugłowego cielęcia Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Jerzego Golińskiego (1974), Zamku Franza Kafki w reż. Wojciecha Szulczyńskiego (1976), Oskarżycielu publicznym Fritza Hochwaldera w reż. Mieczysława Górkiewicza (1980), Onych Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Rudolfa Zioły (1985), Amadeuszu Petera Shaffera w reż. Vladimira Strniskiego (1986), Boboku Fiodora Dostojewskiego w reż. Walerego Fokina (1993), Martwych duszach Mikołaja Gogola w reż. Walergo Fokina (1993), Naszym człowieku Aleksandra Ostrowskiego w reż. Walerego Fokina (1994), Idiocie Fiodora Dostojewskiego w reż. Barbary Sass (2002), Kaliguli Alberta Camusa w reż. Agaty Dudy-Gracz (2003), Ożenku Mikołaja Gogola w reż. Macieja Sobocińskiego (2004), Operze za trzy grosze Bertolta Brecha w reż. Rudolfa Zioły (2004), Weselu Stanisława Wyspiańskiego w reż. Bodolaya (2007), Franku V Friedricha Dürrenmatta w reż. Krzysztofa Babickiego (2008), Draculi Brama Stokera w reż. Artura Tyszkiewicza (2008), Beatrix Cenci Juliusza Słowackiego w reż. Macieja Sobocińskiego (2009), Ziemi obiecanej Władysława Reymonta w reż. Wojciecha Kościelniaka (2011), Maskaradzie Michaiła Lermontowa w reż. Nikołaja Kolady (2013), Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej w reż. Agaty Dudy-Gracz (2013).

Poza pracą w teatrze aktor może poszczycić się wieloma rolami w filmach fabularnych, np w: Karolu - człowieku, który został papieżem w reż. Giacomo Battiato (2005), Janosiku. Prawdziwej historii w reż. Agnieszki Holland i Kasi Adamik (2009), Świętym interesie w reż. Macieja Wojtyszki (2010), Chrzcie w reż. Marcina Wrony (2010), Papuszy w reż. Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze (2013), Hyclu w reż. Darii Woszek (2015), Demonie w reż. Marcina Wrony (2015), Ataku paniki w reż. Pawła Maślony (2017).


Aktualnie w obsadzie

Act of Killing

NA PODSTAWIE FILMU „THE ACT OF KILLING” W REŻYSERII JOSHUY OPPENHEIMERA

Spektakl - Scena MOS - Scena MOS

Rola: Ibrahim Sinik (redaktor)

2 h
> 15

Dziady

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: Starzec

2 h 45 minut
> 15

Więcej

Proszę Państwa, Wyspiański umiera

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: Wuj Kazimierz Rogowski / Jan Matejko / Tadeusz Kantor / Student IV

2h
> 15

Rabacja

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Dom Machin

Rola: Adiutant

90 min.
> 15

Wesele

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: KSIĄDZ

2h 40 min (bez przerwy)
> 15