EN

Marcin Chlanda scenograf

Scenograf, reżyser świateł, twórca multimediów, modeli 3D oraz rozwiązań technicznych i logistycznych dla teatru. Absolwent scenografii na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Biogram

Autor scenografii do kilkudziesięciu przedstawień. Pracował z najciekawszymi polskimi reżyserami ostatnich lat, między innymi z Mają Kleczewską, Małgorzatą Warsicką, Piotrem Ratajczakiem, Pawłem Świątkiem. Regularnie współpracuje z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego w Warszawie.

Laureat nagród i wyróżnień, m.in. za scenografię do spektaklu „30 sekund" Bogny Podbielskiej (na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych), nagrody specjalnej miesięcznika „Teatr" dla twórców spektaklu o unikalnej wartości artystycznej i humanistycznej „Wieloryb The Globe" w reżyserii Evy Rysovej.


W Teatrze Słowackiego stworzył scenografie i reżyserie świateł do spektakli „Dzieje Upadków" (2016) i „Szklane Paciorki. Gra. Rozpoznanie" (2017) w reż. Małgorzaty Warsickiej, „Bolesława Śmiałego" (2017), „Wojna polsko-ruska pod flagą biało czerwoną" (2019) i „Balladyny" (2020) w reż. Pawła Świątka oraz „Debila" (2021) w reż. Piotra Ratajczaka. Wyreżyserował światła do „Hamleta" (2019) w reż. Bartosza Szydłowskiego. W 2016 był współtwórcą pierwszej edycji festiwalu Wyspiański Wyzwala, a w 2019 wyreżyserował Wybieg Wyspiański.

www.chlanda.pl