EN

Krzysztof Sendke Reżyser światła

Reżyser światła, od 1979 roku związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. Współpracował także z teatrami, m.in.: Współczesnym i Polskim w Szczecinie, OCH-Teatrem i Powszechnym w Warszawie, im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Wybrzeże w Gdańsku, Bagatela w Krakowie.

Biogram

Do jego ważniejszych realizacji należą, m.in.: Czekając na Godota S. Becketta i Dziady A. Mickiewicza (reż. Maciej Prus), Mechaniczna pomarańcza A. Burgessa (reż. Feliks Falk), Dżuma A. Camusa (reż. Marek Fiedor), Iwanow A. Czechowa (reż. Paweł Łysak), Pan Poduszka M. McDonagha (reż. Piotr Ratajczak), Królowa Śniegu Ch. H. Andersena (reż. Marcin Wierzchowski), a także spektakle Anny Augustynowicz: Zagraj to jeszcze raz, Sam W. Allena, Napis G. Sibleyrasa, Wesele S. Wyspiańskiego.

Współpracował też m.in. z Bogdanem Hussakowskim (Ferdydurke W. Gombrowicza, Wesele S. Wyspiańskiego), Krzysztofem Babickim (Arkadia T. Stopparda, Kto mówi o czekaniu P. Huelle), Pawłem Miśkiewiczem (Taniec śmierci A. Strindberga), Remigiuszem Brzykiem (Król Edyp Sofoklesa, Czarownice z Salem A. Millera), Waldemarem Zawodzińskim (Niebezpieczne związki Ch. Hamptona, Romeo i Julia W. Szekspira, Intryga i miłość F. Schillera, Ślub W. Gombrowicza).

Jest laureatem XI Opolskich Konfrontacji Teatralnych – za reżyserię światła w Dziadach A. Mickiewicza i I Festiwalu Klasyki Europejskiej – za Romeo i Julię W. Szekspira. W 2009 roku otrzymał odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2010 roku Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.