EN

Monika Szpunar

Choreografka, performerka, tancerka, działająca w Polsce i za granicą.

Biogram

Absolwentka ACTS/École de Danse Contemporaine w Paryżu oraz London Contemporary Dance School. W 2020 roku ukończyła II moduł Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych Uniwersytetu SWPS. Interesuje ją przenoszenie tańca do nowych, niekonwencjonalnych przestrzeni, aktywizm społeczny poprzez taniec, a także praca w projektach kolektywnych i interdyscyplinarnych, tworzonych we współpracy z innymi. Jest współtwórczynią i członkinią girl band The Yonis, z którym tworzy i występuje w V&A Museum, The Place, Stratford Circus Arts Center w Londynie, Dampfzentrale i Tripity w Bern oraz na festiwalach, w tym na Edinburgh Fringe, Hidden Door, BrainChild, Festival d' Avignon oraz SPACER w Krakowie.

Współtworzy też inicjatywę choreograficzną praktyki siostrzeństwa, Laboratorium Ciała w Krakowskim Centrum Choreograficznym oraz działa w Fundacji Autonomia. 

W 2016 roku spędziła 6 miesięcy w Brazylii, podczas których współpracowała z lokalnymi artystami Fernando Martinsem, Jorge Garcią i Rafaelą Sahyoun oraz prowadziła warsztaty improwizacji na Unicamp w Campinas.

Monika tworzy również autorskie projekty i spektakle oraz pracuje jako choreografka do przedstawień teatralnych ( Teatrem im. Juliusza Słowackiego i Teatr Groteska w Krakowie, Teatr Ochoty w Warszawie, Mały Teatr w Tychach) oraz filmów i teledysków. Jako tancerka i performerka pracowała z takimi artystami jak: Victor Quijada, Dan Van Huynh, Elinor Lewis, Weronika Pelczyńska, Kaori Ito, Kasia Witek, Agnieszka Glińska, Rafaela Sahyoun oraz Stefano Silvino.

Znachor

Autor: Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Adaptacja i reżyseria: Jakub Roszkowski

Premiera: 10.09.2022

Spektakl

Scena MOS - Scena MOS

Najbliższe terminy

luty
czw 13 19:00
luty
pt 14 19:00
luty
sob 15 19:00
luty
nd 16 17:00
marzec
czw 06 19:00
marzec
pt 07 19:00
marzec
sob 08 17:00
1 h 40 minut

Profesor Rafał Wilczur, sławny warszawski chirurg, czy wioskowy znachor Antoni Kosiba? Kolorowa Warszawa z okresu 20-lecia międzywojennego, czy biedna, kresowa wieś? Dwa światy. I dwie – wydawać by się mogło – zupełnie różne osoby. Ten lepszy. I ten gorszy. Tylko który jest który? Trzeba wybierać? Wolałbym nie…