EN
Na zdjęciu aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Marta Waldera. Fotografia przedstawia głowę i klatkę piersiową kobiety. Tło jest białe. Twarz  kobiety w średnim wieku wypełnia większą przestrzeń zdjęcia. Znajduje się w centralnej części. Aktorka patrzy prosto przed siebie. Ma duże niebieskie oczy. Jasną pociągłą twarz. Włosy przed ramiona lekko pokręcone w kolorze brązowym. Lekko pomalowane wąskie usta. Ubrana w czarno niebieską bluzkę.

Marta Waldera aktorka

Nie wyobrażam sobie życia bez poczucia wolności. Najpełniej doświadczam go, wędrując po górach lub jeżdżąc rowerem, najchętniej w długie, kilkutygodniowe trasy. Można wtedy „zrzucić” miejską skórę. Umysł i ciało cieszy się nieograniczoną przestrzenią, gęstą ciemnością w nocy (niemożliwą w mieście), porzuceniem zegarka. Wjazdy i zjazdy z górskich przełęczy dają mi poczucie sensu życia. Poszukuję takich momentów w pracy na scenie. Jestem szczęśliwa, kiedy jestem „tu i teraz”, mam temat, który mnie porusza i partnera, który jest towarzyszem podróży. Wówczas spektakl może być wyprawą w nieznane. Moje poszukiwania takich doświadczeń zaprowadziły mnie na warsztaty improwizacji ze Steenem Haakon Hansenem. Od ponad roku uczę się sztuki improwizacji wspólnie z kolegami i koleżankami z grupy Impro Krk. Dodam jeszcze, że wspaniałym nauczycielem improwizacji jest mój synek.

Biogram

Urodzona w 1972 roku. Absolwentka wrocławskiej filii PWST w Krakowie. Po studiach związała się z Teatrem Słowackiego i od 1999 roku jest członkiem jego zespołu.

Grała tutaj m.in. w: Czarownicach z Salem Arthura Millera w reż. Barbary Sass (1999), Płatonowie Antoniego Czechowa w reż. Grzegorza Wiśniewskiego (2000), Abelardzie i Heloizie Rogera Vaillanda w reż. Agaty Dudy-Gracz (2001), Idiocie Fiodora Dostojewskiego w reż. Barbary Sass (2002), Chorym z urojenia Molièra w reż. Giovanniego Pampiglione’a (2002), Kaliguli Alberta Camusa w reż. Agaty Dudy-Gracz (2003), Bogu mordu Yasminy Rezy w reż. Marka Gierszała (2010), Intymności Hanifa Kureishi’a w reż. Iwony Kempy (2010), Wyzwoleniu Stanisława Wyspiańskiego w reż. Radosława Rychcika (2017).

Laureatka X Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” oraz 43. Festiwalu Małych Form Teatralnych Kontrapunkt. Laureatka 3. nagrody podczas XVII Festiwalu Szkół Teatralnych za role: Zefiry w przedstawieniu Żywot Józefa Mikołaja Reja w reż. Krzesisława Dubiela i Fiokły w Ożenku Mikołaja Gogola w reż. Igi Mayr (PWST Wrocław) w 1999 roku.

Laureatka Nagrody Miasta Szczecina za rolę w przedstawieniu Idiotki w reż. Marcina Wierzchowskiego z Teatru Współczesnego w Szczecinie (wspólnie z Marią Dąbrowską i Małgorzatą Klarą) - za odważne zmagania z kulturowymi stereotypami kobiety i aktorki w 2008 roku.

Aktualnie w obsadzie

Balladyna

Spektakl - Scena MOS - Scena MOS

Rola: Grabiec

Najbliższe terminy

120 minut

Bóg mordu

Spektakl - Scena MOS - Scena MOS

Rola: Véronique Houllié

80 minut
> 15

Więcej

Plastiki

[Stück Plastik]

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: Jessika Schmitt

100 min
> 18 EN

Smok!

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: KUCHARKA LUBAWA, DRZEWICA 2

Najbliższe terminy

90 minut
< 15 EN

Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną

Spektakl - Scena MOS - Scena MOS

90 minut
> 18 EN