EN

Sezon 2022/2023 "Na skraju załamania"

Drodzy Widzowie,

 W ten weekend zakończyliśmy sezon artystyczny 2022/2023. Sezon, który zatytułowaliśmy NA SKRAJU ZAŁAMANIA. Badaliśmy w nim ten nieuchwytny moment, w którym jesteśmy tuż przed. Moment na granicy świadomości i szaleństwa, życia i śmierci. Opowiadaliśmy o świecie na skraju i o ludziach na skraju.

Był to trudny dla nas sezon. Z zamkniętą na początku z powodu remontu widowni Dużą Sceną, z problemami finansowymi, z bezprawnie trwającą teraz już ponad 500 dni procedurą odwołania Krzysztofa Głuchowskiego z funkcji dyrektora naszego Teatru, wreszcie z toczącą się za naszą wschodnią granicą wojną (Sława Ukrainie!).

Był to również sezon dla nas wspaniały, znaczony przede wszystkim oszałamiającym sukcesem musicalu „1989”. Pod względem artystycznym Teatr jest w najlepszej kondycji od dekad. Teatr i współpracujący z nami artyści w ostatnim czasie obsypywani są nagrodami. Pod względem organizacyjnym Teatr sam wypracowuje zyski, pozyskuje pieniądze i partnerów, by tworzyć kolejne znaczące wydarzenia i premiery, przeprowadza kolejne remonty i nieustająco aktywnie wspiera Ukrainki i Ukraińców w ich walce o niepodległość i bezpieczeństwo. Jesteśmy niezwykle dumni z tego, co udało nam się zrobić w tym sezonie, nieustająco czując jednocześnie Wasze wsparcie, nasi kochani Widzowie, którzy tak tłumnie przychodzicie na nasze spektakle. Dlatego chwalimy się naszymi osiągnięciami i zarazem dziękujemy Wam, bo bez Was nigdy by się nam to nie udało!

I tak powinniśmy zakończyć ten tekst, życząc wszystkim Wam i nam dobrego urlopu, ale – niestety! – smutną pointę tego sezonu dopisał Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. 27 czerwca poinformował on o zamiarze ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora naszego Teatru. Nagle okazało się, że również i my znaleźliśmy się na skraju załamania – my, zespół Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W tym trudnym momencie jednak nie poddamy się, będziemy walczyć o nasz Teatr, o możliwość kontynuowania naszej misji pod kierunkiem naszego dyrektora, Krzysztofa Głuchowskiego.

Musical „1989” kończy się słowami: „Dość ciemności już!” Niech tak się stanie, niech ciemności wreszcie się rozproszą i zajaśnieje słońce. Czego sobie i Wam wszystkim w ten ciepły lipcowy dzień z całego serca życzymy!

 

W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w sezonie artystycznym 2022/23 zrealizowaliśmy 7 premier oraz ponad 680 wydarzeń artystycznych.

W naszych spektaklach uczestniczyło prawie 110 000 widzów.
Zdobyliśmy 32 prestiżowe nagrody teatralne.
Uczestniczyliśmy w 14  festiwalach i konkursach.
Przychody wypracowane przez Teatr samodzielnie prawie 11 mln zł.


Zespół Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Zachęcamy do zapoznania się z raportem

Podsumowanie sezonu 2022/2023