EN

Bartosz Dziadosz Kompozytor, producent muzyczny

Bartosz Dziadosz (PLEQ) jest kompozytorem, producentem muzycznym, a także kuratorem. Reprezentuje eksperymentalny nurt w muzyce elektronicznej. W swoich kompozycjach łączy ze sobą gatunki muzyczne takich jak drone, ambient, abstrakcyjny glitch i modern classical.

W 2005 roku powołał do życia projekt PLEQ. Wydawał płyty w różnych wytwórniach na całym świecie, między innymi w Tokio, Francji, Canton czy Montrealu. Kolaboruje z artystami z różnych zakątków świata,a także jest kuratorem moskiewskiej wytwórni Dronarivm.

Biogram

Brał też udział w wielu kompilacja charytatywnych, gdzie znalazł się u boku takich artystów jak Max Richter, Autechre, Nils Frahm, Future Sound Of London, itd. Oprócz Polski, koncertował również w Rosji, Anglii, Szwajcarii, Norwegii, Szwecji, Rumunii, Grecji, Litwie, itd.

Od kilku lat bardziej niż produkcją płyt, zajmuje się komponowaniem muzyki do spektakli teatralnych i krótkich form dokumentalnych. Ma za sobą ponad 20 spektakli (zarówno w Polsce jak i za granicą: Słowenia, Łotwa, Szwajcaria, Niemcy) teatralnych do których komponował muzykę. Przygodę z teatrem rozpoczął od słuchowiska radiowego w Starym Teatrze w Krakowie. Skomponował także muzykę do spektaklu "Nie Ma" w formie Teatru Telewizji wyprodukowanego przez WFDiF. Jest autorem ścieżki dźwiękowej do słuchowisk radiowych "Wszystko o mojej matce" (Transfer 2016 - główna nagroda przyznawana przez Radio Kraków) i "Moja podróż do Rosji", które zostało wydane w formie płyty CD jako dodatek do Krytyki Politycznej.
Obecnie współpracuje z Tomkiem Śpiewakiem, Aleksandrą Jakubczak, Wojciechem Farugą, Grzegorzem Jaremko, Wiktorem Rubinem i na stałe z Michałem Borczuchem, z którym zrobił kilkanaście spektakli w najważniejszych polskich teatrach- Teatr Nowy, Teatr Studio i TR w Warszawie. 2 lata z rzędu jego projekty otrzymały nagrody Grand Prix na najważniejszym polskim festiwalu teatralnym- Boska Komedia za spektakle "Apokalipsa" i "Wszystko o mojej matce". 18 września 2018 spektakl „Wszystko o mojej matce” miał swoją premierę w TVP Kultura.

Brał udział w projekcie "Do ostatniego drzewa", (główna rola Borys Szyc) który miał na celu zaprzestanie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Projekt ten przełożył się na wiele sukcesów, m.in. 13 lwów w Cannes (3 złote, 3 srebrne i 7 brązowych). 
 
https://www.youtube.com/watch?v=SUPQtvYU2QM 
 
Skomponował muzykę do filmu dokumentalnego Moksha:
 
https://vimeo.com/269594886 
 
Skomponował muzykę i stworzył instalacje dźwiękowa do wystawy Agaty Grzybowskiej „9 bram i z powrotem ani jednej” która miała swoją premierę 25 czerwca 2018 roku w Galerii Pauza podczas Miesiąca Fitografi w Krakowie. Obecnie pracuje nad muzyka do 2 filmowo dokuemntalnych, muzyką do spektaklu w postaci VR (VRAR Studio, PWSTiF (Łódź) i muzyka do kilku spektakli teatralnych w Polsce i zagranicą (Teatr Żydowski, Teatr Ludowy) (Niemcy, Litwa)
 
https://soundcloud.com/bartoszdziadosz 
https://pleq.bandcamp.com/album/black-lake 
https://www.imdb.com/name/nm9439296/ 
https://www.discogs.com/artist/1292990-Bartosz-Dziadosz

 

Zdjecie: Wojciech Sobolewski. 

Realizacje

Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979

Autorka: Magda Fertacz

Reżyseria: Wojciech Faruga

Premiera: 26.03.2021

Spektakl

Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

2 h (bez przerwy)
> 15 EN UKR

Projekt Wojtka Farugi i Magdy Fertacz inspirowany Baśniami Tysiąca i Jednej Nocy oraz życiem i twórczością Oriany Fallaci. Przez pryzmat starych perskich opowieści przyglądać się będziemy islamskiej rewolucji irańskiej z 1979 roku. Pretekstem do tego będzie wizyta reporterki Oriany Fallaci w Teheranie, w celu przeprowadzenia wywiadu z Ajatollahem Chomeinim. Fallaci spędziła w Teheranie parę nocy, ale jedna była szczególna: ta w czasie której jej bezpieczeństwo było zagrożone, po tym jak ośmieliła się odsłonić włosy w obecności charyzmatycznego duchownego. Fallaci – niczym współczesna Szeherezada – siłą opowieści walczyć będzie o swoje prawo do życia.

Czarne papugi

Autor: Alejandro Moreno Jashés

Reżyseria: Michał Borczuch

Premiera: 16.06.2018

Spektakl

Scena MOS - Scena MOS

75 min.
> 15 EN

Podążamy w nim za oczami głównego bohatera, które – w momencie ekstazy lub ataku serca – odmawiają posłuszeństwa i, odwróciwszy się od świata,zaczynają patrzeć w głąb pozbawionego światła ludzkiego ciała. Z drugiej zaś strony mamy podróż o wiele bardziej „namacalną” – to film z podróży artystów pracujących przy spektaklu do krakowskiego szpitala psychiatrycznego.