Iwona Olszowska
Doświadczenie zdobywała w centrach tańca w Nowym Jorku oraz fakultatywnie na uniwersytetach w Waszyngtonie, Alabamie i Calgary, na warsztatach Śląskiego Teatru Tańca i Centrum Animacji Kultury.
Uczy tańca współczesnego, świadomości ciała, kontakt improwizacji oraz improwizacji jako performance.
Biogram
Gościnnie uczy na uczelniach na wydziałach związanych z tańcem w Poznaniu AWF, Warszawie UW, Katowicach AM i w Bytomiu AST.
Współpracuje z Hurtownia Ruchu współtworząc Kurs choreografii scenicznej, Akademia Cyrkulacje,
Prowadzi warsztaty na Festiwalach Cyrkulacje, Na Bosaka, Kinesfera, Warsaw Flow, Kalejdoskop oraz za granicą, m.in. w Niemczech, Rosji, Mołdawii. Portugali
Była kierownikiem artystycznym Eksperymentalnego Studia Tańca EST.
Przez dwa lata tworzyła Obszar Tańca w Teatrze Barakah. Uczyła w PWST w Krakowie, oraz na Wydziale Aktor Teatru Tańca w Bytomiu i Warsaw Dance Department. Prowadziła lekcje somatyczne dla zespołów Polskiego Teatru Tańca oraz dla Carte Blanche Company w Norwegii. Tworzyła spektakle i choreografie dla zespołu EST, Polskiego Teatru Tańca, teatrów dramatycznych- m.in. Rozmaitości, im. Juliusza Słowackiego, Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Współpracowała z Melissa Monteros i Wojciechem Mochniejem Gdańskim Teatrem Tańca, Maida Withers, Risa Jaroslow, Dance Across Borders. Występowała w USA, Kanadzie, Finlandii, Rosji, Izraelu, Mołdawii, Gruzji, Portugalii, Ukrainie, Austrii, Niemczech, Szwecji. Tańczy solowo (również w przestrzeniach alternatywnych- Site Specific) , improwizuje strukturalnie oraz prowadzi wykłady performatywne. Współtworzy spektakle z Pawłem Koniorem i muzykiem Marcinem Janusem. Realizowała również projekty kooperatywne min z tancerzami Anna Haracz, Natalia Iwaniec, Magdalena Przybysz, Renata Piotrowska Auffret, Jacek Owczarek, Ewa Szubstarska, Piotr Skalski, Marta Pietruszka Bierze udział w realizacji Pracowni Fizycznej Zdarzenia, Rezydencjach 45 plus z Ewa Wycichowska’ Motus Animi”, Jakubem Lewandowskim „blask”. Realizowała zamówienie choreograficzne Krakowskiego Centrum Choreograficznego w co-choreografii z Ferencem Feherem, TransMiss(i)On. Opracowała projekt społeczno-artystyczny dla Fundacji Ciało Umysł pt. TransForm Being oraz Spacer performatywny dla Fundacji Performa z Ilona Gumowska i Marta Pietruszka. Realizowała projekty site specyfic dla Pamiec Miasta Spacer performatywny, dla Warsaw Flow Rezonujac Była zaangażowana w Projekty Kultura w sieci min, Wirtualne Laboratoria Tańca, Przewodnik Taniec i wykład o BMC, Kino Tańca w KCC, Dotknij Ruchu oraz Ruch w Instytucie Teatralnym, Wirtualny Klub Kulturalny, Wirtualna Scena Tańca AOIA.
Odpowiada za ruch w spektaklu "Od nowa".
Od nowa
Scenariusz i reżyseria: Gosia Jakubowska Raczkowska
Premiera: 09.05.2025
Spektakl
Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego - Dom Machin
Najbliższe terminy
Czworo przyjaciół i ktoś, kto jest tu tylko na chwilę. Zabawa, starość i wielkie marzenia.
Bohaterowie spektaklu są bliskimi sobie osobami. Spędzają razem czas, dyskutują, wspierają się, wiedzą o swoich słabościach, są świadkami nowych zakochań, a także chorób i starzenia. Na swoich warunkach uwalniają się od narzucanych im oczekiwań i zaczynają od nowa.
Spektakl oparty jest na historiach kilku osób starszych, z którymi rozmawiały twórczynie scenariusza. Z tych przeprowadzonych rozmów wyłonił się m.in. temat wolności odzyskanej w wieku dojrzałym – braku zobowiązań wobec rodziny, pracy zawodowej, poczucie, że „już nikomu nic nie trzeba udowadniać” – a także wolności, rozumianej jako samodzielność, o którą trzeba walczyć, żeby jej nie utracić. Z tej niejednoznacznej sytuacji, jaką przynosi starość, rodzą się nowe miłości, decyzje o zmianie miejsca zamieszkania, pragnienie realizacji marzeń, powrót do sprawności czy potrzeba nakręcenia filmu o sytuacji politycznej na świecie.
Spektakl opowiada o tym, że czasami wcale nie jest za późno na realizację nawet najbardziej szalonych planów, ale bywa trudno.