EN

Marcin Czarnik aktor

"Lubię wracać do Krakowa - Marcin Czarnik"

Biogram

Marcin Czarnik jest znanym aktorem filmowym i teatralnym.
Absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2000), wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Swoją ścieżkę teatralną realizował w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, grał także w Teatrze Rozmaitości (TR Warszawa) i Teatrze Studio.

Na dużym ekranie można go zobaczyć w filmach w reżyserii Wojtka Smarzowskiego ("Kler", "Wesele", "Drogówka"), Agnieszki Holland ("Mr.Jones"), Macieja Barczewskiego ("Mistrz"), Tomasza Wasilewskiego ("Zjednoczone Stany Miłości"), Pawła Ferdka ("Holiday"), czy Wilhelma Sasnala "Z daleka widok jest  piękny".
Współpracował z Laszlo Nemesem przy filmach: „Syn Szawła” oraz „Schyłek Dnia”.

W tym roku zobaczymy Marcina w dwóch nowych, filmowych produkcjach: „Iluzje” Marty Minorowicz oraz „Broad Peak” Leszka Dawida.
Marcin Czarnik, jako jeden z nielicznych polskich aktorów wystąpił w popularnym serialu Netflixa „The Witcher”. W lipcu bieżącego roku zakończył zdjęcia do filmu „Winterreise” w reż. Alex Helfrecht, w którym gra główną rolę (w obsadzie m.in. John Malkovich).

Zdobywca licznych nagród teatralnych i filmowych, np.: Grand Prix za role Robespierre'a w "Sprawie Dantona" z Teatru Polskiego we Wrocławiu, laureat XXXIII Warszawskich Spotkań Teatralnych za rolę tytułową w spektaklu „Filoktet” w reż. Barbary Wysockiej, nagroda dla najlepszego aktora za dwie role w przedstawieniach Jana Klaty: Newtona w „Lazarusie” Davida Bowiego i Endy Walsha w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, a także za postać w „Długu” na podstawie książki Davida Graebera w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie.