EN
image/svg+xml
fot. Jacek Poremba

Jerzy Światłoń
aktor

Nie potrafię mówić o sobie, raczej milczę. Lubię chodzić po lesie godzinami, gapić się w ogień, czytać i budować dom.

Biogram

Urodził się w 1959 roku. Absolwent PWST w Krakowie. Początkowo związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi.

W zespole Teatru im. Juliusza Słowackiego jest od 1992 roku. Zagrał tutaj m.in. w: Wyzwoleniu Stanisława Wyspiańskiego w reż. Macieja Prusa (1992), Boboku Fiodora Dostojewskiego w reż. Walerego Fokina (1993), Juliuszu Cezarze Williama Szekspira w reż. Jerzego Golińskiego (1993), Heddzie Gabler Henrika Ibsena w reż. Pawła Miśkiewicza (1995), Księciu Niezłomnym Juliusza Słowackiego w reż. Andrzeja Pawłowskiego (1998), Płatonowie Antoniego Czechowa w reż. Grzegorza Wiśniewskiego (2000), Królu Edypie Sofoklesa w reż. Waldemara Śmigasiewicza (2000), Czarodziejskiej górze Tomasza Manna w reż. Barbary Sass (2004), Weselu Stanisława Wyspiańskiego w reż. Bodolaya (2007), Ziemi obiecanej Władysława Reymonta w reż. Wojciecha Kościelniaka (2011).

Na swoim koncie ma także liczne role w Teatrze Telewizji, np w: Janie Macieju Karolu Wścieklicy Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Macieja Prusa (1991), Ewie Jerzego Szaniawskiego w reż. Bogdana Hussakowskiego (1998), Wielkiej magii Eduarda De Filippa w reż. Macieja Englerta (1999), Kwaterze bożych pomyleńców Władysława Zambrzyckiego w reż. Jerzego Zalewskiego (2009).

Grał w licznych filmach fabularnych, a także serialach telewizyjnych.

W 1990 roku otrzymał nagrodę na XV Opolskich Konfrontacjach Teatralnych za rolę w spektaklu Sen srebrny Salomei w Teatrze Jaracza w Łodzi, a w 1993 na XVIII OKT nagrodę za rolę Konrada w Wyzwoleniu w Teatrze Słowackiego w Krakowie.

Aktualnie w obsadzie

Hamlet

UWAGA! Spektakl odbędzie się w innym terminie, który zostanie zaproponowany po ustaniu pandemii. Zakupione bilety zachowują ważność do końca roku.

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: Grabarz

120 minut
> 15

Imię róży

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: ALINARD Z GROTTAFERRATY (STULATEK), KARDYNAŁ BERTRAND

160 minut
> 15 EN

Więcej

Plastiki

[Stück Plastik]

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: Serge Haulupa

100 min
> 18 EN

Rabacja

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Dom Machin (Scena Miniatura)

Rola: Chłop

90 min.
> 18 EN

Stary Testament - reanimacja

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

140 min.
> 18 EN