EN
Plakat jest grafiką z elementami wycinanki. Na plakacie gęsty ciemny las w kolorach czerni, szarości i bieli. Jest trochę straszny i niepokojący. Zza drzew wychylają się dziwne postacie, które są tam wklejone metodą wycinanki: mężczyzna z podwójną głową, latający mężczyzna, dziewczynka z wężami wychodzącymi z oczodołów. Główną postacią na środku jest mężczyzna - jedyna kolorowa postać w czerwonym płaszczu typu szlafrok w mikołaje, w czerwonej szpiczastej czapce. Ciągnie za sobą zieloną choinkę, która jest świątecznie przybrana, płoną na niej świeczki.

Opowieść wigilijna

Zobacz wszystkich
1 h
> 7

Najbliższe terminy

grudzień
wt 19 10:00
Spektakl zarezerwowany
grudzień
wt 19 12:00
Spektakl zarezerwowany
grudzień
śr 20 10:00
Spektakl zarezerwowany
grudzień
śr 20 12:00
Spektakl zarezerwowany
grudzień
czw 21 10:00
Spektakl zarezerwowany
grudzień
czw 21 12:00
Spektakl zarezerwowany
grudzień
pt 22 10:00
Spektakl zarezerwowany
styczeń
wt 23 10:00
styczeń
wt 23 12:00
styczeń
śr 24 10:00
styczeń
śr 24 12:00
Wyprzedane
Bilet do teatru
styczeń
pt 26 10:00
Wyprzedane
Bilet do teatru
styczeń
pt 26 12:00
styczeń
sob 27 15:00

Opowieść wigilijna jest dziś równie aktualna jak w czasach Dickensa. Świat, w którym brakuje współczucia i solidarności, w którym nieczuły bogacz decyduje o życiu całych rodzin nie skończył się wraz z wejściem ludzkości w epokę ponowoczesną. 

Autorzy spektaklu nie chcą jednak zatrzymać się na tej ponurej diagnozie. Ich celem jest przyjrzenie się ze współczuciem i zrozumieniem postaci Ebeneezera Scrooge’a.

Scenografia wiktoriańskiej historii o skąpcu nawiedzanym przez duchy jest tylko pretekstem do opowiedzenia o nieszczęściu człowieka, który nie kocha samego siebie. Bo Scrooge, podobnie jak mityczny Narcyz, widzi tylko powierzchnię, nie jest zdolny do introspekcji, a więc także do miłości. W tym ujęciu bohater Opowieści Wigilijnej jest bardziej ofiarą warunków, w których przyszło mu żyć niż czarnym charakterem. Jego przemiana jest nie tylko przejściem od egoizmu do empatii ale też uwolnieniem się od stereotypowego postrzegania własnej roli w świecie.

Produkcja we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

Obsada: 

  • Agnieszka Judycka - MADAME SMETANA - WRÓŻKA / FANNY / ŻONA FREDA / DUCH PRZYSZŁYCH ŚWIĄT
  • Katarzyna Kiziorek (gościnnie) - TRESERKA TIMMY/MAŁY TIM (dziecko)
  • Magdalena Osińska - ANA - KOBIETA ANAKONDA / KWESTARKA / DUCH MINIONYCH ŚWIĄT / MAŁY SCROOGE/PANI CRATCHIT / SŁUŻĄCA
  • Agnieszka Kościelniak - ANA - KOBIETA ANAKONDA / KWESTARKA / DUCH MINIONYCH ŚWIĄT / MAŁY SCROOGE/PANI CRATCHIT / SŁUŻĄCA (dublura)
  • Daniel Malchar - MALCHARRO - MUZYKALNY ATLANTYDA / SIOSTRZENIEC FRED / DUCH MARLEYA / MĄŻ FANNY / SŁUŻĄCY
  • Antoni Milancej - SIŁACZ ANTONIO - NAJSILNIEJSZY CZŁOWIEK ŚWIATA / BOB CRATCHIT
  • Tomasz Wysocki - EBENEEZER SCROOGE

Czytaj wszystko

Zwiastun

Autor: Paweł Penarski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego

Patron medialny

"1989" w Gdańsku "1989" w Poznaniu "1989" w Toruniu "1989" w Warszawie "Debil" w Lublinie "Romeo i Julia" w Gdańsku "Spóźnione odwiedziny" w Tychach "SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY" w Czarnolesie "Znachor" w Jeleniej Górze "Znachor" w Opolu 1989 Act of Killing Act of Killing Agamemnon Balladyna Berek, czyli upiór w moherze Bóg, ja i pieniądze Botticelli Chory z urojenia Debil Dobrze się kłamie Dwoje na huśtawce Dziady Dziady Goło i wesoło Hamlet IMPRO KRK IMPRO KRK Kobieta i życie Kobieta i życie Kto się boi Virginii Woolf? Kwiat paproci Lalka Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć Ludzie inteligentni Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus My Baby, czyli rodzinny biznes Nerwica Natręctw Niespodziewany powrót Noc Teatrów - Pani Bovary. Możliwa historia Noc Teatrów - Smok! Nowy Jork. Prohibicja O dwóch doktorach i jednej pacjentce O mało co... Opowieść wigilijna Pani Bovary. Możliwa historia Pani Pylińska i sekret Chopina Państwo POMOC DOMOWA Porwanie - Nowa komedia Artura Barcisia Prawda Proszę Państwa, Wyspiański umiera Rabacja Romeo i Julia Seks dla opornych Simona K. Wołająca na puszczy Siostrzeństwo / Sisterhood Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu Słoneczni chłopcy Smok! Smok! - spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw Spóźnione odwiedziny Sylwester w Krakowie: Ludzie inteligentni Szczeliny istnienia SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY Testosteron Turnus mija, a ja niczyja Tydzień, nie dłużej TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979 Wąsik - Jak się (nie) golić przed wizytą teścia Wieczorek pożegnalny Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej Zamknięci w Teatrze Zimowla Znachor Znachor żONa