EN
Na zdjęciu scenografka Anna Maria Kaczmarska. Fotografia przedstawia głowę kobiety. Twarz wypełnia całe zdjęcia. Tło jest białe. Kobieta patrzy prosto przed siebie. Szatynka. Prosta grzywka zasłania czoło. Usta pomalowane na czerwono. Brązowe oczy.

Anna Maria Karczmarska scenograf

Dyplom obroniła w 2005 roku w Pracowni Intermedialnej Zbigniewa Sałaja i Grzegorza Sztwiertni na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Studiowała malarstwo i scenografię w Accademia di Belle Arti w Mediolanie oraz animację w pracowni prof. Jerzego Kuci, ASP Kraków. Artystka wizualna, scenografka, projektantka kostiumów teatralnych i filmowych.

Biogram

Jako scenograf często współpracowała m.in. z Krzysztofem Garbaczewskim (Chór sportowy, Opętani, Nirvana, Odyseja), Michałem Borczuchem (KOMPOnenty, Leonce i Lena, Lulu, Portret Doriana Graya, Co chcecie albo Wieczór Trzech Króli, Metafizyka dwugłowego cielęcia), Martą Górnicką (Chór kobiet, Magnificat, Hymn do miłości), Radosławem Rychcikiem (Dwunastu gniewnych ludzi, Niebezpieczne związki, Powstanie, Diabeł, Dziady, Balladyna, Aalst, Utalentowany pan Ripley, Grażyna, Wesele, Ripley pod ziemią).

Otrzymała nagrodę za scenografię i kostiumy do przedstawienia Opętani w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego na XXXIV Opolskich Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka Polska”. Na 3. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym BOSKA KOMEDIA otrzymała nagroda za scenografię do przedstawienia Odyseja w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. W 2016 laureatka Nagrody im. Leona Schillera.

W Teatrze Słowackiego zrealizowała scenografię do spektakli Wyzwolenie Stanisława Wyspiańskiego w reż. Radosława Rychcika (2017) i W ogień! Mateusza Pakuły w reż. Wojciecha Klemma (2018).

Imię róży

Autor: Umberto Eco

Reżyseria: Radosław Rychcik

Premiera: 01.02.2019

Spektakl

Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

160 minut
> 15 EN UKR

Wielkie powieści na Scenie Teatru Słowackiego! Imię róży - arcyksiążkę lat osiemdziesiątych wyreżyserował  Radosław Rychcik znany z zaskakujących, oryginalnych odczytań polskiej klasyki. Umberto Eco – pisząc o powodach napisania powieści - wyznaje, że miał ochotę otruć mnicha i o tym opowiedzieć.

W ogień!

Autor: Mateusz Pakuła

Reżyseria: Wojtek Klemm

Premiera: 03.02.2018

Spektakl

Scena MOS - Scena MOS

70 min., bez przerwy
> 18 EN

wersja angielska >

W inscenizacji twórcy zmagają się z podstawowymi pytaniami dzisiejszej Polski: Czy zawsze trzeba patrzeć w przeszłość? Kogo trzeba czcić i za co?

Wyzwolenie

Autor: Stanisław Wyspiański

Adaptacja i reżyseria: Radosław Rychcik

Premiera: 11.02.2017

Spektakl

Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

120 min
EN

wersja angielska >
Spektakl z napisami w języku angielskim.

Spektakl Wyzwolenie jest świeży, bezczelny i efektowny, ale jednocześnie współbrzmiący z myślami Stanisława Wyspiańskiego.