EN

Warsztaty teatralne

W sprawie organizacji warsztatów prosimy o kontakt z naszą edukatorką teatralną Martą Pawlik, e-mail: mpawlik@teatrwkrakowie.pl

 

Warsztaty teatralne dla grup – uczniów, studentów

BALLADYNA

Jakim politykiem była Balladyna?

(warsztat teatralny połączony z debatą oksfordzką)
A co jeśli spojrzymy na Balladynę w kategoriach mechanizmów władzy? Jaka postać się wyłoni przy tak ustawionej soczewce? Marek Migalski, w tekście do programu spektaklu, pisze o świecie polityki jako przestrzeni z jednej strony pozbawionej zasad, a z drugiej wypełnionej nimi. Tyle, że nie są to zasady moralne, a raczej pewien zestaw zachowań, który służy do uprawiania polityki i odnoszenia sukcesów na tym polu.

"Balladyna" w reżyserii Pawła Świątka jest świetnym materiałem do analizy tego świata, a forma debaty oksfordzkiej pozwoli uczestnikom przekonać się czym jest erystyka i jaką funkcję pełni w życiu publicznym.

Warsztat odbywa się po obejrzeniu spektaklu w indywidualnie ustalanym z grupą terminie.

Balladyna

Autor: Juliusz Słowacki

Reżyseria i opracowanie tekstu: Paweł Świątek

Premiera: 07.01.2021

Spektakl

Scena MOS - Scena MOS

2 h
EN UKR

Czy walka o słuszne idee jest warta morderstwa?

Balladyna Juliusza Słowackiego to opowieść o przejęciu władzy w obliczu końca świata. Świata w którym jest zbyt późno na zaprowadzenie nowego porządku. To także opowieść o bliskości świata natury, który współcześnie upomina się o swoje pierwotne prawa mocniej niż kiedykolwiek wcześniej. To wreszcie opowieść o świecie kobiet, który doszedł do głosu w epoce, w której na wszystko jest już zbyt późno.

DEBIL

Czy mamy dostęp do świata osoby z niepełnosprawnością? W jaki sposób i jakim językiem powinniśmy o nim mówić, tak aby zyskać większą świadomość, a z drugiej strony nikogo nie urazić. 

Warsztat i spotkanie z aktorami grającymi w spektaklu odbywa się od razu po jego zakończeniu, jest organizowany dla grup.

Debil

Autor: Malina Prześluga

Reżyseria: Piotr Ratajczak

Premiera: 08.10.2021

Spektakl

Teatr im. Juliusza Słowackiego - Dom Machin (Scena Miniatura)

1 h

To będzie opowieść o Kubie. O mężczyźnie z niepełnosprawnością intelektualną, który ma „czterdzieści lat skończone”. Kuba lubi zupę, swoich przyjaciół ze Stumilowego Lasu i chce żeby wszyscy byli "dobzi". Kuba nie lubi bigosu, schodów i złych ludzi. Dlatego Kuba marzy, by zmienić świat, by zrobić go lepszym. I kiedy zdobywa taką możliwość, to robi to. Tak jak potrafi.

SPÓŹNIONE ODWIEDZINY

A może jest nam bliżej do siebie niż dalej? Czy hejt i bullying zawsze występują w grupach rówieśniczych? Co oznacza bycie nastolatkiem?

Praca w grupie połączona ze spotkaniem z psychologiem i twórcami spektaklu, która odbywa się po zakończeniu spektaklu.

Spóźnione odwiedziny

Autor: Jordan Tannahill

Reżyseria, opracowanie tekstu, opracowanie muzyczne: Iwona Kempa

Premiera: 29.01.2021

Spektakl

Teatr im. Juliusza Słowackiego - Dom Machin (Scena Miniatura)

80 minut
> 15

Zaczyna się trochę jak w Bogu mordu Yasminy Rezy: dwa małżeństwa spotykają się, by porozmawiać o problemie, który skłócił ich dzieci. Tym razem jednak nie będzie śmiesznie, bo i temat nie nastraja do żartów. Wykluczenie, hejt w internecie, wreszcie samobójstwo – to problemy, które porusza ten tekst i które rozpaliły pospektaklowe dyskusje wśród publiczności w Kanadzie czy na West Endzie. Jak ta historia może rezonować w Polsce? W dzisiejszej Polsce?

Spóźnione odwiedziny (tytuł angielski "Late Company"), to fascynująca sztuka niewystawianego dotąd w Polsce, a niezwykle już cenionego na świecie młodego kanadyjskiego artysty – Jordana Tannahilla. 

SIMONA K. WOŁAJĄCA NA PUSZCZY

Biografia Simony Kossak niesie tematy i znaczenia bliskie młodzieży: odpowiedzialność za siebie i za przyrodę, prawo do wyboru i własnego zdania, bezkompromisowość, bunt.

Proponujemy działania teatralne po spektaklu, z udziałem Agnieszki Przepiórskiej, aktorki wcielającej się w postać Simony, która podzieli się z uczestnikami swoim mistrzowskim warsztatem.

Simona K. Wołająca na puszczy

Monodram Agnieszki Przepiórskiej

Reżyseria: Anna Gryszkówna

Spektakl

Teatr im. Juliusza Słowackiego - Dom Machin (Scena Miniatura)

Najbliższe terminy

czerwiec
wt 20 19:00
czerwiec
śr 21 19:00
70 minut

Spektakl w oparciu o książkę pt. „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” autorstwa Anny Kamińskiej, wydanej przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie.

POWARKIWANIA DROGI MLECZNEJ

W dramacie Bonna Parka mieszkańcy Drogi Mlecznej się na nas wkurzają, bo muszą zburzyć kosmiczny porządek i interweniować, żeby ratować naszą planetę, bo my – jej mieszkańcy - jesteśmy „tacy strasznie głupi” i robimy wszystko, żeby Ziemię unicestwić. A przecież jesteśmy tacy śliczni i tacy mili. Dlaczego tak irytująco nieudolni i autodestrukcyjni? Jak nas powstrzymać? Czy ktoś ma klucz do tej bezsensownej opowieści? Jakim językiem ją opowiadać? 

Wspólne działanie performatywne przed i po spektaklu związane z końcem świata, połączone z rozmową z naukowcami i naukowczyniami z Instytutu Nauk o Środowisku.

Powarkiwania Drogi Mlecznej

Autor: Bonn Park

przekład: Iwona Nowacka

Reżyseria: Wojtek Klemm

Premiera: 03.07.2021

Spektakl

Scena MOS - Scena MOS

100 minut
> 15

Powarkiwania Drogi Mlecznej Bonn Parka to idealny dramat, by postawić wszystko na głowie. Na scenie. Poza nią przecież już od dawna wszystko  na głowie stoi. Nie bardzo wiadomo, jak oceniać rzeczywistość, jakie wyciągać wnioski, w co wierzyć, a w co nie. My, twórcy czujemy się jak w wielkiej maszynie deprawacyjnej. Czyż moglibyśmy teraz dawać rady, pocieszać, budzić sumienia, zabawiać? Nie ma mowy! Teraz jest czas na kosmiczną podróż z mini mini alienem albo na nienasycony żołądek Heidi Klum, na kilka chwil szczerości z Otrzeźwiałym Donaldem Trumpem, albo na giętki język palącej nałogowo żyrafy. A z resztą... jak pewnie sami czujecie – teraz jest czas na wszystko poza myśleniem o najbliższych pięciu minutach. Dobranoc!

Prawa autorskie do sztuki reprezentuje w Polsce Agencja ADiT Elżbieta Manthey.