EN

Teatr dziś

Musimy coś zrobić, co by od nas zależało,
zważywszy, że dzieje się tak dużo, co nie zależy od nikogo.

Stanisław Wyspiański "Wyzwolenie"

Zdjęcie zrobione jest przed głównym budynkiem teatru. W tle kasa teatru. Na zdjęciu grupowe zdjęcie zespołu aktorów Teatru im. Juliusza Słowackiego. Osoby w pierwszym rzędzie siedzą na krzesłach. W kolejnych czterech rzędach aktorzy stoją. Są uśmiechnięci. Patrzą prosto przed siebie. Tłem jest fasada budynku. Zespół Teatru im. J. Słowackiego - sezon 2020-2021

 

Od 2016 roku Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Teatru jest Krzysztof Głuchowski (początkowo w duecie z Bartoszem Szydłowskim jako kuratorem programu artystycznego). Duchowym patronem Teatru został Stanisław Wyspiański. Trudno znaleźć bardziej odpowiedniego i bliższego temu miejscu artystę. Jego idea poszukiwań głębszych sensów, odczarowywania tego teatru, Krakowa, Polski z bylejakości i wygodnictwa nadal inspiruje i nadal jest aktualna.

Kierując się tekstami, ale przede wszystkim myślą Wyspiańskiego teatr próbuje budować swą nową tożsamość. Miejsca żywo dyskutującego z aktualną sytuacją w Krakowie, kraju i na świecie. Miejsca otwartego na myśli, dialog i różne formy sztuki (oprócz teatru, także muzykę, taniec, plastykę czy film). Miejsca przyjaznego ludziom w każdym wieku. Zapraszającego najwyższej klasy artystów, by wspólnie patrzeć na świat, poszukiwać i tworzyć – odważnie, głęboko… i z czułością.

Aktualnie spektakle prezentowane są na trzech scenach: Duża Scena, Scena MOS i Dom Machin (Scena Miniatura). Przedstawienia tworzą tu wspaniali współcześni reżyserzy, m.in.: Anna Augustynowicz, Agata Duda-Gracz, Katarzyna Szyngiera, Michał Borczuch, Remigiusz Brzyk, Wojtek Klemm, Wiktor Rubin, Radosław Rychcik, Paweł Świątek czy Cezary Tomaszewski.

Oprócz granych spektakli teatr angażuje się w wielką ilość projektów artystycznych stając się wielopoziomowym i przemawiającym różnymi środkami wyrazu centrum sztuki. Co miesiąc odbywają się tutaj spotkania teatralno-filozoficzne z cyklu SZTUKA MYŚLENIA (prowadzenie: Piotr Augustyniak i Bartosz Szydłowski oraz cykl zderzający poezję z teatrem i muzyką MIĘDZY WERSAMI (kurator: Tomasz Cyz). Równie ważne są dla nas projekty edukacyjne (m.in. przybliża fascynujący, a zarazem mało znany świat kulis i teatralnych pracowni cykl MYŚLĄCA RĘKA – JAK DZIAŁA TEATR? Małgorzaty Szydłowskiej, czy skierowany do krakowskiej młodzieży licealnej KLUB WYSPIAŃSKIEGO), muzyczne (m.in. cykl koncertów SOMETHING MUST BREAK, którego kuratorem jest Artur Rojek), czy filmowe (m.in. PRZYWRÓCONE ARCYDZIEŁA Łukasza Maciejewskiego).

 

 

ZESPÓŁ AKTORSKI >