EN
image/svg+xml
fot. Jacek Poremba

Marta Waldera
aktorka

Nie wyobrażam sobie życia bez poczucia wolności. Najpełniej doświadczam go, wędrując po górach lub jeżdżąc rowerem, najchętniej w długie, kilkutygodniowe trasy. Można wtedy „zrzucić” miejską skórę. Umysł i ciało cieszy się nieograniczoną przestrzenią, gęstą ciemnością w nocy (niemożliwą w mieście), porzuceniem zegarka. Wjazdy i zjazdy z górskich przełęczy dają mi poczucie sensu życia. Poszukuję takich momentów w pracy na scenie. Jestem szczęśliwa, kiedy jestem „tu i teraz”, mam temat, który mnie porusza i partnera, który jest towarzyszem podróży. Wówczas spektakl może być wyprawą w nieznane. Moje poszukiwania takich doświadczeń zaprowadziły mnie na warsztaty improwizacji ze Steenem Haakon Hansenem. Od ponad roku uczę się sztuki improwizacji wspólnie z kolegami i koleżankami z grupy Impro Krk. Dodam jeszcze, że wspaniałym nauczycielem improwizacji jest mój synek.

Biogram

Urodzona w 1972 roku. Absolwentka wrocławskiej filii PWST w Krakowie. Po studiach związała się z Teatrem Słowackiego i od 1999 roku jest członkiem jego zespołu.

Grała tutaj m.in. w: Czarownicach z Salem Arthura Millera w reż. Barbary Sass (1999), Płatonowie Antoniego Czechowa w reż. Grzegorza Wiśniewskiego (2000), Abelardzie i Heloizie Rogera Vaillanda w reż. Agaty Dudy-Gracz (2001), Idiocie Fiodora Dostojewskiego w reż. Barbary Sass (2002), Chorym z urojenia Molièra w reż. Giovanniego Pampiglione’a (2002), Kaliguli Alberta Camusa w reż. Agaty Dudy-Gracz (2003), Bogu mordu Yasminy Rezy w reż. Marka Gierszała (2010), Intymności Hanifa Kureishi’a w reż. Iwony Kempy (2010), Wyzwoleniu Stanisława Wyspiańskiego w reż. Radosława Rychcika (2017).

Laureatka X Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” oraz 43. Festiwalu Małych Form Teatralnych Kontrapunkt. Laureatka 3. nagrody podczas XVII Festiwalu Szkół Teatralnych za role: Zefiry w przedstawieniu Żywot Józefa Mikołaja Reja w reż. Krzesisława Dubiela i Fiokły w Ożenku Mikołaja Gogola w reż. Igi Mayr (PWST Wrocław) w 1999 roku.

Laureatka Nagrody Miasta Szczecina za rolę w przedstawieniu Idiotki w reż. Marcina Wierzchowskiego z Teatru Współczesnego w Szczecinie (wspólnie z Marią Dąbrowską i Małgorzatą Klarą) - za odważne zmagania z kulturowymi stereotypami kobiety i aktorki w 2008 roku.

Aktualnie w obsadzie

Więcej

Bóg mordu

Spektakl - MOS Małopolski Ogród Sztuki - Scena MOS

Rola: Véronique Houllié

Najbliższe terminy
80 min.
> 15 EN

Plastiki

[Stück Plastik]

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: Jessika Schmitt

Najbliższe terminy
100 min
> 18 EN

Czarnoksiężnik z krainy Oz

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: Manczkin, Ptak, Małpa, Mieszkaniec Szmaragdowego Grodu, Wink

140 min.
EN

Pinokio

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: Lisica, Clown August

140 min z przerwą
< 15 EN

Vernon Subutex

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

240 min + 1 przerwa
> 18 EN

Wyzwolenie

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: Wróżka, Maska 15, Maska 16

120 min
EN