EN
Na zdjęciu reżyser Jakub Krofta. Fotografia przedstawia głowę i ramiona mężczyzny. Tło jest jasne. Mężczyzna patrzy prosto przed siebie. Ma na sobie białą koszulę. Szatyn. Na głowie czarny kapelusz. Okulary w czarnych oprawkach. Szare oczy. Ma siwiejącą brodę i wąsy. Żółte zęby. Jest radosny i uśmiechnięty.

Jakub Krofta

Urodzony 1971 roku w Czeskich Budziejowicach reżyser, dramatopisarz, pedagog, wieloletni dyrektor artystyczny Teatru Drak w Hradcu Kralowe, absolwent Akademii Teatralnej w Pradze, obecnie dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek. Do tej pory wyreżyserował prawie osiemdziesiąt spektakli teatralnych, z których wiele zdobyło prestiżowe nagrody i zyskało uznanie w Czechach, w Polsce i na całym świecie.

Biogram

Laureat Honorowej Nagrody im. Jana Dormana Polskiego Ośrodka ASSITEJ za rok 2008 dla wybitnego zagranicznego twórcy za "twórcze poszukiwanie współczesnego bohatera, odkrywanie nowoczesnego języka scenicznego, a także podejmowanie ważkiej problematyki dorastania w teatrze dla dzieci i młodzieży”.

Spektakl w jego reżyserii Sam, czyli Przygotowanie do Życia w Rodzinie został nagrodzony Grand Prix 20.Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Laureat Nagrody Specjalnej 23.Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za “konsekwentne promowanie polskiej dramaturgii współczesnej, poszukiwanie nowego języka teatru i dbałość o niezmiennie wysoki poziom rozmowy z widzem.”

W tandemie z dramatopisarką i kierowniczką literacką WTL Marią Wojtyszko został laureatem Wrocławskiej Nagrody Teatralnej 2017 za “celne artystyczne ujęcie spraw najtrudniejszych w mądrym i niepozbawionym humoru spektaklu dla dzieci i dorosłych Piekło-Niebo.”