EN

Warsztaty teatralne

W sprawie organizacji warsztatów prosimy o kontakt z naszym edukatorem teatralnym rzehak@teatrwkrakowie.pl

 

Warsztaty teatralne dla grup – uczniów, studentów

BALLADYNA

Jakim politykiem była Balladyna?

(warsztat teatralny połączony z debatą oksfordzką)
A co jeśli spojrzymy na Balladynę w kategoriach mechanizmów władzy? Jaka postać się wyłoni przy tak ustawionej soczewce? Marek Migalski, w tekście do programu spektaklu, pisze o świecie polityki jako przestrzeni z jednej strony pozbawionej zasad, a z drugiej wypełnionej nimi. Tyle, że nie są to zasady moralne, a raczej pewien zestaw zachowań, który służy do uprawiania polityki i odnoszenia sukcesów na tym polu.

"Balladyna" w reżyserii Pawła Świątka jest świetnym materiałem do analizy tego świata, a forma debaty oksfordzkiej pozwoli uczestnikom przekonać się czym jest erystyka i jaką funkcję pełni w życiu publicznym.

Warsztat odbywa się po obejrzeniu spektaklu w indywidualnie ustalanym z grupą terminie.

Balladyna

Autor: Juliusz Słowacki

Reżyseria i opracowanie tekstu: Paweł Świątek

Premiera: 07.01.2021

Spektakl

Scena MOS - Scena MOS

2 h
EN UKR

Czy walka o słuszne idee jest warta morderstwa?

Balladyna Juliusza Słowackiego to opowieść o przejęciu władzy w obliczu końca świata. Świata w którym jest zbyt późno na zaprowadzenie nowego porządku. To także opowieść o bliskości świata natury, który współcześnie upomina się o swoje pierwotne prawa mocniej niż kiedykolwiek wcześniej. To wreszcie opowieść o świecie kobiet, który doszedł do głosu w epoce, w której na wszystko jest już zbyt późno.

DEBIL

Czy mamy dostęp do świata osoby z niepełnosprawnością? W jaki sposób i jakim językiem powinniśmy o nim mówić, tak aby zyskać większą świadomość, a z drugiej strony nikogo nie urazić. 

Warsztat i spotkanie z aktorami grającymi w spektaklu odbywa się od razu po jego zakończeniu, jest organizowany dla grup.

Debil

Autor: Malina Prześluga

Reżyseria: Piotr Ratajczak

Premiera: 08.10.2021

Spektakl

Teatr im. Juliusza Słowackiego - Dom Machin

1 h

To będzie opowieść o Kubie. O mężczyźnie z niepełnosprawnością intelektualną, który ma „czterdzieści lat skończone”. Kuba lubi zupę, swoich przyjaciół ze Stumilowego Lasu i chce żeby wszyscy byli "dobzi". Kuba nie lubi bigosu, schodów i złych ludzi. Dlatego Kuba marzy, by zmienić świat, by zrobić go lepszym. I kiedy zdobywa taką możliwość, to robi to. Tak jak potrafi.

SPÓŹNIONE ODWIEDZINY

A może jest nam bliżej do siebie niż dalej? Czy hejt i bullying zawsze występują w grupach rówieśniczych? Co oznacza bycie nastolatkiem?

Praca w grupie połączona ze spotkaniem z psychologiem i twórcami spektaklu, która odbywa się po zakończeniu spektaklu.

Spóźnione odwiedziny

Autor: Jordan Tannahill

Reżyseria, opracowanie tekstu, opracowanie muzyczne: Iwona Kempa

Premiera: 29.01.2021

Spektakl

Teatr im. Juliusza Słowackiego - Dom Machin

Najbliższe terminy

czerwiec
śr 26 19:00
Wyprzedane
Bilet do teatru
czerwiec
czw 27 19:00
80 minut
> 15

Zaczyna się trochę jak w Bogu mordu Yasminy Rezy: dwa małżeństwa spotykają się, by porozmawiać o problemie, który skłócił ich dzieci. Tym razem jednak nie będzie śmiesznie, bo i temat nie nastraja do żartów. Wykluczenie, hejt w internecie, wreszcie samobójstwo – to problemy, które porusza ten tekst i które rozpaliły pospektaklowe dyskusje wśród publiczności w Kanadzie czy na West Endzie. Jak ta historia może rezonować w Polsce? W dzisiejszej Polsce?

Spóźnione odwiedziny (tytuł angielski "Late Company"), to fascynująca sztuka niewystawianego dotąd w Polsce, a niezwykle już cenionego na świecie młodego kanadyjskiego artysty – Jordana Tannahilla. 

SIMONA K. WOŁAJĄCA NA PUSZCZY

Biografia Simony Kossak niesie tematy i znaczenia bliskie młodzieży: odpowiedzialność za siebie i za przyrodę, prawo do wyboru i własnego zdania, bezkompromisowość, bunt.

Proponujemy działania teatralne po spektaklu, z udziałem Agnieszki Przepiórskiej, aktorki wcielającej się w postać Simony, która podzieli się z uczestnikami swoim mistrzowskim warsztatem.

Simona K. Wołająca na puszczy

Monodram Agnieszki Przepiórskiej

Reżyseria: Anna Gryszkówna

Spektakl

Teatr im. Juliusza Słowackiego - Dom Machin

70 minut

Spektakl w oparciu o książkę pt. „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” autorstwa Anny Kamińskiej, wydanej przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie.