EN
Dominika Feiglewicz

Dominika Feiglewicz Aktorka, Koordynatorka ds. Dostępności

Absolwentka aktorstwa dramatycznego na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Swoją pracę magisterską napisała na temat sztuki jako terapii indywidualnej, co dało jej impuls do działań w teatrze z osobami wykluczonymi.

Aktorka i koordynatorka dostępności w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie oraz założycielka i prezeska Fundacji Migawka, działającej na rzecz włączania osób niesłyszących i niedosłyszących do aktywnego tworzenia sztuki.

Zdobywczyni nagrody Tukana Dziennikarzy na 41. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu za "konsekwencję w poszukiwaniach artystycznych, w których język migowy zamienia się w gest performatywny i staje się pełnoprawną formą wyrazu, istniejącą na scenie równolegle ze śpiewem Natalii Orkisz, za pokazanie, że można śpiewać, nie wydając z siebie głosu" oraz nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za najlepsze wykonanie polskiej piosenki na 41. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Biogram

W 2018 zdobyła Stypendium Twórcze Miasta Krakowa. Zagrała m.in.: główną rolę w dyplomie “Księżniczka na opak wywrócona” w reżyserii Remigiusza Brzyka, za którą otrzymała nominację do “Studenckiej Nagrody Teatralnej Chodźże do Teatru!” w kategorii Najlepsza aktorka młodego pokolenia; w dyplomie “Wspomnienia polskie” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego; w instalacji artystyczno - performatywnej z Krzysztofem Globiszem “Pokój Tranströmera” w reżyserii Tomasza Cyza podczas 2. Dni Tranströmerowskich w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.

Zagrała w spektaklu „Debil” w reż. Piotra Ratajczaka w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie jako Królik. Wystąpiła w filmie „Prawdziwe życie aniołów” Artura Więcka „Barona” jako studentka Krzysztofa Globisza. Podczas koncertu „Speechless” Nameny Lali, wykonała aktorską interpretację piosenek w polskim języku migowym (PJM).

Wyreżyserowała w Cricotece spektakl “Wojna w niebie” z osobami niesłyszącymi i niedosłyszącymi, który otrzymał główną nagrodę w konkursie na najlepszy spektakl niezależny w 2019 roku “The Best Off”. Zrealizowała spektakl z osobami bezdomnymi “DAJ SIĘ POZNAĆ z Twojej najpiękniejszej strony” podczas Światowego Dnia Ubogich w Krakowie. Pomysłodawczyni i prowadząca warsztaty teatralne dla osób niesłyszących i słyszących „W poszukiwaniu języka” w Starym Teatrze w Krakowie. Prowadziła warsztaty teatralne dla osób niesłyszących, słyszących oraz z afazją w Krakowie i Katowicach.

W 2019 roku  uczestniczyła w laboratorium „Taniec i niepełnosprawność- przekraczanie granic” w Bytomiu, w  ramach projektu „Europe Beyond Access”. Uczestniczka laboratorium Dance Air podczas międzynarodowej współpracy w ramach projektu Europe Beyond Access „Teatr-Taniec-Niepełnosprawność” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, British Council i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego pod okiem choreografa Marc’a Brew w Holandii.W 2021r. uczestniczyła w Laboratorium tańca „Taniec i Niepełnosprawność- przekraczanie granic” orgaznizowanych przez Instytut Muzyki i Tańca w Teatrze Rozbark w Bytomiu i w Warszawie – pod okiem Iwony Olszowskiej oraz Kate Marsh.

Woli działać, niż gadać.

Aktualnie w obsadzie

1989

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: HENRYKA (Henryka Krzywonos)

2 h 40 minut (z przerwą)

1989 / spektakl w Gdańsku

Spektakl - Gramy w: Gdański Teatr Szekspirowski

Rola: HENRYKA (Henryka Krzywonos)

2 h 40 minut (z przerwą)

Więcej

Debil

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Dom Machin

Rola: Królik

1 h

Hamlet

Spektakl - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Duża Scena

Rola: Ofelia (dublura)

120 minut
> 15 EN UKR

Wielki Gatsby

Spektakl - Scena MOS - Scena MOS

Rola: Aniołek Meksykański

1h 45min (bez przerwy)