EN

Tomasz Cymerman Dramaturg

Urodzony w Łodzi, gdzie mieszkał do dziewiętnastego roku życia. W 2005 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, dziesięć lat później został absolwentem Wydziału Reżyserii tej samej uczelni. Przez trzy lata studiował również specjalizację dramaturgiczną. W latach 2006 – 2015 był zatrudniony jako aktor we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Przez cztery lata organizował we Wrocławiu comiesięczne czytania dramatów  współczesnych. 

Reżyserował w takich teatrach jak Teatr Nowy w Poznaniu, Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu, Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie. Napisał kilka dramatów i adaptacji teatralnych.

Od wielu lat współpracuje jako dramaturg z Wojtkiem Klemmem.

Obecnie mieszka w Warszawie.

Realizacje

Lalka

Autor: Bolesław Prus

Reżyseria: Wojtek Klemm

Premiera: 17.05.2019

Spektakl

Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

3 h 40 min, 1 przerwa
> 15 EN UKR

Na wskroś współczesna – ale w pełni wierna autorowi – adaptacja prawdopodobnie najważniejszej polskiej powieści. 100% Prusa w Prusie. Drapieżna i bezwzględna walka o osiągnięcie swoich celów. Pozbawiona czystych intencji i wzniosłych ludzkich namiętności opowieść o świecie, którym nie rządzi już nawet pieniądz i miłość, a raczej władza i pożądanie. W którym podziały społeczne, ustalone latami hierarchie walą się, niekoniecznie budując cokolwiek nowego.