EN
Na zdjęciu aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Rafał Dziwisz. Fotografia przedstawia głowę i klatkę piersiową mężczyzny. Tło jest białe. Twarz mężczyzny w średnim wieku wypełnia większą przestrzeń zdjęcia. Znajduje się w centralnej części. Aktor patrzy prosto przed siebie. Ma ciemny kolor włosów, boki ścięte mocniej. Kształt twarzy kanciasty. Wyraz twarzy surowy. Ma wąskie małe usta. Ubrany jest w jasno granatową koszulę zapinaną na guziki bez kołnierzyka oraz bluzę w kolorze czarnym na suwaku.

Rafał Dziwisz aktor

Myślę, że aby czuć się spełnionym uprawiając mój zawód, niezbędne są trzy wartości: Ludzie, Miejsce i Cel. Nie jest źle, gdy przynajmniej jedna z nich jest nam dana. Gdy spotkają nas wszystkie trzy - powinniśmy dziękować losowi za ten dar i darować wzajemnie tym Ludziom, temu Miejscu i Celowi wszystkie swoje siły, całą swoją twórczą wrażliwość i najlepszą energię. Od 30 lat mam szczęście do Ludzi, Miejsc i Celów. I chcę oddawać siebie - mojemu teatrowi, moim studentom, moim tekstom. Czy czuję się spełnionym? Za Wyspiańskim: „Jeszcze... jeszcze… aż świt".

Biogram

Urodzony w 1964 roku. Ukończył PWST w Krakowie. W latach 1988-2000 występował na deskach Teatru Ludowego w Krakowie, a od 2000 roku jest aktorem Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Grał tutaj m.in. w: Chorym z urojenia Molièra w reż. Giovanniego Pampiglione'a (2002), Kaliguli Alberta Camusa (2003) i Galgenbergu wg. Michel’a de Ghelderode’a (2007) w reż. Agaty Dudy-Gracz, Weselu Stanisława Wyspiańskiego w reż. Bodolaya (2007), O rozkoszy Macieja Wojtyszki w reż. autora (2010), Peer Gyncie Henrika Ibsena w reż. Rafała Sabary (2012), Solaris Stanisława Lema w reż. Wojciecha Kościelniaka (2016).

Występuje gościnnie w Teatrze Capitol we Wrocławiu oraz w krakowskim Teatrze STU.

Jest autorem tekstów piosenek do musicali w reż. Wojciecha Kościelniaka zrealizowanych w Teatrze Słowackiego (Ziemia Obiecana wg W. S. Reymonta i Bracia Dalcz i S-ka wg T. Dołęgi-Mostowicza), w Teatrze Muzycznym w Gdyni (Lalka wg B. Prusa, Chłopi wg W. S. Reymonta, Zły wg L. Tyrmanda, Wiedźmin wg Andrzeja Sapkowskiego), w Teatrze Capitol we Wrocławiu (Idiota wg F. Dostojewskiego, Frankenstein wg M. Shelley i Mistrz i Małgorzata wg M. Bułhakowa), a także w kilku innych teatrach.

Ma na swoim koncie role w licznych produkcjach filmowych, m.in. w: Zakochanym aniele w reż. Artura Więcka (2005), w Czerwonym Pająku w reż. Marcina Koszałki (2015), a także w popularnych polskich serialach.

Grał także w Teatrze Telewizji, m.in. w: Iwonie, księżniczce Burgunda Witolda Gombrowicza w reż. Jerzego Stuhra (1992) i Wielebnych Sławomira Mrożka w reż. Kazimierza Kutza (2001).

Napisał tłumaczenia tekstów piosenek do spektakli w reżyserii Konrada Imieli w Teatrze Capitol we Wrocławiu i w reżyserii Janusza Szydłowskiego w Teatrze Bagatela w Krakowie oraz Operze Krakowskiej.

Jest pedagogiem w krakowskiej AST.

W 1992 roku otrzymał III nagrodę na XIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, w 2010 roku w Zabrzu na X Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” otrzymał wyróżnienie specjalne za godne zauważenia partnerstwo w grze aktorskiej w spektaklu Bóg mordu w Teatrze Słowackiego w Krakowie.

W 2017 roku otrzymał Nagrodę Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury w kategorii “Mistrz” oraz za zrealizowany w krakowskiej AST spektakl dyplomowy Kochanie zabiłam nasze koty wg prozy Doroty Masłowskiej (adaptacja i reżyseria).

Aktualnie w obsadzie

1989

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: GENERAŁ (Wojciech Jaruzelski), NAZISTA (Erich Koch)

2 h 40 minut (z przerwą)

1989 / spektakl w Gdańsku

Spektakl - Gramy w: Gdański Teatr Szekspirowski

Rola: GENERAŁ (Wojciech Jaruzelski), NAZISTA (Erich Koch)

2 h 40 minut (z przerwą)

Więcej

Botticelli

Spektakl - Scena MOS - Scena MOS

Rola: Savonarola

1 h 20 minut
> 18 EN

Chory z urojenia

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: Berald (dublura), Pan Biegunka (dublura)

120 minut
> 15

Dziady

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: diabeł / Pelikan

2 h 45 minut
> 15

Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć

Spektakl - Scena MOS - Scena MOS

1,5h
> 18

Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć / spektakl w Gdańsku

Spektakl - Scena MOS - Scena MOS

1,5h
> 18

Smok!

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: KAPŁAN MIRMIŁ

90 minut
> 7 EN UKR

Wesele

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: HETMAN (dublura) / STAŃCZYK (dublura)

2h 40 min (bez przerwy)
> 15