EN

Justyna Łagowska

scenografka, autorka kostiumów, reżyserka. Absolwentka ASP w Warszawie
(dyplom w 1998 w katedrze scenografii u prof. Andrzeja Sadowskiego).

Biogram

Autorka scenografii do ponad sześćdziesięciu spektakli w teatrach polskich i niemieckich, a także na scenie moskiewskiego MChAT-u. Współpracowała m. in. z Małgorzatą Bogajewską, Remigiuszem Brzykiem, Markiem Fiedorem, Janem Klatą, Nikołajem Koladą, Piotrem Kruszczyńskim, Pawłem Łysakiem, Wiktorem Rubinem, Maciejem Wojtyszką.
Laureatka festiwali teatralnych m.in. Opolskich Konfrontacji Teatralnych,
Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu, Festiwalu
Scenografów i Kostiumologów VizuArt w Rzeszowie. Wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie na
Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2011) za koncepcję wizualną przedstawienia Utwór o
Matce i Ojczyźnie (Teatr Polski we Wrocławiu). Nagrodzona za kostiumy do spektaklu Wesele (2018)
na 43. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych oraz na II Festiwalu Scenografii i Kostiumów “Scena w
Budowie” w Lublinie.
Jako reżyser debiutowała spektaklem Alicja. Pod żadnym pozorem nie idź tam M. Kmiecika w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie (2015). W Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie reżyserowała Pamięć Rutki M. Kmiecika, a w Teatrze Polskim w Bydgoszczy spektakl Balladyna. Wojna wewnętrzna wg J. Słowackiego. Latem 2019 w ramach cyklu Teatroteki Młodego Człowieka zrealizowała spektakl telewizyjny wg sztuki M. Wojtyszko Królewna Logorea i Niedźwiedź. W grudniu 2019 w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbyła się premiera Opowieść wigilijna wg Ch. Dickensa w jej reżyserii, za którą otrzymała nagrodę „Złotej Maski”. W roku 2021 zrealizowała dwie premiery: Rewizor A. Czechowa w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie oraz Monachomachia I. Krasickiego w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie. We wrześniu 2022 miała premierę „Niezgoda.jpg”, spektakl skierowany do młodzieży ostatnich klas szkół podstawowych.
Pedagog na Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Pedagogice Teatralnej na UW.

Act of killing

NA PODSTAWIE FILMU „THE ACT OF KILLING” W REŻYSERII JOSHUY OPPENHEIMERA

Reżyseria, adaptacja, tłumaczenie, opracowanie muzyczne: Jan Klata

Premiera: 05.01.2023

Spektakl

Scena MOS - Scena MOS

2 h
> 15

„Tutaj jest dużo duchów, bo wielu ludzi tutaj zostało zabitych. Umarli nie z przyczyn naturalnych. Gwałtowną śmiercią.” Dawni zbrodniarze, kaci, mordercy, a dziś powszechnie szanowani emeryci spotykają się ponownie, by przed kamerami opowiedzieć o czasach swojej pięknej młodości. O czasach w których zabijali tysiące, dziesiątki tysięcy niewinnych ludzi, wzorując się na hollywoodzkich idolach. Są uśmiechnięci, spokojni, z zaangażowaniem i bezgranicznym bezwstydem rekonstruują popełniane zbrodnie. Wciągają nas w przerażająco uwodzący świat czynów bez odpowiedzialności, zła bez potępienia, zbrodni bez kary.