Maciej Wojtyszko Reżyseria i scenografia
Ukończył PWSFT i TV w Łodzi. Profesor dr. hab. Wieloletni dziekan Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie.
Biogram
Debiutował jako reżyser telewizyjny i autor cyklem opowieści dla dzieci o Brombie-„Bromba I inni”,„ Gluś i inni”, „Gżdacz i inni” w latach 1972 -1974, Wydanie książkowe opowiadań „Bromba i inni” ukazało się po raz pierwszy w roku 1976 i do dziś miało kilkanaście wydań w dużych ,wieloset-tysięcznych nakładach. Dla dzieci napisał jeszcze „Sagę rodu Klaptunów” „Antycyponka” oraz powieść „Synteza” sfilmowaną przez niego w roku 1983 oraz powieść „Tajemnica szyfru Marabuta” na podstawie której zrealizował pełnometrażowy film animowany w roku 1979.
W roku 2004 wydał zbiór opowiadań „Bromba i filozofia” a w 2007 Kolejny zbiór ”Bromba i psychologia”. Obie książeczki doczekały się kolejnych nakładów.
„Bromba i inni”-jest w spisie lektur uzupełniających dla klas trzecich a „Bromba i psychologia” i „Bromba I filozofia” są stosowane jako pomoc naukowa na lekcjach etyki w klasach od drugiej do szóstej. Ostatnią książką z tego cyklu jest „Bromby i Fikandra wieczór autorski”(2013 ) w której poznajemy niezwykle wyrafinowane wierszowane łamańce językowe.
W telewizyjnym ośrodku krakowskim zrealizował widowisko dla dzieci swojego autorstwa „Poplątanie z pomieszaniem” oraz spektakl dla młodzieży również napisany i reżyserowany przez niego „Skarby i upiory czyli hrabia opętany”.
Oprócz własnych tekstów w latach osiemdziesiątych zrealizował też w krakowskim ośrodku telewizyjnym adaptacje( wspólnie z Maciejem Siatkiewiczem) „Lotty w Weimarze” według Tomasza Mana i „Ferdydurke”( wspólnie z Henryką Królikowską –Wojtyszko) według Witolda Gombrowicza.
W roku 1995 w teatrze Starym w Krakowie wyreżyserował sztukę swojego autorstwa „Wznowienie”. Sztuka w której grały Anna Dymna i Aldona Grochal została pokazana ponad czterysta razy.
W roku 2002 na deskach teatru im J ,Słowackiego premierę miała jego sztuka „Bułhakow” która po trzech latach została przeniesiona i pokazana jako spektakl teatru telewizji TVP.
W roku 2005 na scenie teatru im J. Słowackiego „Miniatura” wyreżyserował swoją sztukę ”Kraina kłamczuchów”
W roku 2007 napisał i wyreżyserował na dużej scenie teatru im. J. Słowackiego sztukę „Całe życie głupi” opowiadającą o Michale Bałuckim i jego bardzo krakowskiej biografii.
W roku 2010 premierę na dużej scenie teatru im. J, Słowackiego miała sztuka Wojtyszki „O rozkoszy”
W roku 2014 na scenie teatru „Miniatura” pojawiła się sztuka „Narodziny Fryderyka Demuth” którą również przeniesiono jako spektakl teatru telewizji do TVP.
Do tej chwili grana jest na scenie „Miniatura” sztuka Macieja Wojtyszki ”Bóg ,ja i pieniądze”.
Jego sztuki dla dzieci:
„Pożarcie królewny Bluetki”, „Bambuko czyli skandal w krainie gier”,”Bromba w sieci” z dużą regularnością powracają na sceny ,nie tylko w Polsce.
W roku 1988 w teatrze „Bagatela” grano adaptację K. Orzechowskiego i M. Wojtyszki „Kandyda” Woltera z piosenkami Wojtyszki i w reżyserii K. Orzechowskiego i tę samą adaptację w teatrze „Groteska” w .2004 w reżyserii Pawła Aignera.
Jako reżyser Wojtyszko między innymi wyreżyserował w Krakowie prapremierę „Miłości na Krymie” S. Mrożka oraz graną obecnie sztukę M. Frayna „Czego nie widać” w Teatrze „Bagatela”
Jest laureatem licznych nagród. Ważniejsze to :
„Premio Europeo” za powieść „Synteza”
Nagroda pary prezydenckiej za twórczość dla dzieci i młodzieży.
Nagroda im C. Norwida za dramat „Dowód na istnienie drugiego”
Nagroda im L. Schillera za twórczość teatralną.
Nagroda specjalna jury na festiwalu w Gdyni za film fabularny „Ogród Luizy”.
Jego utwory zostały przetłumaczone na języki: francuski , rosyjski , włoski, czeski , hiszpański, hebrajski , , serbski ,bułgarski, angielski i węgierski.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Bóg, ja i pieniądze
Tekst, reżyseria, scenografia: Maciej Wojtyszko
Premiera: 14.05.2015
Spektakl
Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego - Dom Machin
Najbliższe terminy
Bóg, ja i pieniądze to trochę wesoła, trochę smutna opowieść o wielkiej miłości. Miłości, która ogarnia nas czasem zupełnie niespodziewanie…
O dwóch doktorach i jednej pacjentce
czyli seks, władza i medycyna
Tekst i reżyseria: Maciej Wojtyszko
Premiera: 14.05.2022
Spektakl
Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego - Dom Machin
Najbliższe terminy
Dwóch doktorów: Józef Dietl – emerytowany lekarz i prezydent Krakowa oraz młody Stanisław Kurkiewicz – pionier polskiej seksuologii. Spotykają się pod koniec XIX wieku w krakowskim salonie, by razem zająć się leczeniem pewnej dojrzałej, eleganckiej pacjentki. W pełen lekkości i humoru sposób odkrywają oni przed nami kulisy dawnego Krakowa, polskiego nazewnictwa seksuologicznego oraz… teatru.