EN

Teatr dziś

Od 2016 roku dyrektorem teatru jest Krzysztof Głuchowski, a kuratorem programu artystycznego Bartosz Szydłowski. Duchowym partnerem teatru obrali oni Stanisława Wyspiańskiego. Trudno znaleźć bardziej odpowiedniego i bliższego temu miejscu patrona. Jego idea poszukiwań głębszych sensów, odczarowywania tego teatru, Krakowa, Polski z bylejakości i wygodnictwa nadal inspiruje i nadal jest aktualna.


Zespół aktorski pod dyrekcją Krzysztofa Głuchowskiego, 2019 r. Zespół aktorski pod dyrekcją Krzysztofa Głuchowskiego, 2019 r.

Kierując się tekstami, ale przede wszystkim myślą Wyspiańskiego teatr próbuje budować swą nową tożsamość. Miejsca żywo dyskutującego z aktualną sytuacją w Krakowie, kraju i na świecie. Miejsca otwartego na myśli, dialog i różne formy sztuki (oprócz teatru, także muzykę, taniec, plastykę czy film). Miejsca przyjaznego ludziom w każdym wieku. Zapraszającego najwyższej klasy artystów, by wspólnie patrzeć na świat, poszukiwać i tworzyć – odważnie, głęboko… i z czułością.


Aktualnie spektakle prezentowane są na trzech scenach: Duża Scena, Scena MOS i Scena Miniatura. Przedstawienia tworzą tu wybitni współcześni reżyserzy, m.in.: Anna Augustynowicz, Agnieszka Glińska, Michał Borczuch, Remigiusz Brzyk, Wiktor Rubin, Radosław Rychcik, Grzegorz Wiśniewski. Oprócz spektakli Teatr otwarty jest na projekty muzyczne (m.in. cykl koncertów Something must break, którego kuratorem jest Artur Rojek), taneczno-ruchowe (m.in. KRoki - Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego), czy filmowe (m.in. Przywrócone arcydzieła Łukasza Maciejewskiego).

 

Dodatkowo odbywają się w nim różnorakie projekty edukacyjne (m.in. w niedawno zmodernizowanym Domu Rzemiosł Teatralnych). Co niedzielę odbywają się również spotkania Krakowskiego Salonu Poezji, a co miesiąc spotkania teatralno-filozoficzne z cyklu Sztuka Myślenia.

 

ZESPÓŁ AKTORSKI >