EN

Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć

Zobacz wszystkich
  • Scena MOS
  • Premiera: 29.09.2023
  • Uwaga! W spektaklu użyto ziarna i siano. Scenografia może wywołać efekt dyskomfortu dla osób cierpiących na epilepsję. W spektaklu używany jest stroboskop.
1,5h
> 18

Najbliższe terminy

wrzesień
sob 30 16:00
Wyprzedane
Bilet do teatru
wrzesień
sob 30 19:30
Wyprzedane
Bilet do teatru
październik
pt 20 19:00
październik
sob 21 16:00
październik
nd 22 19:00

Jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej polityki ostatnich dekad, trybun ludowy, twórca „Samoobrony”. Jego burzliwa działalność polityczna: od organizatora rolniczych blokad i strajków do stanowiska wicepremiera i wicemarszałka Sejmu, aż po tajemnicze samobójstwo w 2011 roku, prowokuje do przyjrzenia się jego indywidualnym losom, ale też sytuacji całej reprezentowanej przez niego warstwy społecznej, mocno doświadczonej transformacją lat 90.

Jej  problemy i tragedie do niedawna nie były dostrzegane. Pojawiający się w ostatnich latach zwrot ku perspektywie ludowej każe spojrzeć na temat nieobecności i „nieważności” opowieści ludowej jak na zjawisko towarzyszące nam od stuleci, będące wypadkową quasi-niewolniczego ustroju, jaki panował przez większość dziejów Rzeczypospolitej. Polski szlachcic/inteligent nigdy nie szanował polskiego chłopa (ba, wielokroć odmawiał mu człowieczeństwa), zauważając go jedynie, gdy miał nóż na gardle: dosłownie, podczas rabacji, jak również podczas powstań, gdy chłopska kosa miała przyjść na ratunek wyrzynanej przez wojska zaborcze szlachcie. Dziś również, w czasach klientelistycznej polityki, daje się słyszeć idące z miast do wsi wołanie: obudźcie się! Ale czy ci, którzy tak wołają, wiedzą, co to może faktycznie oznaczać?

Obsada:
Magdalena Osińska
Marta Waldera
Wojciech Dolatowski (gościnnie)
Rafał Dziwisz
Marcin Kalisz
Daniel Malchar
Dominik Stroka
Adam Wietrzyński

*w spektaklu wykorzystano cytaty z książek „Chamstwo” Kamila Pobłockiego (Wyd. Czarne, 2021), „Lepperiada” Marcina Kąckiego (Wyd. Czarne, 2013) oraz wypowiedzi publiczne Andrzeja Leppera i jego współpracowników.

W spektaklu wykorzystano utwory muzyczne 
1.FRYDERYK CHOPIN *1 marca 1810 Nokturn Es-dur Nr 2 Op. 9. Maurizio Pollini!
2. Mazurek z krótką przyśpiewką Marian Bujak
Marian Bujak - skrzypce śpiew Stanisław Cielok- bębenek

Czytaj wszystko

Partner premiery

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Trailer filmowy

Trailer filmowy

"1989" w Gdańsku "1989" w Poznaniu "1989" w Toruniu "1989" w Warszawie "Romeo i Julia" w Gdańsku "SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY" w Czarnolesie "Znachor" w Jeleniej Górze "Znachor" w Opolu 1989 Act of Killing Act of Killing Agamemnon Balladyna Berek, czyli upiór w moherze Bóg, ja i pieniądze Botticelli Chory z urojenia Debil Dobrze się kłamie Dwoje na huśtawce Dziady Dziady - 130lecie Teatru Game Goło i wesoło Hamlet IMPRO KRK IMPRO KRK Kobieta i życie Kobieta i życie Kto się boi Virginii Woolf? Kwiat paproci Lalka Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć Ludzie inteligentni Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus My Baby, czyli rodzinny biznes Nerwica Natręctw Niespodziewany powrót Noc Teatrów - Pani Bovary. Możliwa historia Noc Teatrów - Smok! Nowy Jork. Prohibicja O dwóch doktorach i jednej pacjentce O mało co... Opowieść wigilijna Pani Bovary. Możliwa historia POMOC DOMOWA Porwanie - Nowa komedia Artura Barcisia Rabacja Romeo i Julia Seks dla opornych Simona K. Wołająca na puszczy Siostrzeństwo / Sisterhood Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu Słoneczni chłopcy Smok! Smok! - spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu Spóźnione odwiedziny Szczeliny istnienia SZYMBORSKA. KROPKI, PRZECINKI, PAPIEROSY Testosteron Turnus mija, a ja niczyja TYSIĄC NOCY I JEDNA. Szeherezada 1979 Wąsik - Jak się (nie) golić przed wizytą teścia Wieczorek pożegnalny Wstyd – komedia „Teściowie” w wersji teatralnej Zimowla Znachor Znachor żONa