EN
Na zdjęciu aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Tadeusz Zięba. Fotografia przedstawia głowę i klatkę piersiową mężczyzny. Tło jest białe. Twarz mężczyzny wypełnia większą przestrzeń zdjęcia. Znajduje się w centralnej części. Aktor patrzy prosto przed siebie. Ma jasną pociągłą uśmiechnięta twarz. Ciemne oczy.  Krótkie, proste siwe włosy. Wąskie usta. Ubrany jest w ciemno granatowy t-shirt oraz ciemno siwą marynarkę.

Tadeusz Zięba aktor

Kiedyś, dawno temu, znalazłem się wśród zarażonych wirusem teatru. Choroba wydaje się nieuleczalna, a jakiś gen wierności trzyma mnie 40 lat na jednej scenie. I wciąż mi się wydaje, że teatr może zmieniać ludzi. I jeszcze ta muzyka. Te piosenki, co za mną łażą, te z dobrym tekstem, te spotkania z publicznością, kameralne, bliskie. Wiele ćwiczeń, sporo tremy i mnóstwo radości. A na świecie wędrówki. Jeziora, nurt rzeki, brzeg morza i góry. Ile zmieszczą oczy.

Biogram

Urodził się w 1953 roku. Absolwent PWST w Krakowie.

Od 1977 roku jest w zespole Teatru im. Juliusza Słowackiego. Grał m.in. w: Życie jest snem Pedra Calderona de la Barci w reż. Krystyny Skuszanki (1976), Hamlecie Williama Szekspira w reż. Jerzego Krasowskiego (1978), Trans-Atlantyku Witolda Gombrowicza w reż. Mikołaja Grabowskiego (1982), Dekameronie Boccaccia w reż. Mieczysława Górkiewicza (1989), Martwych duszach Michaiła Gogola w reż. Walerego Fokina (1993), Księciu Niezłomnym Juliusza Słowackiego w reż. Andrzeja Pawłowskiego (1998), Czarownicach z Salem Arthura Millera w reż. Barbary Sass (1999), Weselu Stanisława Wyspiańskiego w reż. Bodolaya (2007), Ziemi obiecanej Władysława Reymonta w reż. Wojciecha Kościelniaka (2011).

Występował gościnnie w Teatrze STU, Teatrze Ludowym, Scenie El-Jot w Krakowie, Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Gliwickim Teatrze Muzycznym, Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu.

Jako solista brał udział w koncertach muzyki Zygmunta Koniecznego i w nagraniach wokalnych dla teatru i filmu.

W dorobku ma także role w Teatrze Telewizji, programach Radia Kraków i Telewizji Kraków, a także w popularnych polskich serialach.

Aktualnie w obsadzie

Rabacja

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Dom Machin (Scena Miniatura)

Rola: Starosta

Najbliższe terminy

90 min.
> 15

Dziady

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: dziecko

2 h 45 minut
> 15

Więcej

Imię róży

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: HUBERTYN Z CASALE

160 minut
> 15 EN UKR

Smok!

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: KRAK król

90 minut
> 7 EN UKR

TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: Chomeini - obecny przywódca Iranu, wielbiciel Allaha

2 h (bez przerwy)
> 15

Wesoły jestem i śmieję się do łez

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena