EN

Maria Peszek wokalistka, aktorka, autorka tekstów, performerka

Przez dziesięć lat aktywności aktorskiej grała u najważniejszych reżyserów teatralnych
i filmowych, tworząc wiele nagradzanych ról. Współpracowała między innymi z Jerzym Grzegorzewskim, Piotrem Łazarkiewiczem, Agnieszką Holland, Piotrem Szulkinem, Kazimierzem Kutzem, Krystianem Lupą.

Biogram

Od 2005 roku koncentruje się głównie na twórczości muzycznej, która okazała
się jej prawdziwą pasją. Wydała pięć albumów solowych – miasto mania (2005), Maria Awaria (2008), Jezus Maria Peszek (2012), Karabin (2016), Ave Maria (2021). Każdy z nich wywoływał medialną burzę i jednocześnie okazywał się artystycznym i komercyjnym sukcesem. Zagrała ponad 500 entuzjastycznie odebranych koncertów w Polsce i za granicą, na scenach klubowych oraz na najważniejszych polskich i europejskich festiwalach. Laureatka prestiżowych nagród: Paszportu „Polityki”, Fryderyków, Wdech „Gazety Wyborczej” i Fenomenu „Przekroju”. Przez pięć lat prowadziła w Radiu Roxy swój autorski program Radio Maria.
            Maria Peszek wywołuje skrajne emocje, jasno i otwarcie wyraża swoje poglądy
i jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci w przestrzeni publicznej. W 2022 roku zagrała główną rolę kobiecą w miniserialu Netflix Królowa, a jej kreacja aktorska
została entuzjastycznie przyjęta zarówno przez publiczność, jak i recenzentów.
            W tym samym roku w Wydawnictwie MARGINESY ukazał się literacki debiut Marii Peszek „Naku*wiam zen“. Ta szczera do bólu, porywająca książka o nieszablonowej relacji dwojga wybitnych artystów, którzy są także ojcem i córką, będąca zapisem rozmów Marii Peszek z Janem Peszkiem, szybko stała się wydawniczym bestselerem. Książkę pokochali czytelnicy wszystkich pokoleń tłumnie uczestnicząc w spotkaniach autorskich, z którymi Maria podróżuje po kraju i za granicą.
            Na podstawie „Naku*wiam zen“ w 2024 r. powstał baśniowy musical biograficzny „Serce ze szkła. Musical zen“, łączący motywy z książki Peszek z baśnią „Królowa Śniegu“ Andersena. Maria Peszek jest w nim współautorką muzyki (z Andrzejem Smolikiem) i libretta (z Klaudią Hartung-Wójciak). To także jej powrót do teatru jako aktorki — w spektaklu w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego gra rolę Kaja. W roli Królowej Śniegu występuje Jan Peszek.

Aktualnie w obsadzie

Serce ze szkła. Musical Zen

koprodukcja ze STUDIO teatrgalerii w Warszawie

Spektakl - Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego - Duża Scena

Rola: Kaj (gościnnie)

Najbliższe terminy

styczeń
czw 02 19:00
styczeń
pt 03 19:00
styczeń
sob 04 19:00
styczeń
nd 05 16:00
luty
pt 21 19:00
luty
sob 22 19:00
luty
nd 23 16:00
1h 30 min (bez przerwy)

Sylwester w Teatrze - Serce ze szkła. Musical Zen

koprodukcja ze STUDIO teatrgalerii w Warszawie

Spektakl - Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego - Duża Scena

Rola: Kaj (gościnnie)

Najbliższe terminy

grudzień
wt 31 19:00
Wyprzedane
Bilet do teatru
1h 30 min (bez przerwy)

Serce ze szkła. Musical zen

koprodukcja ze STUDIO teatrgalerii w Warszawie

Libretto: Klaudia Hartung-Wójciak, Maria Peszek

Reżyseria: Cezary Tomaszewski

Premiera: 21.09.2024

Spektakl

Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego - Duża Scena

Najbliższe terminy

styczeń
czw 02 19:00
styczeń
pt 03 19:00
styczeń
sob 04 19:00
styczeń
nd 05 16:00
luty
pt 21 19:00
luty
sob 22 19:00
luty
nd 23 16:00
1h 30 min (bez przerwy)

Premiera warszawska: 19 kwietnia 2024 na Dużej Scenie im. Józefa Szajny w STUDIO Teatrgalerii 
Premiera krakowska: 21 września 2024 na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego

„Serce ze szkła. Musical zen” na motywach „Królowej Śniegu” Hansa Christiana Andersena i „Naku*wiam zen” Marii Peszek to spektakl muzyczny, w którym baśniowa rzeczywistość Andersena zderza się z konkretem realnych biografii dwojga uznanych artystów, ojca i córki – Jana Peszka i Marii Peszek. Czy ja w ogóle jestem zdolny do miłości? – to pytanie, zadane kilka miesięcy po zawale przez Jana, staje się punktem zapalnym do przeprowadzania musicalowej anatomii serca, kochania i miłości. „Serce ze szkła. Musical zen” to nieobliczalna, rozwiązła i czuła medytacja pustki, ciała, miłości, Polski kiedyś i dziś, świętych, puszczania bąków, beznadziei i śmierci w muzycznej aranżacji Andrzeja Smolika. To wyprawa zespołów STUDIO i Teatru Słowackiego oraz Jana i Marii Peszków przez mroźne noce „zimy stulecia”, odległe bagniska, puste kościoły, ekstazy, kryzysy życiowe i twórcze, mrok zamku Zbójniczki i osiedla Teofilów oraz przez inne niegodziwe miejsca.