EN

Łukasz Chotkowski Dramaturg

urodzony w 1981 roku
Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej, gdzie obecnie jest wykładowcą na Kierunku Reżyserii. Prowadzi ze studentami seminarium reżyserskie na temat literatury dokumentalnej, skupiając się na raportach z czasów Zagłady, oraz zajęcia z dramaturgii.

Biogram

Dramaturg, scenarzysta, reżyser, autor sztuk teatralnych, tekstów teoretycznych, rozmów z Elfriede Jelinek. Autor książki „Męskość” (ADiT 2019).  Publikował m.in.:  w „Dwutygodniku”, „Dialogu”, książkach po konferencyjnych i pracach zbiorowych.  Autor adaptacji i scenariuszy scenicznych do ponad trzydziestu spektakli teatralnych.

W latach 2006-2014 pracował w Teatrze Polskim w Bydgoszczy na stanowisku głównego dramaturga. Dramaturg i współautor scenariuszy scenicznych do kilkunastu spektakli Mai Kleczewskiej.  Za adaptację „Sprawy Dantona” w reżyserii Pawła Łysaka dostał nagrodę na festiwalu Klasyka Polska w Opolu.

Reżyser spektakli m.in.: „O zwierzętach” wg Elfriede Jelinek (nagroda za debiut reżyserski na Festiwalu Prapremier), „Łaknąć” wg Sarah Kane, „Matki” wg Einara Schleefa, „Teraz” Komuna Warszawa,  „Nikt nie byłby mną lepiej. Koncert” wg tekstu napisanego przez więźniarki,  polsko- indyjskiej koprodukcji „Strachu NIE MA” (IAM/ Teatr Powszechny Warszawa/ Kashba Kalkuta).

Za tekst  „Czas Zero”, został nagrodzony w konkursie ZAiKS (2020). Stypendysta ZAiKS. Obecnie pracuje nad scenariuszem filmowym „Wielka Szpera”, który uzyskał dofinansowanie PISF na pracę nad scenariuszem, oraz innymi projektami filmowymi.  Prowadził warsztaty dramaturgiczne i reżyserskie  m.in. w Delhi, Kalkucie, Lwowie.  W przygotowaniu cykl warsztatów w Nowym Meksyku (USA).

Dziady

Autor: Adam Mickiewicz

Reżyseria: Maja Kleczewska

Premiera: 19.11.2021

Spektakl

Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Najbliższe terminy

październik
wt 29 19:00
Wyprzedane
Bilet do teatru
październik
śr 30 12:00
Wyprzedane
Bilet do teatru
październik
śr 30 19:00
Wyprzedane
Bilet do teatru
październik
czw 31 12:00
Wyprzedane
Bilet do teatru
2 h 45 minut
> 15

Dziady są przedstawieniem o Polsce. Mając w pamięci spektakle Wyspiańskiego, Dejmka, Swinarskiego, Grzegorzewskiego wiemy, że ten arcypolski dramat opowiada o naszej nieuświadomionej retrotopii, o nieumarłej przeszłości i jej nieumarłych upiorach. Społeczność krwawego obrzędu i konformistyczny salon to dwie twarze Polski, które Wyspiański spotkał wraz z upiorami na jednym weselu.