EN
fot. Darek Senkowski

Gosia Jakubowska Raczkowska reżyserka, performerka, aktywistka

Współzałożycielka Fundacji Sztuka Łączenia, której jednym z głównych celów statutowych jest tworzenie projektów artystycznych z osobami dotkniętymi wykluczeniem społecznym. Absolwentka Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań Instytutu im. J. Grotowskiego (kurs dotyczący Teatru Dokumentalnego), absolwentka studiów kulturo i teatroznawczych na Wydziale Polonistyki UJ. Studentka reżyserii na krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

Biogram

Reżyserka spektakli teatralnych, czytań performatywnych i podcastów: Pani Bovary. Możliwa historia Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie (12.2021), Panna Maliczewska (11.2021) Teatr Dramatyczny w Warszawie, Rozmowy o wolności z osobami w kryzysie bezdomności Radio Kraków (07.2021), Proces 197 Instytut im. J. Grotowskiego we Wrocławiu (06.2021), Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa Teatr AST w Krakowie (11.2020), Portret Artysty Współczesnego. Na motywach Cierpień Młodego Wertera Teatr w Oknie w Gdańsku (10.2020), Niezastane Miasta Narodowy Stary Teatr w Krakowie (04.2020), Po Dostojewskim Teatr AST w Krakowie (11.2019).

Pełniła rolę dramaturżki przy spektaklu Śmierć Iwana Iljicza (02.2020) w reżyserii Franciszka Szumińskiego, którego premiera odbyła się w Teatrze Wybrzeże.

Była asystentką reżyserów i reżyserek teatralnych: Pawła Świątka, przy spektaklu Balladyna w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (02.2020), Wojciecha Klemma, przy spektaklu  Lalka również w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (05.2019), Doroty Segdy przy spektaklu Wesele Stanisława Wyspiańskiego reżyserowanego z okazji 70-lecia PWST (02.2017), Michała Kotańskiego przy spektaklu Opowieści Lasku Wiedeńskiego (03.2017) w koprodukcji z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Pani Bovary. Możliwa historia

Autor: Gustave Flaubert

Reżyseria: Gosia Jakubowska Raczkowska

Premiera: 04.12.2021

Spektakl

Teatr im. Juliusza Słowackiego - Dom Machin

1h i 10 min

Kim jest dzisiaj Pani Bovary? Czy w ogóle jest?
Jest.
Żoną, matką, kobietą, człowiekiem o wysokim potencjale twórczym, osobą realizującą cudze potrzeby, potrzeby społeczeństwa, nierzadko wierząc, że to jej własne potrzeby. Emma Bovary jest bohaterką tragedii. Młodą osobą chcącą zachować swoje życie, a jednocześnie chcącą to życie opuścić, matką rozdartą między żałowaniem macierzyństwa a miłością do córki, która jest przeszkodą na drodze do - być może - szczęścia.