EN
Dom Rzemiosł Teatralnych, fot. Bartosz Cygan © Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Idea

Dom Rzemiosł to wyjątkowa przestrzeń prezentująca ekspozycję poświęconą rzemiosłu teatralnemu oraz Teatrowi im. Juliusza Słowackiego.

Dom Rzemiosł to odnowiony magazyn środków inscenizacyjnych Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, mieszczący się przy ulicy Radziwiłłowskiej 3, w którym obecnie znajduje się magazyn kostiumów (podziemie), sala prób (I piętro) i pracownie krawieckie teatru (II piętro).


Budynek przy Radziwiłłowskiej 3 pełnił przez ponad sto lat funkcję magazynu kostiumów, dekoracji i rekwizytów Teatru Miejskiego, od 1909 noszącego imię Juliusza Słowackiego. Zbudowany został w 1896 roku według projektu Jana Rzymkowskiego. Modernistyczna elewacja oraz usytuowanie poza linią Plant odzwierciedlają jego czysto praktyczne przeznaczenie i symbolicznie kontrastują z przepychem głównego gmachu Teatru wzorowanego na Paryskiej Operze. Eklektyczny, bogato zdobiony budynek przy placu Św. Ducha stworzony przez Jana Zawiejskiego skrywa imponujące wnętrze, natomiast przestrzeń Domu Rzemiosł ma użytkowy charakter.

Każdą premierę poprzedza praca niewidocznych dla publiczności artystów i rzemieślników teatralnych. Należą oni do historii polskiego teatru, choć ich nazwisk próżno szukać na afiszach. Znamy nazwiska aktorów, autora, reżysera, scenografa czy kompozytora, ale są jeszcze krawcowe, garderobiane, stolarze, inspicjenci, akustycy, oświetleniowcy, maszyniści, specjaliści od multimediów i wielu innych, których wysiłek niezbędny jest, by wywoływać emocje i refleksje podczas przedstawienia. Niektóre zawody wcześniej ściśle związane z działalnością teatrów jak afiszer, kopista czy sufler nie są już dziś wykonywane. Dom Rzemiosł po zakończonej w 2016 roku przebudowie i rewitalizacji jest miejscem, w którym odwiedzający otrzymują szansę zapoznania się z pracą wykonywaną za kulisami, pod sceną i w wyspecjalizowanych pracowniach teatru.