EN
Plakat jest grafiką z elementami wycinanki. Na plakacie gęsty ciemny las w kolorach czerni, szarości i bieli. Jest trochę straszny i niepokojący. Zza drzew wychylają się dziwne postacie, które są tam wklejone metodą wycinanki: mężczyzna z podwójną głową, latający mężczyzna, dziewczynka z wężami wychodzącymi z oczodołów. Główną postacią na środku jest mężczyzna - jedyna kolorowa postać w czerwonym płaszczu typu szlafrok w mikołaje, w czerwonej szpiczastej czapce. Ciągnie za sobą zieloną choinkę, która jest świątecznie przybrana, płoną na niej świeczki.

Opowieść wigilijna

Zobacz wszystkich
1 h
> 7

Najbliższe terminy

kwiecień
sob 27 15:00
kwiecień
nd 28 11:00

Opowieść wigilijna jest dziś równie aktualna jak w czasach Dickensa. Świat, w którym brakuje współczucia i solidarności, w którym nieczuły bogacz decyduje o życiu całych rodzin nie skończył się wraz z wejściem ludzkości w epokę ponowoczesną. 

Autorzy spektaklu nie chcą jednak zatrzymać się na tej ponurej diagnozie. Ich celem jest przyjrzenie się ze współczuciem i zrozumieniem postaci Ebeneezera Scrooge’a.

Scenografia wiktoriańskiej historii o skąpcu nawiedzanym przez duchy jest tylko pretekstem do opowiedzenia o nieszczęściu człowieka, który nie kocha samego siebie. Bo Scrooge, podobnie jak mityczny Narcyz, widzi tylko powierzchnię, nie jest zdolny do introspekcji, a więc także do miłości. W tym ujęciu bohater Opowieści Wigilijnej jest bardziej ofiarą warunków, w których przyszło mu żyć niż czarnym charakterem. Jego przemiana jest nie tylko przejściem od egoizmu do empatii ale też uwolnieniem się od stereotypowego postrzegania własnej roli w świecie.

Produkcja we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

Obsada: 

  • Agnieszka Judycka-Cappuccino - MADAME SMETANA - WRÓŻKA / FANNY / ŻONA FREDA / DUCH PRZYSZŁYCH ŚWIĄT
  • Katarzyna Kiziorek (gościnnie) - TRESERKA TIMMY/MAŁY TIM (dziecko)
  • Magdalena Osińska - ANA - KOBIETA ANAKONDA / KWESTARKA / DUCH MINIONYCH ŚWIĄT / MAŁY SCROOGE/PANI CRATCHIT / SŁUŻĄCA
  • Agnieszka Kościelniak - ANA - KOBIETA ANAKONDA / KWESTARKA / DUCH MINIONYCH ŚWIĄT / MAŁY SCROOGE/PANI CRATCHIT / SŁUŻĄCA (dublura)
  • Daniel Malchar - MALCHARRO - MUZYKALNY ATLANTYDA / SIOSTRZENIEC FRED / DUCH MARLEYA / MĄŻ FANNY / SŁUŻĄCY
  • Antoni Milancej - SIŁACZ ANTONIO - NAJSILNIEJSZY CZŁOWIEK ŚWIATA / BOB CRATCHIT
  • Tomasz Wysocki - EBENEEZER SCROOGE

Czytaj wszystko

Zwiastun

Autor: Paweł Penarski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego

Patron medialny

"Znachor" w Opolu 1989 1989 / LIVE ! 1989 / spektakl w Gdańsku 1989 / spektakl w Poznaniu 1989 / spektakl w Toruniu 1989 / spektakl w Warszawie Act of Killing Act of Killing Agamemnon Berek, czyli upiór w moherze Bóg, ja i pieniądze Botticelli Chory z urojenia Debil Debil / spektakl w Grudziądzu Dobrze się kłamie Dwoje na huśtawce Dziady Dziady Goło i wesoło Hamlet IMPRO KRK IMPRO KRK Kobieta i życie Kobieta i życie Kto się boi Virginii Woolf? Kwiat paproci Lalka Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Gdańsku Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Kaliszu Ludzie inteligentni Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus My Baby, czyli rodzinny biznes Nerwica Natręctw Niespodziewany powrót Noc Teatrów - Pani Bovary. Możliwa historia Noc Teatrów - Smok! Nowy Jork. Prohibicja O dwóch doktorach i jednej pacjentce O mało co... Opowieść wigilijna Pani Bovary. Możliwa historia Pani Pylińska i sekret Chopina Państwo / Der Staat Państwo / Der Staat - spektakl w Łodzi Państwo / Der Staat - spektakl w NTM Nationaltheater Mannheim POMOC DOMOWA Porwanie - Nowa komedia Artura Barcisia Prawda Proszę Państwa, Wyspiański umiera Rabacja Romeo i Julia Romeo i Julia / spektakl w Gdańsku Seks dla opornych Serce ze szkła. Musical Zen Simona K. Wołająca na puszczy Siostrzeństwo / Sisterhood Słoneczni chłopcy Smok! Smok! - spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw Spóźnione odwiedziny Sylwester w Krakowie: Ludzie inteligentni Szczeliny istnienia SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY / spektakl w Warszawie Testosteron Turnus mija, a ja niczyja Tydzień, nie dłużej TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979 Wesele Wieczorek pożegnalny Wielki Gatsby Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej Wydarzenie zewnętrzne "BARABUUM" Wydarzenie zewnętrzne "Boeing Boeing" Wydarzenie zewnętrzne "Damski biznes" Wydarzenie zewnętrzne "Inteligenci" Wydarzenie zewnętrzne "Kim jest pan Schmitt?" Wydarzenie zewnętrzne "Między łóżkami" Wydarzenie zewnętrzne "Optymiści czyli nasi w Egipcie" Wydarzenie zewnętrzne "Prywatna klinika" Wydarzenie zewnętrzne "Scenariusz dla trzech aktorów" WYDARZENIE ZEWNĘTRZNE "SZALONE NOŻYCZKI" Wydarzenie zewnętrzne "Wąsik - Jak się (nie) golić przed wizytą teścia" Wydarzenie zewnętrzne: "Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu" Zamknięci w Teatrze Zimowla Znachor Znachor żONa