EN

Bolesław Rawski Muzyka

Kompozytor, aranżer, reżyser dźwięku, dyrygent. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Autor muzyki do ponad stu pięćdziesięciu spektakli teatralnych i Teatru Telewizji, twórca muzyki baletowej.

Biogram

Przez wiele lat związany był z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie jako kierownik, a następnie konsultant muzyczny, był także współzałożycielem (wraz z Józefem Rychlikiem) działającego w teatrze w latach 1992–1999 Studia Muzyki Przestrzennej. Współpracował z wieloma scenami dramatycznymi i muzycznymi zarówno w Polsce jak i zagranicą (m. in. Teatr Muzyczny w Łodzi, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Teatr Powszechny, Teatr Rozmaitości, Teatr Dramatyczny, Ateneum w Warszawie,  Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Śląski w Katowicach, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr im. Słowackiego, STU, Teatr Stary, Bagatela, Ludowy  w Krakowie, Contemporary Theatre of Athens / Grecja/, COCOON Theatre /Tokio/,  Arcola Theatre /Londyn/; Belgrade Theatre  /Coventry/).

Współtworzył spektakle z takimi reżyserami jak: Grzegorz Jarzyna, Marek Fiedor, Jacek Andrucki, Jerzy Goliński, Helena Kaut-Howson, Agata Duda-Gracz, Mikołaj Grabowski, Paweł Miśkiewicz, Maciej Sobociński, Rudolph Straub, Grzegorz Wiśniewski, Maciej Wojtyszko, Andrew Visnevski, Rudolf Zioło.

W latach 2003-2016 komponował muzykę do spektakli muzycznych Grupy Rafała Kmity, w której pełnił także funkcję kierownika muzycznego.

Jest laureatem wielu nagród, które otrzymał za muzykę do spektakli, m. in.: Bzik tropikalny w reż. Grzegorza Jarzyny (wyróżnienie na XXII Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska" w Opolu), Krawiec S. Mrożka w reż. Michała Kwiecińskiego (IV Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej), Dziady w reż. Macieja Sobocińskiego (wyróżnienie na XXVI Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska" w Opolu), Aj waj! Czyli historie z cynamonem w rez. Rafała Kmity (IX Festiwal Komedii TALIA w Tarnowie).

DYSKOGRAFIA:
Hamlet – muzyka z przedstawienia wraz z fragmentami monologów, wyd. EMI Ateny, 1998
Andergrant  - nagrodzona Fryderykiem płyta  Renaty Przemyk (piosenki "Aż po grób" i "Każdy trochę jest potrzebny"), wyd. Sony Music, 1997
Bzik tropikalny – muzyka z przedstawień G. Jarzyny Bzik tropikalny, Historia i Penthesilea, wyd. Luna, 2000
Aj waj! czyli piosenki z cynamonem – muzyka i piosenki z przedstawienia Rafała Kmity wraz z fragmentami monologów, wyd. OKO – ART, 2010
Książę niezłomny – muzyka z przedstawienia, 2014
Męskie d’ramy – piosenki z przedstawienia Tomasza Jachimka, wyd. Teatr Palladium, 2018.