Warsztaty teatralne
W sprawie organizacji warsztatów prosimy o kontakt z naszym edukatorem teatralnym rzehak@teatrwkrakowie.pl
Warsztaty teatralne dla grup – uczniów, studentów
BALLADYNA
Jakim politykiem była Balladyna?
(warsztat teatralny połączony z debatą oksfordzką)
A co jeśli spojrzymy na Balladynę w kategoriach mechanizmów władzy? Jaka postać się wyłoni przy tak ustawionej soczewce? Marek Migalski, w tekście do programu spektaklu, pisze o świecie polityki jako przestrzeni z jednej strony pozbawionej zasad, a z drugiej wypełnionej nimi. Tyle, że nie są to zasady moralne, a raczej pewien zestaw zachowań, który służy do uprawiania polityki i odnoszenia sukcesów na tym polu.
"Balladyna" w reżyserii Pawła Świątka jest świetnym materiałem do analizy tego świata, a forma debaty oksfordzkiej pozwoli uczestnikom przekonać się czym jest erystyka i jaką funkcję pełni w życiu publicznym.
Warsztat odbywa się po obejrzeniu spektaklu w indywidualnie ustalanym z grupą terminie.
Balladyna
Autor: Juliusz Słowacki
Reżyseria i opracowanie tekstu: Paweł Świątek
Premiera: 07.01.2021
Spektakl
Scena MOS - Scena MOS
Czy walka o słuszne idee jest warta morderstwa?
Balladyna Juliusza Słowackiego to opowieść o przejęciu władzy w obliczu końca świata. Świata w którym jest zbyt późno na zaprowadzenie nowego porządku. To także opowieść o bliskości świata natury, który współcześnie upomina się o swoje pierwotne prawa mocniej niż kiedykolwiek wcześniej. To wreszcie opowieść o świecie kobiet, który doszedł do głosu w epoce, w której na wszystko jest już zbyt późno.
Czy mamy dostęp do świata osoby z niepełnosprawnością? W jaki sposób i jakim językiem powinniśmy o nim mówić, tak aby zyskać większą świadomość, a z drugiej strony nikogo nie urazić.
Warsztat i spotkanie z aktorami grającymi w spektaklu odbywa się od razu po jego zakończeniu, jest organizowany dla grup.
Debil
Autor: Malina Prześluga
Reżyseria: Piotr Ratajczak
Premiera: 08.10.2021
Spektakl
Teatr im. Juliusza Słowackiego - Dom Machin
Najbliższe terminy
To będzie opowieść o Kubie. O mężczyźnie z niepełnosprawnością intelektualną, który ma „czterdzieści lat skończone”. Kuba lubi zupę, swoich przyjaciół ze Stumilowego Lasu i chce żeby wszyscy byli "dobzi". Kuba nie lubi bigosu, schodów i złych ludzi. Dlatego Kuba marzy, by zmienić świat, by zrobić go lepszym. I kiedy zdobywa taką możliwość, to robi to. Tak jak potrafi.
A może jest nam bliżej do siebie niż dalej? Czy hejt i bullying zawsze występują w grupach rówieśniczych? Co oznacza bycie nastolatkiem?
Praca w grupie połączona ze spotkaniem z psychologiem i twórcami spektaklu, która odbywa się po zakończeniu spektaklu.
Spóźnione odwiedziny
Autor: Jordan Tannahill
Reżyseria, opracowanie tekstu, opracowanie muzyczne: Iwona Kempa
Premiera: 29.01.2021
Spektakl
Teatr im. Juliusza Słowackiego - Dom Machin
Zaczyna się trochę jak w Bogu mordu Yasminy Rezy: dwa małżeństwa spotykają się, by porozmawiać o problemie, który skłócił ich dzieci. Tym razem jednak nie będzie śmiesznie, bo i temat nie nastraja do żartów. Wykluczenie, hejt w internecie, wreszcie samobójstwo – to problemy, które porusza ten tekst i które rozpaliły pospektaklowe dyskusje wśród publiczności w Kanadzie czy na West Endzie. Jak ta historia może rezonować w Polsce? W dzisiejszej Polsce?
Spóźnione odwiedziny (tytuł angielski "Late Company"), to fascynująca sztuka niewystawianego dotąd w Polsce, a niezwykle już cenionego na świecie młodego kanadyjskiego artysty – Jordana Tannahilla.
Biografia Simony Kossak niesie tematy i znaczenia bliskie młodzieży: odpowiedzialność za siebie i za przyrodę, prawo do wyboru i własnego zdania, bezkompromisowość, bunt.
Proponujemy działania teatralne po spektaklu, z udziałem Agnieszki Przepiórskiej, aktorki wcielającej się w postać Simony, która podzieli się z uczestnikami swoim mistrzowskim warsztatem.
Simona K. Wołająca na puszczy
Monodram Agnieszki Przepiórskiej
Reżyseria: Anna Gryszkówna
Spektakl
Teatr im. Juliusza Słowackiego - Dom Machin
Najbliższe terminy
Spektakl w oparciu o książkę pt. „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” autorstwa Anny Kamińskiej, wydanej przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie.