EN
Plakat jest grafiką z elementami wycinanki. Na plakacie gęsty ciemny las w kolorach czerni, szarości i bieli. Jest trochę straszny i niepokojący. Zza drzew wychylają się dziwne postacie, które są tam wklejone metodą wycinanki: mężczyzna z podwójną głową, latający mężczyzna, dziewczynka z wężami wychodzącymi z oczodołów. Główną postacią na środku jest mężczyzna - jedyna kolorowa postać w czerwonym płaszczu typu szlafrok w mikołaje, w czerwonej szpiczastej czapce. Ciągnie za sobą zieloną choinkę, która jest świątecznie przybrana, płoną na niej świeczki.

Opowieść wigilijna

Zobacz wszystkich
1 h
> 7

Opowieść wigilijna jest dziś równie aktualna jak w czasach Dickensa. Świat, w którym brakuje współczucia i solidarności, w którym nieczuły bogacz decyduje o życiu całych rodzin nie skończył się wraz z wejściem ludzkości w epokę ponowoczesną. 

Autorzy spektaklu nie chcą jednak zatrzymać się na tej ponurej diagnozie. Ich celem jest przyjrzenie się ze współczuciem i zrozumieniem postaci Ebeneezera Scrooge’a.

Scenografia wiktoriańskiej historii o skąpcu nawiedzanym przez duchy jest tylko pretekstem do opowiedzenia o nieszczęściu człowieka, który nie kocha samego siebie. Bo Scrooge, podobnie jak mityczny Narcyz, widzi tylko powierzchnię, nie jest zdolny do introspekcji, a więc także do miłości. W tym ujęciu bohater Opowieści Wigilijnej jest bardziej ofiarą warunków, w których przyszło mu żyć niż czarnym charakterem. Jego przemiana jest nie tylko przejściem od egoizmu do empatii ale też uwolnieniem się od stereotypowego postrzegania własnej roli w świecie.

Produkcja we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

Obsada: 

  • Agnieszka Judycka - MADAME SMETANA - WRÓŻKA / FANNY / ŻONA FREDA / DUCH PRZYSZŁYCH ŚWIĄT
  • Katarzyna Kiziorek (gościnnie) - TRESERKA TIMMY/MAŁY TIM (dziecko)
  • Magdalena Osińska - ANA - KOBIETA ANAKONDA / KWESTARKA / DUCH MINIONYCH ŚWIĄT / MAŁY SCROOGE/PANI CRATCHIT / SŁUŻĄCA
  • Agnieszka Kościelniak - ANA - KOBIETA ANAKONDA / KWESTARKA / DUCH MINIONYCH ŚWIĄT / MAŁY SCROOGE/PANI CRATCHIT / SŁUŻĄCA (dublura)
  • Daniel Malchar - MALCHARRO - MUZYKALNY ATLANTYDA / SIOSTRZENIEC FRED / DUCH MARLEYA / MĄŻ FANNY / SŁUŻĄCY
  • Antoni Milancej - SIŁACZ ANTONIO - NAJSILNIEJSZY CZŁOWIEK ŚWIATA / BOB CRATCHIT
  • Tomasz Wysocki - EBENEEZER SCROOGE

Czytaj wszystko

Zwiastun

Autor: Paweł Penarski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego

Patron medialny