EN
image/svg+xml
Dom Rzemiosł Teatralnych, fot. Bartosz Cygan © Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Idea

Dom Rzemiosł to wyjątkowa przestrzeń prezentująca ekspozycję poświęconą rzemiosłu teatralnemu oraz Teatrowi im. Juliusza Słowackiego, ale także miejsce, w którym odbywają się warsztaty, wystawy czasowe oraz spotkania kulturalne.

Dom Rzemiosł to odnowiony magazyn środków inscenizacyjnych Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, mieszczący się przy ulicy Radziwiłłowskiej 3, w którym obecnie znajduje się magazyn kostiumów (podziemie), sala prób (I piętro), pracownie krawieckie teatru (II piętro) oraz przestrzeń z wyjątkową wystawą poświęconą rzemiosłu teatralnemu oraz Teatrowi im. Juliusza Słowackiego (parter).

Budynek przy Radziwiłłowskiej 3 pełnił przez ponad sto lat funkcję magazynu kostiumów, dekoracji i rekwizytów Teatru Miejskiego, od 1909 noszącego imię Juliusza Słowackiego. Zbudowany został w 1896 roku według projektu Jana Rzymkowskiego. Modernistyczna elewacja oraz usytuowanie poza linią Plant odzwierciedlają jego czysto praktyczne przeznaczenie i symbolicznie kontrastują z przepychem głównego gmachu Teatru wzorowanego na Paryskiej Operze. Eklektyczny, bogato zdobiony budynek przy placu Św. Ducha stworzony przez Jana Zawiejskiego skrywa imponujące wnętrze, natomiast przestrzeń Domu Rzemiosł ma użytkowy charakter.

Każdą premierę poprzedza praca niewidocznych dla publiczności artystów i rzemieślników teatralnych. Należą oni do historii polskiego teatru, choć ich nazwisk próżno szukać na afiszach. Znamy nazwiska aktorów, autora, reżysera, scenografa czy kompozytora, ale są jeszcze krawcowe, garderobiane, stolarze, inspicjenci, akustycy, oświetleniowcy, maszyniści, specjaliści od multimediów i wielu innych, których wysiłek niezbędny jest, by wywoływać emocje i refleksje podczas przedstawienia. Niektóre zawody wcześniej ściśle związane z działalnością teatrów jak afiszer, kopista czy sufler nie są już dziś wykonywane. Dom Rzemiosł po zakończonej w 2016 roku przebudowie i rewitalizacji jest miejscem, w którym odwiedzający otrzymują szansę zapoznania się z pracą wykonywaną za kulisami, pod sceną i w wyspecjalizowanych pracowniach teatru.

Choć ekspozycja Domu Rzemiosł ma charakter głównie multimedialny, to odwiedzając Radziwiłłowską 3 można na żywo podziwiać archiwalne zbiory Teatru im. Juliusza Słowackiego – piękne kostiumy z najsłynniejszych spektakli teatru, a także rekwizyty teatralne. Znaleźć można tutaj kostiumy zaprojektowane przez takich artystów jak Lidia i Jerzy Skarżyńscy, Krzysztof Pankiewicz czy Andrzej Kreutz-Majewski, którzy odegrali znaczącą rolę w rozwoju polskiej sztuki scenograficznej.

Szczególnie przyciągające i pochłaniające czas zwiedzających są stanowiska interaktywne, umożliwiające m. in. zagranie w konkretnym spektaklu, nauki roli z aktorem czy zabawę z rekwizytami w replice garderoby Ludwika Solskiego – sala nr 1. Zwiedzając ekspozycję Domu Rzemiosł można wejść również w rolę akustyka i oświetleniowca, przez chwilę poczuć się jak inspicjent teatralny, zwiedzić główną scenę Teatru, a także w oryginalny sposób zapoznać się z narzędziami militaryjnymi, wykorzystywanymi w spektaklach Teatru im. Juliusza Słowackiego – sala nr 2.

Ekspozycja Domu Rzemiosł umożliwia zwiedzającym spędzenie wyjątkowego czasu, oglądając ulubione spektakle i fotografie Teatru Słowackiego, pochodzące ze źródeł archiwalnych. Co więcej sprzyja edukacji w dziedzinie teatru, udostępniając zdigitalizowane zbiory archiwalne Teatru – projekty kostiumów, scenografii, zapiski znanych artystów, fotografie i pocztówki teatralne, a także cykl filmów poświęconych teatrowi w Polsce, przygotowanych przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Całość przybliża istotę rzemiosła teatralnego jako nieodzownego elementu, tworzącego każde przedstawienie.


Miłośników teatru jak i wszystkich zainteresowanych ekspozycją zapraszamy na Radziwiłłowską 3:
Od wtorku do piątku: 12.00 – 18.00.
Sobota: 11.00 – 14. 00

Wstęp: 5 zł

* Dla osób posiadających bilet do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Małopolskiego Ogrodu Sztuki wstęp wolny w okresie tygodnia od daty spektaklu.